Ošetřujeme růže i keře
Sníh je pryč, teploty pár stupňů nad nulou. Je čas vyrazit na zahrádku. Růže volají po naší pomoci. V březnu je prohlédněme, odstraňme odumřelé konce výhonů a upravme do finálního stavu. Určitě nezapomeňme odstranit chvojí u keřů a trvalek, které jsme přihrnuli před zimou. Také rozhrabejme zem, kterou jsme přihrnuli před zimou k rostlinám. S přicházejícím teplým počasím je třeba rostlinky obnažit, aby začaly růst.
Vysévat můžeme cukety, rajčata i salát
Choulostivější zeleninu, jako cukety, rajčata apod. můžeme koncem března vysévat do truhlíků, které je třeba mít doma za oknem, případně v teplém skleníku až do konce května. Tyto zeleniny potřebují větší teplotu. Často při nižší než deset stupňů zmrznou, případně se zastaví jejich růst. To raný salát nepotřebuje moc velké teplo, takže s jeho vysazením netřeba otálet.
Hnědé skvrny na trávníku
Pokud byl na podzim váš trávník delší a obzvlášť zelený, připravte se na hnědá, vypálená místa. Pod sněhovou vrstvou je totiž hodně dusíku, vzniká plíseň sněžná, která jej spálí. Jakmile sleze sníh, hráběmi trávník seškrábejte, narušte vrchní vrstvu a odstraňte odumřelé části trav. Pokud bude skutečně napaden, hned z jara, jakmile se nám začne oteplovat, trávník dosejte. Než bude úplně teplo, tráva zhoustne.
Nezapomeňme na jahodníky
Koncem března je můžeme okopat, odstranit odumřelé listy, přihnojit kompostem, rostliny upravit. Po zimě na jahodnících bude spousta oschlých listů, které by spíš škodily. Ty odstraňme a nechejte rostlinu, aby zesílila. Vyrostou zdravé listy, které pak v dubnu začnou kvést.