Kategorie

Zařiďte si útulný obývací pokoj v malém i velkém bytě

Obývací pokoj je místnost, kde trávíme většinu volného času, tedy i chvíle odpočinku s rodinou či přáteli. Je proto důležité, aby byl tento prostor útulně i účelně zařízen.

Prostornost

Potřebujeme zde zajistit dostatek světla, prostoru a rovněž vhodně zkombinovat jednotlivé kusy nábytku. Ať už se náš obývací pokoj nachází v bytě o rozloze 40 m2 nebo v luxusní rezidenci, je možné určitými „fintami“ jeho prostor zařídit tak, aby působil vzdušně a prostorně. Existuje oficiální norma, která říká, že na 1 až 2 obyvatele by měla mít místnost rozlohu alespoň 16 m2, při 3 a 4 členech 18 m2 a při početnější rodině minimálně 20 m2. Pokud nepatříte ke šťastlivcům v paláci, mám pro vás pár rad, jak si pokoj opticky zvětšit. Jedním ze základních předpokladů jsou světlé barvy a vzdušné materiály. Pokoj opticky zvětšíte vhodným rozestavěním nábytku, který by měl být vkusným doplňkem celého pokoje. Nesmí tedy překážet uprostřed místnosti či bránit pronikání světla do pokoje.

Sedačky, křesílka, pohovky…

S prostorností souvisí volba sedacího nábytku, zejména jeho druh, barva, materiál a ustavení. V dnešní domě jsou trendem spíše než velké pohovky menší kusy nábytku (křesla, podnožky…) a jejich kombinace. Pokud vlastníte „poskládanou“ sedací soupravu, máte tu výhodu, že můžete kdykoli podle potřeby kus či více přikoupit. Umožňuje také snazší manipulaci při ustavování i při praktickém užívání. Pokud jde o vzhled, jasně dominují jednobarevné, jasné látky, zejména červená, modrá a žlutá. Sedací nábytek, je nutné sladit s ostatním zařízením pokoje a při výběru se řídit také vlastním vkusem, jelikož vybavení obývacího pokoje slouží nejen našemu odpočinku, ale také k reprezentaci naší rodiny.

Ostatní výbava

Lehkost, vzdušnost a světlé barvy jsou tedy trendem, který bychom měli zachovat i při volbě obývací stěny, případně jednotlivých kusů nábytku. V případě stolů je velmi praktické pořídit si pojízdný stolek nebo soustavu několika menších stolů různě se pod sebe zasouvajících, jelikož jsou účelnější a umožňují snazší manipulaci. V materiálech převládá kombinace dřeva, kovu a skla. Nepostradatelnou součástí obývacích pokojů jsou televizor, hi-fi souprava, video, DVD přehrávač a další. Tyto „společníky“ je vhodné umístit pohromadě, aby nenarušovaly celkový dojem pokoje. U televizorů musíme dbát na dostatečnou vzdálenost (5krát úhlopříčka televizoru), proto se doporučuje umístit celou soustavu na pojízdný stolek, aby se její poloha mohla podle potřeby měnit. Při rozestavování nábytku bychom měli myslet i na funkční uspořádání. Prostor můžeme také opticky oddělovat. K tomu slouží kombinace podlahových krytin, kupříkladu dřeva a koberců. Rovněž je možné využít paravány, příčky či police. Posledním prvkem, který bychom neměli opomíjet, je osvětlení. Celý pokoj by měly vedle centrálního světla prosvětlovat vhodně sladěné lampičky, sloužící například ke čtení či intimnějšímu osvětlení. V tuto chvíli je náš obývací pokoj zařízen a posledním doplňkem by měly být květiny. I v tomto směru musíme zachovat celkovou vyváženost, to znamená neumisťovat množství květin na jedno místo, ale ponechat si pár výrazných rostlin a rozmístit je po pokoji. Neměla by chybět ani čerstvá řezaná květina, která je vizitkou hostitelky.

ab
ab
ab
ab
ab