Kategorie

Zájem o kotle na dřevo převyšuje kapacity. Známe důvody

Zájem o kotle na dřevo převyšuje kapacity. Známe důvody

Kdo si chtěl v posledních měsících pořídit nový kotel na dřevo nebo pelety, narazil na neobvyklou komplikaci. Výrobci i montážní firmy hlásí plné kapacity a na instalaci kotle si zákazník zkrátka musí počkat. Topení dřevem zažívá doslova renesanci a kotle na dřevo jdou na dračku. Proč se aktuálně tolik lidí spoléhá na vytápění palivovým dřívím?

1) Rekordní zdražení energií

Rok 2021 přinesl skokové navýšení cen elektřiny a zemního plynu spolu s nečekaným krachem některých dodavatelů. Řadě lidí se kvůli tomu zvýšily platby za vytápění o desítky procent. Také ti, kterých se situace přímo nedotkla, si uvědomili, jak vrtkavé mohou být ceny za energie dodávané přes půl světa a řízené globálních trhem. V tomto ohledu se zplynovací kotel na dřevo a palivo od lokálního dodavatele z nedaleké pily zdá jako osvědčené řešení.

2) Covidový nedostatek materiálu

Problémy s dopravou a hlavně nedostatkem důležitých komponent se dotkl snad všech průmyslových odvětví. A následky pandemie covidu-19 stále nejsou zažehnány. I čeští výrobci kotlů musí čekat na importované elektronické součástky, bez kterých nelze produkty dokončit. A tím se prodlužuje dodací doba řady modelů.

3) Probíhající dotace na ekologické kotle

V roce 2021 spustila Česká republika další vlnu finanční podpory (Nová zelená úsporám) a během roku 2022 přibudou další možnosti v takzvaných kotlíkových dotacích. Ty mají podpořit výměnu starých neekologických kotlů, jež jsou stále provozovány v desetitisících domácnostech. Provoz kotlů 1. a 2. emisní třídy je povolený už jen do září 2022 a devět měsíců před zákazem je odhadovaný počet kotlů k výměně stále nad úrovní dvě stě tisíc kusů. Uvedené dotace je možné využít mimo jiné na kotle na dřevo doplněné akumulační nádrží, která podporuje ekonomický provoz.

 

4) Levné a dostupné palivo

Dřevo vždy patřilo mezi dostupné způsoby vytápění nabízející velkou variabilitu pro malé chaty i velké domy. Topení dřevem lze používat jako hlavní i doplňkový zdroj a mezi dominantní výhodu se řadí právě výborná dostupnost a využití lokálních dodavatelů (často přímo v sousedství nebo dokonce z vlastního pozemku).

V uplynulých letech se projevily také následky kůrovcové kalamity, která opakovaně decimuje české lesy, což zásadně zvýšilo množství vytěženého smrkového dřeva. Ačkoli se toto měkké dřevo dříve tolik nevyužívalo, současná nízká cena vede k jeho častějšímu nákupu.

5) Snadnější obsluha nových kotlů

Moderní kotle nabízejí nové funkce, ekologický provoz i snadnější používání, a proto je o ně zájem. Pořízení nového kotle je investice na mnoho let dopředu a vyplatí se prozkoumat všechny možnosti, které jsou na trhu, případně si nechat poradit. Potřebný výkon by měla vždy určit montážní firma, která také kotel odborně zapojí.

Moderní kotle totiž oproti starším typům nabízejí vyšší účinnost a přitom nižší spotřebu paliva. Například zplynovací kotle na dřevo českého výrobce OPOP mají účinnost přes 90 procent. „To znamená, že téměř všechnu energii paliva využijí na vytápění. Navíc svůj výkon umí automaticky regulovat díky použití odtahového ventilátoru,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP.

Kotle H4EKO-D zaručují také ekologický provoz. Proces spalování a všechny elektronické komponenty topného systému ovládá řídicí jednotka. Přehledný displej umožňuje snadné nastavení a parametry vytápění lze sledovat i na dálku pomocí aplikace v mobilním telefonu. Klasika v podobě osvědčeného topení dřevem se díky tomu spojuje s moderními technologiemi.

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab