Kategorie

Zákon umožní zakládat lidem a firmám z EU družstva

Ode dneška mohou například německý a český podnikatel založit společné družstvo. Norma má pomoci zvýšit transparentnost na trzích Evropské unie.
Fakt, že lidé a firmy z Evropské unie budou moci zakládat v České republice družstva, umožní zákon o evropské družstevní společnosti. Vzniklá družstva se budou řídit ustanovením českého právního řádu.

Nový zákon umožní zakládat v ČR družstva i cizincům. Foto: Stavební a bytové družstvo Pod zámečkem

Rovné podmínky

Proti národním subjektům nebudou družstva s účastí zahraničních subjektů ničím zvýhodněna ani znevýhodněna. Budou moci vykonávat veškeré aktivity, které družstvům umožňuje český právní řád. Společnosti budou moci být aktivnější i mimo hranice státu. Vzniknout mohou družstva bytová, výrobní, stavební, zemědělská a další. "Je to dobře, sjednotí se zásadní pravidla pro založení a fungování družstev na území Evropské unie, družstva z těchto zemí budou moci spolupracovat," řekl předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Vít Vaníček. Zákon například umožní, aby družstvo založil subjekt z Německa a tuzemska. "Díky zákonu bude mít takové družstvo jasná kritéria, jak má být založeno, jak má fungovat, jak vykazovat výsledky a podobně," poznamenal Vaníček.
ab
ab
ab
ab
ab