Kategorie

Zapomeňte na Staromák, objevte nevšední místa Prahy!

Zapomeňte na Staromák, objevte nevšední místa Prahy!

Že už máte Prahu prochozenou křížem krážem a nevíte, jaká nová místa navštívit? Mrkněte se na naše tipy!

Praha není jen o Staroměstském náměstí, Orloji a o Petříně. Tato místa zná pravděpodobně  každý, stejně tak tam najdeme každý den mnoho a mnoho turistů. Co se ale takhle podívat na místa, která jsou skrytá, méně známá a hlavně - stejně zajímavá jako naše největší lákadla?

Sochy Davida Černého

O tomto umělci jste možná již slyšeli ve spojitosti s dětmi lezoucími po tubusu žižkovského vysílače. Jeho sochy jsou ale ukryté všude po Praze a jednou z těch kontroverznějších můžeme vidět v Holečkově ulici 49, kde sídlí Galerie Futura. V její zahradě se totiž nachází sousoší (z roku 2003) dvou mužských sehnutých těl o výšce 520 cm. Jedná se o torza nahých dolních částí těl, ke kterým vede žebřík. Po tom můžete lehce vylézt až k samotnému otvoru zadní části těla - a v té lze k naprosté překvapenosti sledovat videosmyčku. A co na ní uvidíte? Václava Klause a Milana Knížáka, jak se spokojeně krmí kaší.

O kontroverznost v dílech Davida Černého netřeba diskutovat, z roku 2004 pocházejí sochy s názvem Čůrající postavy, naleznete je na dvoře Hergertovy cihelny. Dvě bronzové mužské postavy o výšce 210 cm jsou ovládány elektronickým zařízením, které umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že proud vody na hladinu jezírka ve tvaru České republiky píše písmena. 

Mezi jeho další díla, ukrytá v Praze, patří například i Viselec - zavěšená socha muže na střeše domu v Husově ulici anebo London Booster, tedy klikující autobus u zastávky Chodovec. 

Ponořte se do mikrosvěta, navštivte muzeum miniatur

Mikrosvět složený z 19 uměleckých děl má na svědomí umělec Vladimír Kazarian. Jedná se o výtvory tak malé, že nejdou zhlédnout pouhým okem, ale jen pomocí zvětšovacích čoček. Odhalíte tak umělecká díla vytvořená na lidském vlasu, na zrnku rýže či máku, kde uvidíte slavného herce a režiséra Charlieho Chaplina, úchvatnou Marylin Monroe, Ježíše Krista a mnoho dalších osobností. Můžete obdivovat i nejmenší Sochu Svobody o velikosti lidského vlasu anebo mikro zoo v kočičím vousku s devíti zvířaty. Autor Vladimír Kazarjan z Ruska strávil na tvorbě objektů velikých zlomek milimetrů mnoho týdnů, mnohdy i několik měsíců. Práce je propojena s profesionální řemeslnou technikou, která nemá na světe obdoby. 

Páternoster aneb oběžný výtah

Pamatujete si na symbol první republiky a historie? Nebo naopak na symbol strachu? Tím vším můžeme označit dnes už poměrně nevšední výtah zvaný páternoster. Po celé Praze jich je překvapivě 28 - na vysokých školách, úřadech, bance anebo na ministerstvech. Nejstarší funkční páternoster se nachází v budově Českého rozhlasu na Vinohradské ulici a ujede zhruba 0,25 metrů za jednu vteřinu. Už chápete, proč si mnozí páternoster spojují se strachem? Další zajímavý kousek můžeme najít v budově Právnické fakulty Karlovy univerzity na náměstí Curieových anebo na Ministerstvu dopravy. Tam se dokonce scházejí turisté ve velkém právě kvůli jednomu svezení, turisté z Číny se ale do takového výtahu bojí nastoupit, prý nikdy nic takového předtím neviděli. Jakmile byl tento výtah vynalezen a uveden do provozu, lidé se obávali, že nevystoupí-li včas z kabiny, obrátí se s nimi na půdě či ve sklepě nohama vzhůru. A co vy, máte odvahu nějaký z páternosterů v Praze vyzkoušet a zjistit, jak se páternoster otáčí?

Vyhlídka na město zdarma?

Pozemní lanová dráha hotelu NH Praha na Smíchově spojuje přes veřejnou část parku Mrázovka dvě hotelové budovy. Lanovka je bezplatně přístupná hostům i veřejnosti, takže se nebojte, že by vás někdo z hotelu vyhazoval. Jakmile se do lanovky dostanete, uvidíte nádherný výhled na město. Dráha je dlouhá 156 metrů a převýšení činí 51 metrů. Na konci cesty se dočkáte příjemné restaurace, kde si můžete svůj výhled na město prodloužit dobrou kávou. V roce 2018 prošla lanová dráha konstrukcí, nyní je ale opět k dispozici.

Tak co, jaké z ukrytých míst v Praze vás zaujalo nejvíce a jaké hodláte navštívit?

Fotogalerie

Sochy Davida Černého. Zdroj: mywanderlust.pl Muzeum miniatur. Zdroj: atlasobscura.com Muzeum miniatur. Zdroj: atlasobscura.com Páternoster v Praze. Zdroj: apnews.com Lanová dráha. Zdroj: kudyznudy.cz
ab
ab
ab
ab
ab