Kategorie

Zahradní nábytek vkusný a elegantní

Zahrada je tradičně místem odpočinku a relaxace, čemuž odpovídá i výběr zahradního nábytku. Ten je od klasického pokojového limitován především nestálostí venkovního počasí. I přesto se dá najít takový zahradní nábytek, který potěší i vaše oko. Cit pro originální design mají tradičně italští návrháři.
 

Účel a umístění zahradního nábytku

Teplé jižní počasí a tradiční řemeslná zručnost učinily z Italů odborníky na venkovní nábytek. Abyste si mohli příjemné letní počasí užít i vy, je třeba vybrat kvalitní sestavu, která vaší zahradě padne přesně na míru. V dnešní době se k jejich výrobě využívá celá řada materiálů, vyplatí se tedy pečlivě zvolit ten pravý. Základním kritériem by měl být účel a umístění nábytku.

Hliníkový stůl ze série Varaschin Plaza je dostupný v několika variantách jednobarevného lakování. Navíc je velmi praktický a snadno se kombinuje s dalším nábytkem z řady, např. originálně provedenými židličkami. Veškerý nábytek je odolný vůči povětrnostním vlivům a slunečnímu záření.

Čtěte také: Rozhovor se zahradní návrhářkou na téma: Zahrady na míru a zahrada dle Feng Shui

Ven raději odolné materiály

Do nezastřešených prostor, bez možnosti nábytek při nepřízni počasí uklidit, je lepší volit stabilnější materiály. Dříve velmi populární a odolný plast z českých zahrad pomalu mizí, a to navzdory své lehkosti a snadné skladnosti. Jeho nízká cena se totiž nutně projevuje v jeho provedení, velmi často proto působí lacině a kazí dojem z jinak pečlivě upravené zahrady. Zahradní nábytek Varaschin Tibet je charakteristický vysoce kvalitní povrchovou úpravou, která odolá i slané vodě. K bazénu se potom hodí i rychleschnoucí potahy.

Zahradní nábytek ze dřeva či z kovu

Vhodnou náhradou je potom odolné dřevo nebo kov. Tradičně vyšší odolností se vyznačují především exotické dřeviny s vyšším obsahem silic. „Opravdovou špičkou je teakové dřevo. Vyšší pořizovací cena nábytku z teakového dřeva je vykoupena jeho odolností, nízkými nároky na údržbu a nezaměnitelným vzhledem,“ říká interiérový designér Milan Vrbík ze společnosti FINEZZA design. Ta na český trh dodává kvalitní italský zahradní nábytek. Do zahrady i na terasu doporučujeme vybírat stohovatelný nábytek. Ten mj. umožňuje snazší uskladnění při nepříznivém počasí nebo přes zimu, řada výrobců jako např. italský Varaschin navíc k nábytku nabízí i praktické obaly.

Čtěte také: Orchideje - pěstování a zajímavosti

Kovovový zahradní nábytek je v poslední době trendem

Na druhé straně je dnes stále populárnější kov, často v atraktivní kombinaci se sklem. Velmi však záleží na jeho povrchové úpravě, odolný nátěr dokáže jeho životnost prodloužit i o několik sezón.

Elegantní dřevěný nábytek

V případě pergoly nebo zastřešené terasy je možné zvolit levnější nábytek z klasického dřeva. Menší odolnost je zde vynahrazena přírodním vzhledem a materiálem příjemným na dotek. Klasickými zástupci jsou v Čechách borovice, smrk, buk či dub. Takový nábytek je však mnohem náročnější na údržbu, snadněji totiž podléhá povětrnostním vlivům. Navíc může docházet k jeho ohýbání nebo praskání. Pokud chcete předejít postupné změně barvy dřeva, například typickému zašednutí, je nutné jej minimálně jednou ročně ošetřit vybranými prostředky.

Čtěte také:Zahradní nábytek z exotického dřeva Meranti

K bazénu zvolte zahradní nábytek odolnější vůči vlhkosti

Důležitým faktorem při výběru zahradního nábytku je i jeho účel. K bazénu se proto nejčastěji volí polohovatelná lehátka a nízké servírovací stolky s větší odolností vůči vlhkosti, ke grilu zase vyšší stůl a klasické židle. Dobře zvažte počet židlí a velikost stolu tak, aby se k němu vešla i případná návštěva. Vždy je totiž lepší koupit rovnou celou zahradní sadu, než se pokoušet dohromady kombinovat jednotlivé kusy. Do pořízení kvalitního zahradního nábytku se rozhodně vyplatí investovat. Přeci jen bude několik let dotvářet celkový vzhled vaší zahrady.

Foto: FINEZZA design®, www.finezzadesign.cz
 
ab
ab
ab
ab
ab