Moderní doba klade stále nové a vyšší nároky na úložný prostor. Není divu, s rostoucí životní úrovní si lidé pořizují stále více věcí, které je potřeba smysluplně umístit. I ta nejužitečnější věc ztrácí na svém významu, pokud ji máme neprakticky uloženou na těžko dostupném místě. Současný trend velí: pořiďme si šatnu.
Šatna
Šatnu může tvořit samostatná místnost, nebo je součástí jiného pokoje, nejčastěji ložnice. V takovém případě je šatna od pokoje oddělena posuvnými či skládacími dveřmi, případně standardními dveřmi.
Proč šatnu?
Nejvýznamnějším kladem šatny je její praktičnost. Šatna je prostor oddělený od obytné části, jehož uspořádání podléhá zcela našim přáním a požadavkům. Nemusíme tedy úzkostlivě dbát na estetické vzezření, vyskládané věci v šatně nebudou nikomu jinému na očích a v obytných místnostech si zajistíme dostatek volného místa. Zejména ženy ocení zpříjemnění chvil při výběru vhodného oblečení v přehledně uspořádané šatně. Druhým důležitým plusem je hygieničnost šaten. Vzhledem k tomu, že šatny nejsou uzavřeny, jako například skříně, je jejich vnitřní prostor vzdušný a uložený obsah může volně větrat.
Vlastnosti správné šatny
Od požadavků na přehlednost a dostupnost bychom neměli za žádnou cenu ustoupit. Na druhou stranu se však snažíme využít každé volné místo. Proto než začneme s realizací, je dobré si předem dobře promyslet, jaké jsou požadavky jednotlivých členů rodiny a jak šatnu rozvrhnout. Prostor šatny není naštěstí napevno členěn bočnicemi a police a šatní tyče si umísťujeme podle individuální potřeby. Pokud nám aktuální rozmístění nebude vyhovovat, můžeme ho později operativně měnit. Výrobci poskytují ucelené programy, které nám pomohou zpřehlednit vnitřní prostor. Patří sem nejrůznější police a tyče, speciální držáky kravat, kalhot a sukní. K usnadnění manipulace jsou k dispozici speciální mechanizmy, například sklopná tyč, výklopný systém či výsuvné police. Praktické jsou boxy z různých materiálů. Nabízí se plast, nejlépe průhledný nebo poloprůhledný, abychom neztráceli přehled o obsahu zásuvky, esteticky působí ratanové či proutěné koše. Objednat si můžeme další doplňky, jako dřevěné či plastové kontejnery na kolečkách nebo stojany na kolečkách.
Požadavek na místo
Šatnu rozvrhujeme zejména s ohledem na naše potřeby. Znamená to, že do horní řady patří sezónní věci, které zrovna nenosíme, nebo předměty, které denně nepotřebujeme. Do prostoru mezi výškou očí a pasu, zhruba mezi 70 a 150 cm, ukládáme oblečení pro denní potřebu a drobné doplňky (šátky, ponožky, spodní prádlo a podobně). Dolů pak odkládáme obuv, případně těžké předměty. Pokud budeme ukládat oděvy na ramínka, musíme pamatovat na to, že potřebujeme minimální hloubku vnitřního prostoru skříně 60 cm, zatímco na zásuvky stačí minimální hloubka 40 cm.
Osvětlení
Nedostatek světla ubírá šatně plusové body. Nejideálnějším řešením je šatna s denním světlem. Pokud nemá šatna vlastní okno, necháme do ní prosklenými dveřmi pronikat alespoň světlo z vedlejšího pokoje. Při výběru umělého osvětlení volíme jasné světlo. Doporučují se bodovky, které můžeme směrovat podle potřeby na konkrétní místo.
Užitečné rady
Pořízení šatny nás oproti klasické nebo vestavěné skříni vyjde dráž, užitek a pohodlí však vyšší cenu lehce zkompenzují. Se šatnou je nejlépe počítat již při samotné výstavbě rodinného domu. Pokud ale v domě šatnu nemáte, nezoufejte. Pro tento účel můžete snadno využít nejrůznější spojovací chodby, zkosené podkrovní prostory nebo různé výklenky. Celkový prostor by však měl být minimálně 150 cm široký, aby nám poskytoval dostatek komfortu pro pohyb.