Na každý nákup se seznamem
V supermarketech se kdekdo nechává zlákat bombastickými slevami, které mnohdy nejsou tak bombastické, jak se na první pohled tváří. Daleko lépe bychom udělali, kdybychom si na pravidelný nákup předem sestavili plán v podobě nákupního seznamu. Jeho striktní dodržování totiž zamezí bezmyšlenkovému nakupování, při kterém často kupujeme i potraviny a zboží, které vlastně nepotřebujeme a které pak mnohdy končí prošlé v koši.
Zamezme plýtvání
Ve spoustě domácností doslova plýtváme energiemi a vodou. A to bez ohledu na fakt, že ceny plynu, elektřiny i vody jsou u nás vzhledem k platům relativně vysoké. Prvním krokem by tedy mělo být hledání rozumných úspor. Řada domácností by také ušetřila, kdyby změnila svého dodavatele energií. Od liberalizace trhu s energiemi se dá navíc dodavatel plynu i elektřiny změnit velmi snadno.
Nenechávejme peníze ležet na běžném účtu
Víte, jakým procentem jsou úročeny vklady na běžných účtech? Nejčastěji sazbou 0,01% ročně. To bychom možná udělali lépe, kdybychom si peníze zašili do matrace. Ještě lepší by však bylo, podívat se po možnostech zhodnocení našich úspor. Jako první na řadu samozřejmě přichází tzv. spořicí účty. V případě vyšších úspor, které můžeme delší dobu postrádat, se dá uvažovat i o termínovaných vkladech či o investicích do podílových fondů. Možností je v tomto případě spousta.
Zkroťme tarify
Některé služby si předplácíme, i přestože je vlastně pořádně plně nevyužijeme. Superrychlý internet je na běžné prohlížení internetu zbytečným luxusem, který navíc často naráží na limity ze strany poskytovatele i ze strany provozovatele serveru, na kterém je prohlížený obsah umístěn. Podobné je to i s příplatkovými balíčky u kabelové televize. Platit pravidelně za programy, které vlastně vůbec nesledujeme, rozhodně není hospodárné. Ušetřit se dá i „revizí“ tarifu u mobilního operátora. Využívaný tarif bychom měli mít přizpůsobený podle toho, jak moc využíváme volání, SMS zprávy a mobilní internet.
Investujme do vlastního bydlení
Bydlení v nájmu je samozřejmě v řadě životních situací výhodné. Pokud se však chceme někde usadit, je na místě investice do vlastního bytu či domu. Nájemné se totiž dá platit klidně celý život, ale obývaná nemovitost nikdy nebude naše. Pro tyto účely se ovšem kromě oblíbených hypotéčních úvěrů hodí například i tzv. úvěry ze stavebního spoření. Není tedy od věci nabídky obojího pečlivě porovnat.