Kategorie

Zařiďte si dětský pokoj pro více dětí

Máte více dětí a pouze jeden dětský pokoj? Poradíme vám, jak ho uspořádat, aby se do něj děti vešly i se svými potřebami.
 

Uspořádat dětský pokoj pro jednoho potomka bývá hračka. Dítě si řekne, kde chce mít hračky, ve kterém rohu se mu bude lépe spát, a většinou zbývá i dostatek místa na psací stůl a běžné činnosti dítěte. Bydlení v jednom pokoji může děti bavit. (Zdroj: www.alax.cz) Jak ale zařídit pokoj pro dvě nebo dokonce tři děti? Kam umístit nábytek, psací stoly a především lůžka? A je vůbec možné vyhradit jim místo na hraní? Shodnou se na barvě stěn nebo doplňcích? Věřte, že i s tím si dokážete poradit. Přinášíme vám několik tipů, s nimiž můžete dětem vytvořit neobyčejný a přitom příjemný koutek.

Přizpůsobte pokoj věkovému rozdílu sourozenců

Sdílení jedné místnosti teenagerem a předškolákem může být zejména pro staršího ze sourozenců značně deprimující, může se cítit omezován a neustále obtěžován přítomností malého dítěte. Je-li to ve vašem bytě možné, pokoj přepažte posuvnými dveřmi, nejlépe s výplní z mléčného skla. Teenager bude spokojený a předškolák nebude mít pocit samoty. Pokoj v barvách zelené a světle modré mohou sdílet chlapci i dívky. (Zdroj: www.alax.cz) V jiném případě je možné přepažit místnost závěsem, příčkou, která nemusí dosahovat až ke stropu, nebo nábytkem, s nímž můžete vytvořit každému z nich svůj vlastní prostor. Pokud je dětský pokoj příliš malý na to, abyste v něm dělali jakékoli změny, vytvořte pro nejmenší z vašich dětí koutek na hraní ve vaší ložnici, nebo jim ložnici přenechejte úplně. Děti pro rozvíjení své kreativity a k učení potřebují více prostoru než dospělí.

Dětský pokoj vymalujte neutrální barvou

Málokdy se lidé shodnou na úplně stejných prvcích interiéru, což platí zejména u sourozenců. Každý má rád jiné barvy či tvary a je někdy složité vyhovět všem. Vymalovat každou stěnu jinou barvou by asi nebylo to pravé řešení, proto se s dětmi dohodněte na kompromisu a pokoj vymalujte neutrální barvou. Doplňky si pak děti mohou zkombinovat, vy pouze ohlídejte, aby vše společně ladilo. I starší děti se mohou v jednom pokoji dobře snášet. (Zdroj: scottdunlap, www.istockphoto.com) I když je v dětském pokoji málo místa, je nezbytné obstarat skříně a úložné prostory, a to nejen na oblečení, ale také školní pomůcky, knihy, hračky a další potřeby. Využijte přitom veškerou volnou plochu zdí, na míru nechte zhotovit skříně klidně až ke stropu, sestavte poličky různých velikostí, barev i tvarů. Použít můžete také úložné prostory lůžek nebo volného místa pod nimi (zde se vyplatí nejrůznější krabice či nízké kontejnery s víkem, aby se na ukryté předměty zbytečně neprášilo).

Patrové postele vyřeší nedostatek místa

Každé dítě musí v pokoji bezpodmínečně mít prostornou postel na spaní. Pokud v místnosti není dost místa na jednotlivá lůžka, kromě klasických paland můžete zvolit nábytek, který lze do sebe jednoduše naskládat. Postel se může skládat ze dvou nebo případně i ze tří lůžek, nejvyšší přitom sahá zhruba 1,2 metru vysoko. Patrová postel se třemi lůžky (Zdroj: www.rustikalninabytek.cz) Večer se dvě spodní lůžka vysunou tak, aby se na nich dalo spát, ráno se opět zasunou pod sebe a je uklizeno. Tento typ nábytku je určen především pro menší děti, které by mohly z vysoké palandy spadnout. Pro starší děti je možné zvolit palandu, rovněž třílůžkovou, u které se vysouvá pouze jedno lůžko.

Vhodný psací stůl získáte objednávkou na míru

Hledáte-li v kamenných obchodech či v e-shopech psací stůl nejméně pro dvě nebo tři děti, zpravidla odcházíte s prázdnou. Výrobci totiž na vícečlenné rodiny nemyslí a stůl, který by se hodil do jednoho pokoje pro dvě nebo tři děti, není k sehnání. Jedinou nadějí tak může být šikovný truhlář, který vám zhotoví psací stůl na míru. Jednoduchý psací stůl se vejde do pokoje několikrát. (Zdroj: www.alax.cz) Předem dohodněte tvar stolu (má-li být klasický, či v atypickém tvaru), rozměry, počet míst, materiál a barvu desky. Někdy také postačí stůl zhotovit z delší desky, kterou uchytíte na několika místech ke zdi kovovými konzolemi nebo za pomoci několika kovových nohou. Zásuvky lze koupit samostatně, dodatečně přimontovat ke stolu nebo nechat stát volně. Ke stolu pak ještě nezapomeňte dokoupit kvalitní dětské židle.

Usaďte děti pohodlně a hlavně stylově!

Málo místa v dětském pokoji můžete pocítit i v situaci, kdy si děti chtějí jen tak sednout, číst si, sledovat svůj oblíbený pořad v televizi nebo si zahrát na herní konzoli. Sednout si na postel není nejmoudřejší a na zem či na židli ke stolu, kde si dělají úkoly, také ne. Kam je tedy usadit v jejich volném čase? Zařiďte dětský pokoj tak, aby děti lákal ke společné hře. (Zdroj: fotostorm, www.istockphoto.com) Zde se nabízí dětmi oblíbená houpací křesla, která lze zavěsit ke stropu. Tvarem připomínají kouli nebo vajíčko a nezabírají příliš mnoho místa. Stejnou službu může vykonat i houpací síť nebo děti usaďte do sedacích vaků či do nafukovacích křesel v nejrozmanitějších tvarech, které se dají v případě potřeby jednoduše vyfouknout a složit do miniaturních rozměrů.

ab
ab
ab
ab
ab