V našem dnešním článku vám představíme dva zámky v Moravskoslezském kraji, které v anketě Národního památkového ústavu o „Nejpohádkovější zámek“ obsadily 1., respektive 3.místo, a s přehledem tak porazily hrady a zámky jako Hluboká, Konopiště, či Karlštejn. Na druhém místě skončil podle laické veřejnosti zámek v Telči. Jak už většina z vás uhodla, řeč bude o zámku v Hradci nad Moravicí a zámku v Raduni. Oba tyto zámky od sebe dělí pouhých 7 km a jsou jako stvořené pro celodenní rodinný výlet, nejen pro obyvatele Moravskoslezského kraje.
Začneme státním zámkem Hradec nad Moravicí, který patří k nejznámějším zámkům, hlavně díky pobytu světoznámého německého skladatele Ludwiga van Beethovena, který pobýval na zámku dokonce dvakrát. Doporučujeme v každém případě zámek navštívit a vyslechnout si historky o pobytu tohoto génia v opavském kraji. Kromě Beethovena pobývali na zámku také jiní významní umělci tehdejší doby, kromě Ference Liszta to byl i Niccolo Paganini.
Beethovenův pobyt je v Hradci vidět doslova na každém rohu, takže i prohlídka.2.okruhu končí u Beethovena. Jeho duch se každým rokem vrací na světoznámém hudebním festivalu klasické hudby Beethovenův Hradec, který se koná v měsíci červnu a přiláká do Hradce spoustu příznivců klasické hudby. Správný zámek nemůže existovat bez strašidla a tak jste-li romantická duše zeptejte se průvodce na to, co se stalo nočnímu (dnes už dennímu) hlídači 18. září před třemi roky v Čajovém salónku.
Státní zámek Raduň představuje proměny životního rytmu zdejší aristokracie v 19. a ve 20.století. Od svého vzniku ve 14.století byla nejdříve zemanská tvrz později renesanční zámek několikrát přestavován. Svou dnešní podobu získal v první třetině 19. století zásluhou hraběte Larische ze Lhoty který se přiženil do rodiny Mönnichů. Rozsáhlý zámecký park se třemi rybníky a zahradou a s okrasnými stromy a citrusovými dřevinami dávají tušit, že zdejší vrchnost byla spíše praktického založení.
Časté rauty a zábavy pozvedly raduňský zámek na vrcholovou úroveň a zámecké zdi byly tak tichými svědky vzácných a významných návštěv. Prohlídka zámku začíná právě na Slavnostním schodišti, kudy se po schodech nahoru ubírali hosté do zámeckých komnat, kde na ně čekaly nejvybranější lahůdky ze zámeckého jídelníčku. Za zmínku stojí také ručně vyřezávané zábradlí schodiště, kterým byste si mohli v případě hlavní výhry ve Sportce vybavit i vlastní dům.
Oba zámky jsou pro svou polohu velice vyhledávané a snadno dostupné jak autem, tak i vlakem nebo autobusem. Proto vám doporučujeme udělat si na oba z nich rodinný výlet. Pokud ještě rodinu nemáte, ale i přes varování vašich ženatých, či vdaných kolegů a kolegyň hodláte vstoupit do svazku manželského, pak vás jistě potěšíme i faktem, že na obou zámcích, přesněji v jejich blízkosti můžete pořádat svůj „Velký den“ a mít tak svatbu na zámku.
Ještě bychom rádi zmínili, že pokud chcete zavzpomínat na „Staré dobré časy“ z období První republiky, připravili pro vás zaměstnanci raduňského zámku opravdovou lahůdku. V neděli dne 7.září 2008 budou v prostorách zámeckých komnat od 15 hodin pořádají „Čaj o páté“, kde si můžete při zpěvu vokální skupiny z Opavy vychutnat svůj dezert a šálek pravého anglického čaje. Více informací o tomto odpoledním dýchánku, naleznete na oficiáních stránkách Státního zámku Raduň.