Kategorie

Zajištění hrubé stavby proti mrazu

Vymrznutí. Termín opakovaný u hrubých staveb do omrzení. Jak ale takové správné vymrznutí zajistit, aniž by došlo k nevratnému poškození hrubé stavby?
Hrubá stavba znamená dokončení základů, postavení obvodových zdí a zastřešení. Do domu vám už nenaprší ani nenasněží – přestože je střešní krytina zatím bez izolací, dům je v suchu. V domě ale stále nelze bydlet - chybí okna, dveře, nejsou omítky, natož podlahy či rozvody energií a vnitřní instalace. Nemluvě o nábytku i tak základním, jako je koupelna či kuchyňská linka. Ideálně by před zimou měly být zasazeny alespoň okna a vchodové dveře – aby se ve stavbě vytvořilo mikroklima.

Na izolacích základů nešetřete

 Foto: www.projektant.cz

Dejte domu čas na odpočinek v teple

V průběhu stavebních prací dochází k několika momentům, kdy je nutné nechat dům "odpočívat". První přichází ve chvíli, kdy máte hotové železobetonové základy. Je třeba, aby materiál tzv. dozrál na nosnost, která je předepsaná projektem. A protože beton "zraje" jen při teplotách nad + 5°C, je nutné stavbu základů plánovat dopředu podle kalendáře – jistější než listopad bude jistě duben. Základy, které jsou uloženy v nezámrzné hloubce – tedy minimálně 80 až 100 cm podle typu půdy – je nutné dobře zaizolovat a zasypat. Vyhnete se tak pozdějším problémům, kterých oprava by pak byla náročná nejen z časového, ale i finančního hlediska.

Nejen železobeton schne nejlépe za suchého a teplého počasí

Foto: www.projektant.cz

Izolace obvodových zdí

Na základech stavíte první řadu obvodového zdiva, které určuje přízemí. Protože ale hrozí riziko pozdější vlhkosti a plísní, hydroizolujte. Izolace vám pomůže i v zimě, kdy by trhliny – které izolace a dobré spárování co nejvíce eliminuje – mohly být vyplněny vodou z podzimních plískanic. Ta by pak v mrazech zmrzla a led by začal trhat stavbu. Sílu ledu nepodceňujte – vytrvalosti jeho působení neodolá téměř žádný materiál. Pokud nad přízemím stavíte monolitický strop ze železobetonu, opět si z výše uvedeného důvodu dejte chvíli přestávku. U přízemních domů, kde není potřeba vestavovat podkroví, může být strop přímo součástí vázaného krovu.

Stavba připravená na zimu – je možno provádět interiérové práce

Foto: www.projektant.cz

Mráz vleze dírou, déšť oknem

Díky střeše je stavba doslova v suchu. Neohrozí vás už ani podzimní vytrvalé deště a silné větry, které by mohly ohrozit statiku čerstvých vyzdívek. Stejně tak jste klidní i v případě sněhových přeháněk. Do domu se nedostanou. Ale – máte místo oken jen díry? A dveře zívají prázdnotou? Ať už plánujete zimní interiérové práce nebo ne, je lepší okna i dveře vsadit – nebo tyto otvory důkladně zabezpečit například průhledným silným igelitem, který mráz neroztrhá, těžkou dekou, papundeklem. Nikoli zrovna vzhledné řešení, zato efektivní. Mrazy sice uhodí, ale stavba se díky uzavřenosti prostředí bude teplotám postupně přizpůsobovat – což nezpůsobí teplotní šok použitým materiálům...a vám šok psychický, až budete počítat trhliny.
ab
ab
ab
ab
ab