Samozřejmostí vybavení domácnosti se stal počítač s připojením na internet. To vše vyžaduje, aby součástí bytu byla pracovna nebo alespoň pracovní kout. Jak si takovou domácí kancelář vybavit a co vše je nutné si pořídit, aby nám dobře sloužila?
Domácí pracovna či kancelář je fenomén, se kterým se v dnešní době setkáváme již zcela běžně. Mnozí z nás doma přímo podnikají, studují nebo se alespoň částečně připravují do práce.
Individuální nároky
Domácí kancelář či pracovna by měla být vybavena s ohledem na to, kolik času chceme v této kanceláři strávit a co od ní vlastně očekáváme. Jiné nároky na vybavení domácí kanceláře bude mít člověk, který doma pracuje jen občas nebo částečně, jiné například student či osoba samostatně výdělečně činná, která doma přímo podniká a stráví tak ve své domácí pracovně osm i více hodin denně.
Výběr místnosti
Velmi důležitou roli hraje výběr místa v bytě, kde bude pracovna situována. Ideální je, pokud si například v rodinném domku můžeme pro svoji domácí kancelář vyhradit samostatnou místnost. V případě, že tuto možnost nemáme, měli bychom si k jejímu zařízení zvolit nějaké klidné místo v bytě, kde můžeme v klidu pracovat a nebudeme ničím a nikým rušeni. Pracovní kout, který si zařídíme třeba v obývacím pokoji, můžeme oddělit od zbývající části místnosti například paravánem.
Pracovní stůl
Základním kusem nábytku, který si do pracovny pořídíme, je bezpochyby pracovní stůl. Dnes již samozřejmě počítáme s prostorem pro počítač. Je ale důležité si nejprve rozmyslet, jaký typ počítače si budeme pořizovat. Zda se bude jednat o klasický stolní počítač, nebo o notebook.
Důležité je umístění pracovního stolu z hlediska orientace na denní světlo. Pravákům by mělo světlo přicházet zleva a levákům naopak. Pracovní stůl pak postavíme bokem k oknu. Umístění čelem k oknu není vhodné, jelikož by byl pracující oslňován, umístění zády by pak způsobovalo, že bychom monitor viděli na příliš světlém pozadí, což není zdravé pro naše oči.
Výška pracovního stolu by podle norem měla být 72-75 centimetrů. Dnes se již ovšem doporučuje, aby byla pracoviště flexibilní, tedy aby se výška pracovní plochy dala přizpůsobit výšce pracující osoby. Takové řešení je ale prozatím otázkou času.
Pracovní židle
To, jak se budeme při práci cítit, velmi záleží na správné volbě pracovní židle. Opět záleží na tom, kolik času na ní hodláme strávit. Rozhodně se nevyplatí na ní šetřit. Musíme si uvědomit, že je to v podstatě investice do našeho vlastního zdraví. Sezení by mělo být přirozené a pohodlné, aby nedocházelo ke křivení páteře a následným zdravotním obtížím.