Kategorie

Založte si zahradní jezírko

Zahradní jezírko je pro někoho zbytečné, pro někoho naopak chlouba a sen. Přemýšlíte, koumáte, ptáte se, zjišťujete, zvažujete? Pak jsme tady my a zkusíme vám pomoci. Tak tedy, jak na něj? Na zahradní jezírko, které bude okrasou vaší zahrady?
Jako první bychom si měli uvědomit, jaké jezírko vlastně chceme mít, zda přírodní, nebo fóliové. Taky jak velké jej chceme mít, respektive na jak velké máme prostor. Ideální přírodní jezírko je nepravidelného tvaru a spíš delší, než kratší. Právě díky délce a nepravidelnému tvaru získáme nejdelší břeh. Přirozené prostředí břehu je velice důležité a významné, protože se v mělkých zónách voda rychleji ohřívá a toto má rozhodující vliv na život či neživot rostlinného a živočišného planktonu.
 

Hloubka jezírka

Velice důležitá je hloubka jezírka. Především uprostřed musí být dostatečně hluboké, aby v zimě nezamrzlo a aby rostliny a ryby v zimě přezimovaly a přežily. Ideální by bylo, aby nejhlubší část dosahovala hloubky alespoň 0,90 cm – 1 m. Obecně se říká, čím hlubší, tím lepší. Snadnější možností je zakoupení polyethylenového jezírka, které jednoduše zapustíte do země. Tady jsme ale limitováni velikostí jezírka, zpravidla se prodávají do jednoho tisíce litrů.

Břehy jezírka

Aby naše přírodní jezírko bylo opravdu naší chloubou, je třeba také myslet na břehy jezírka. Břehy by měly být jak strmější, tak pozvolné. Strmější břehy zbožňují některé druhy vodních rostlin. Které druhy to mohou například být, se dozvíte v audio rozhovoru s Ing. Vlastimilem Šindelářem. Rozhovor je součástí tohoto článku.
 Strana břehu, která je nejvíce slunečná, musí mít zároveň nejmenší sklon. Toto je důležité pro některé živočišné druhy, například obojživelníky.

Voda v jezírku

Voda v jezírku by měla být čistá a chudá na živiny. Čím chudší voda na živiny bude, tím větší bude i druhová rozmanitost rostlin a živočichů v ní žijících. Tak trošku paradox.
 

Materiál pro vybudování zahradního jezírka

 
Nejvhodnější materiál, který se pro vybudování jezírka hodí maximálně, je jíl, a to především z toho důvodu, že nejlépe udrží vodu v jezírku. Ovšem vytvořit v současné době jezírko z jílu, jakožto základního materiálu, je velice nákladné a také velmi namáhavé. V dnešní době máme k dispozici mnoho dalších řešení.
 
Jezírko můžeme zřídit jako kamenné. Bude zhotoveno z vyskládaných kamenných prvků. Jezírko může mít také vybetonovaný podklad. Taky si můžeme zakoupit již hotový plastový výlisek jezírka, který také skvěle drží vodu, ovšem toto řešení není z těch šťastných ani šťastnějších, voda se v nich přehřívá a následně kazí. V podstatě všechna výše uvedená řešení jsou nákladná. Teď si říkáte, tak co tedy? Jaký materiál? Ideální je fólie.

Fóliové jezírko

Obrovskou výhodou takovýchto fólií je jejich tvárnost a možnost vytvoření téměř jakéhokoli tvaru jezírka. Prostě takového, jaký jste si vysnili. A také si můžete zvolit hloubky nádrže. Pokud se tedy rozhodnete vybudovat jezírko pomocí PVC fólie, raději investujte více peněz. Při nákupu dbejte především na kvalitu fólie. Fólie musí být odolná vůči UV paprskům, musí být mrazuvzdorná a neobsahovat škodlivé látky pro ryby, rostliny či jiné vodní organismy.
 
Fólii doporučujeme minimálně o tloušťce 1 nebo 2 mm, protože taková fólie neprotéká, a když ji budete pokládat, bude se i lépe svářet. Pro větší zahradní jezírka je ideální použít fólie PE a PVD fólie o síle 0,5, 1 či 1,5mm a šířce 2,4,6, a 8 metrů. Velkorozměrové plachty pak do rozměru 20x20m.
 

Umístění zahradního jezírka

Zahradní jezírko nemusíme mít jen na parádu, ale také pro naše užití. Pro plnohodnotné relaxování by mohlo postačit pozorování vodní hladiny či krmení ryb, co říkáte. Ale jak by se nám relaxovalo na místě, kam po celý den pálí slunce? Nebo naopak na místě, kam sluneční paprsek taktak dohlédne?
 
Jezírko by tedy nemělo být umístěno na místě, kam celý den svítí slunce a ani na místě, které je v trvalém stínu. Vhodné také není místo pod rozkvetlými či košatými listnatými stromy. Právě tyto znečišťují hladinu padajícím listím. Ideální je místo, kam slunce svítí 4 – 6 hodin denně.
 

Postup práce pro vybudování zahradního jezírka

  • Výkop pro jezírko vyhloubíme ve tvaru nádrže.
  • Dno výkopu by mělo být asi o 10cm hlubší, než je plánovaná hloubka jezírka. Kolem jezírka vyhloubíme zhruba 20 cm hluboký příkop, aby se později dala dobře upevnit podkladová geotextilie a fólie.
  • Navršíme na dno 10 – 20 cm vysokou vrstvu písku.
  • Rozložíme fólii přes výkop a necháme ji na okrajích přesahovat.
  • Jezírko naplníme vodou.
  • Při osázení a naplnění necháme jezírko několik dní odstát.
  • Poté fólii podle struktury břehu zkrátíme a založíme do příkopu. Příkop zasypeme pískem a zakryjeme kamením.
  • Při instalaci hotového umělohmotného jezírka nezapomeneme před i během napouštění kontrolovat vodováhou vodorovné usazení jezírka. Nakonec podsypeme mezery kolem nádrže pískem.
ab
ab
ab
ab
ab