Kategorie

Zařiďte si bydlení nadčasově, ať se neokouká

Zařiďte si bydlení nadčasově, ať se neokouká
Mnoho lidí by si přálo zařídit svůj interiér nadčasově. Tak, aby zvolené kreace nevyšly za pár roků z módy, a aby sloužily po dlouhá léta. Existuje jednoduchá rada, která pomůže odhalit, který výrobek je považován za skutečně designový. Jedná se o takové předměty, které s malými obměnami přežily řadu let, někdy desetiletí nebo i století, a jako bumerang se vrací do našich obydlí.

Design není jen vzhled

Vymyslet dokonalý design, ať už se jedná o jakýkoli předmět, není v žádném případě snadný úkol. Je třeba skloubit soulad mezi vzhledem a funkcí. Často až čas prověří, zda se dílko skutečně povedlo. Tedy jak dlouho se bude výrobek těšit oblibě a jak dlouho si s ním budou lidé zabydlovat své domovy. Není zase tolik výrobků, které by úspěšně přečkaly všechny módní, leckdy rychle pomíjivé trendy.
Důvodem, proč se to některým výrobků povede, je fakt, že správný designový výrobek v sobě spojuje estetičnost a funkčnost. To je jeho hlavní krédo, kterým se odlišuje od kýčů a různých rádoby originálním modelům. Návrháři se snaží vytvořit dokonalé tvary těch nejrozmanitějších předmětů, které nás v běžném životě denně obklopují. Chtějí, aby každý měl možnost žít v prostředí, které lahodí lidským smyslům a přitom nepřichází zkrátka jeho praktická funkce.

Nestárnoucí tvary

Chceme-li si zařídit interiér v takovém stylu, který se jen tak neokouká, volíme prvky inspirované základními geometrickými tělesy, jako je krychle, kvádr, koule nebo válec. Snadno splynou s ostatním vybavením a vytvoří nenucený, přirozený efekt.

V jednoduchosti je krása

Právě jednoduché tvary dokáží většinou nejlépe zajistit potřebnou funkci, aniž by byly na překážku zbytečné příkrasy. Často se setkáváme s tím, že vzhled vytlačuje funkčnost do pozadí. Výrobek s touto vadou se tak dobrovolně vzdává možnosti stát se pravým „evergreenem“. Z vizuálně působivého, ale nefunkčního výrobku se stává pouze nepoužitelná dekorace, kterou by si majitel, ani jeho okolí, nikdy více nepořídil.
Podíváme-li se na předměty, které nestárnou a bez ohledu na běh času nás s malými obměnami provázejí až do současnosti, zjistíme, že se jedná právě o ty nejjednodušší. Co například úchytky? Bylo navrženo nespočet různých tvarů, ale ty, které se s malými obměnami stále opakují, jsou ty nejvíce prosté a nejméně nápadné.

Jasná funkce

Výrobek by nás neměl mást. Na první pohled by mělo být zřejmé, k čemu slouží a co se od něho očekává. Předměty, jejichž význam nám není na první pohled jasný, často vnášejí do interiéru chaos, neklid a nerovnováhu.

Interiér, který se neokouká? Zvolte bílou

Bílá výmalba se může na první dojem jevit jako fádní. Bílá je ale nestárnoucí, působí elegantně a čistě. Přímo si říká o to, aby byla kombinována s dalšími barvami. Přirozeně působí kombinace s přírodními materiály (dřevo, kov, sklo).
Bílé stěny můžeme bez starostí použít v místnostech orientovaných na jih, východ a západ. Pro severní okna se bude lépe hodit teplejší odstín smetanové. Světlé barvy jsou řešením pro všechny, kterým bílá nepadla do oka. Nabízí se široká paleta světlých barev - lomená bílá, písková, smetanová, béžová, holubí šeď nebo slonová kost. Pokud nás láká vyzkoušet i syté barvy, doporučuje se namalovat jimi jen jednu stěnu. S bílou stěnou bude tvořit efektní kontrast a zaručí originální výsledek.

Aby osvětlení ladilo i sloužilo

Do místnosti je vhodné umístit několik světelných zdrojů. Samozřejmostí je dostatečně silné centrální svítidlo, které doplňují svítidla lokální, která jsou používána pro konkrétní činnost. Menší místnosti je lepší zařídit svítidly z jedné designové řady, do větších prostor si můžeme dovolit kombinaci různých svítidel, které spolu korespondují tvarem a stylem.
ab
ab
ab
ab
ab