Kategorie

Zahradní nábytek, nábytek s duší

Nejlépe načerpáme nové síly v přírodě. Přírodní materiály působí na lidskou psychiku povzbudivě, přinášejí nám zpátky ztracenou sílu i životní energii. Pocity pohodlí a sepjetí s přírodou pak umocní vkusný a pohodlný zahradní nábytek.
Současným trendem v dnešním přetechnizovaném světě je návrat člověka k přírodním materiálům. Lidé se více a více rozhodují pro nákup nábytku ze dřeva.

Vkusně seskládané zákoutí, vše z přírodních materiálů

Proč dřevěný nábytek?

Obliba dřeva je opodstatněná. Dřevěný nábytek je nejen krásný na pohled, ale zároveň je příjemný na dotyk, sednete-li si na židli nebo křeslo vyrobené ze dřeva, či položíte-li ruce na dřevěný stůl, potom i za chladnějšího počasí zjistíte, že na rozdíl od kovového, plastového nebo kamenného nábytku necítíte chlad. A v létě působí dřevo zase zcela opačně, zatímco plast či kov se vám za parného letního dne rozpálí do vysokých teplot, dřevo si zachová svoji příjemnou teplotu. A o tom, že dřevo příjemně voní, snad není nutno ani psát. Navíc je to materiál, který je plně obnovitelný, při jeho zpracování nevznikají škodliviny a po skončení doby jeho životnosti se může recyklovat, vrátit se do přírodního látkového koloběhu.

Smrk

Nejčastěji používaným materiálem pro zahradní nábytek je smrk. Smrkové dříví bývá nejkvalitnější a zároveň nejdostupnější. Čeští výrobci vyhledávají zejména smrky z Jeseníků o minimálním stáří 40 – 70 let. Smrk je světlejší než dřevo borové. Zbarvení má jednotný tón - nažloutle bílou barvu, která vlivem slunečního svitu časem dále žloutne (pokud není natřeno). Letokruhy jsou velice dobře znatelné, oproti borovému dřevu s poměrně jemnou strukturou. Suky nejsou tak razantně odlišně zbarvené jako u borového dřeva a jsou i četnější a spíše menší. Smrkové dřevo je lehké, s dlouhými vlákny a vyznačuje se pružností. Dobře se barví a moří. Dříve jsme používali i borovicový masiv, který ovšem obsahuje vysoký podíl pryskyřice, takže i přes dokonalé vysušení a povrchovou úpravu dřeva může dojít na prudkém slunci k výronům pryskyřice.

Příemné sezení je zaručeno na těchto masivních židlích a lavicích. Materiál smrk nebo dub, lavice smrk od 2 820, dub od 5 560 Kč, židle smrk od 3 190 Kč

Borovice

Velmi vhodnou se ukázala být severská borovice. Pro své výrobky ji používá např. švédský výrobce dřevěného nábytku KWA. Mnozí tuzemští výrobci upustili od použití borovice, protože obsahuje vysoký podíl pryskyřice, takže i přes dokonalé vysušení a povrchovou úpravu dřeva může dojít na prudkém slunci k jejím výronům.

Dub

Mnoho lidí stále preferuje dubový nábytek. Dubové dřevo skutečně patří mezi naše nejlepší dřeva. Je dokonalé k použití na výrobu nábytku pro interiér, zejména však pro exteriér. Je velmi trvanlivé v suchu, ve vlhku i vodě. Již odedávna se používalo k výrobě lodí, a to kvůli skvělým vlastnostem při kontaktu s vodou (při dlouhodobém kontaktu s vodou dubové dřevo tmavne a doslova zkamení). Ne nadarmo se mu díky jeho odolnosti říká ,,evropský teak“, dle mého subjektivního názoru má však mnohem krásnější kresbu a zabarvení. Zbarvení dřeva se pohybuje od světle hnědého tónu až po žlutohnědý a mnohdy i tmavohnědý tón. Dubové dřevo má dosti velké póry, které dávají povrchu dubových výrobků charakteristický rýhovaný vzhled. Dřevo je velice tvrdé, a proto jej stačí ošetřit pouze napouštěcím olejem nebo voskem. Kresba dřeva se zvýrazní použitím pololesklého laku. Tyto klady jsou však vykompenzovány cenou, která bývá u dubového nábytku téměř dvojnásobná.

Zahradní nábytek krásně vynikne pod dřevěnou pergolou

Modřín

Je ideálním materiálem pro venkovní použití. Odborníci o modřínu tvrdí, že je v exteriéru velmi odolný i bez jakékoli povrchové úpravy.

Týkové dřevo

Teakové dřevo se pěstuje na plantážích Ameriky, Asie, Afrika a Indonésie. Nejdůležitější vlastností teakového dřeva je jeho vysoká odolnost proti povětrnostní vlivům (dešti, sněhu, mrazu, slunci ale i plísním) a to dokonce bez potřeby jakéhokoli nátěru nebo ochranného prostředku při obecném užívání, a proto má velké uplatnění zejména při výrobě exteriérového nábytku.Teak je jediným materiálem, který bude v podobě zahradní soupravy zdobit okolí domu celoročně. Teakový nábytek je tak mimořádně kvalitní, že jej není nutno schovávat na zimu a můžeme jej bez obav ponechat venku.

Povrchová úprava

Zahradní nábytek je prodáván bez nebo s povrchovou úpravou. Za nejkvalitnější přípravky jsou považovány produkty firmy Dyrup, finské Tikurrily nebo dánského Sadolinu. Dřevěný zahradní nábytek sice vyžaduje zvýšenou péči, ale troufám si tvrdit, že jeho pořízení nebudete litovat.
Základní péče o dřevěný zahradní nábytek Používáním a působením vnějších vlivů dochází k opotřebovávání povrchové úpravy. Aby nám nábytek co nejdéle vydržel, budeme ho ošetřovat regeneračním (údržbovým) olejem. Povrch nejdříve omyjeme vodou s přídavkem saponátu, opláchneme vodou a utřeme. Necháme minimálně 12 hodin oschnout. Poté natřeme regeneračním olejem a necháme 24 hodin zaschnout. Nezapomínejme na pravidelné dotahování šroubových spojů. Kromě teakového nábytku bychom měli přes zimu dřevěný zahradní nábytek sklízet na suché, ne však na příliš teplé místo. Pokud si chceme současnou podobu nábytku zachovat co nejdéle, chráníme ho před deštěm, nemáme-li možnost přenést ho do místnosti, zakryjeme ho alespoň plachtou.
ab
ab
ab
ab
ab