Kategorie

Zahradní kovový nábytek, elegance i dlouhá životnost

Vedle dřevěného a plastového zahradního nábytku zaujímá kovový nábytek významnou pozici. V poslední době navíc jeho obliba prudce stoupá. Není divu, kvalitně zhotovený kovový nábytek má veškeré vlastnosti, které bychom od zahradního nábytku mohli očekávat.
Při výběru zahradního nábytku většinou dbáme na to, aby byly produkty, které si postavíme na zahradu, co nejvíce bezúdržbové. Navíc musejí být pohodlné, líbivé na pohled, lehce skladovatelné a nejlépe lehké, abychom si ulehčili manipulaci s nimi. To vše u kvalitního kovového nábytku platí. Cena je sice v porovnání s dřevěnými a zejména plastovými výrobky vyšší, ale stále úměrná požitkům, které nám kov přinese.

Výjimečné vlastnosti

Kovový nábytek je velmi odolný, tuhý a má vysokou nosnost. Jeho hmotnost je oproti tomu zase velmi nízká. Někteří výrobci uvádějí, že jeho hmotnost se pohybuje na nejnižší možné úrovni vzhledem k použití nových technologií a užití odlehčeného materiálu. Obrovskou předností je pevnost a trvanlivost. Pevnost je zaručena díky samotnému materiálu, za dlouhou trvanlivost vděčíme moderním technologiím a povrchovým úpravám. Většina výrobků je navrhována tak, aby byly co nejskladnější. Některé výrobky mají termo - povrchovou úpravu, která zaručuje, že se výrobky ani na prudkém slunci nerozpálí.

Povrchová úprava

U méně kvalitních výrobků se setkáme s povrchovou úpravou, která vzniká nanášením práškové barvy elektrostatickou cestou.  Značnou nevýhodou této úpravy je fakt, že barva je velmi křehká. Netrvá dlouho a v nejvíce namáhaných místech se objeví první mikrotrhlinky, které jsou vstupní bránou pro vlhkost a tím i celkovou zkázu nábytku. Proces koroze se poté rozšíří po celém výrobku, bez ohledu na to, že v ostatních místech nemusí být ještě povrch porušený. Koroze se dokáže šířit i pod barvou, která se poté loupe ve velkých plátech. Moderní technologie přinášejí kvalitní povrchy. Například německá firma Kettler přišla s technologií takzvaného vířivého spékání. Tato metoda umožňuje využít pouze kladných vlastností oceli, jako je například pevnost, při zachování nízké hmotnosti, a eliminovat záporné vlastnosti v podobě koroze a nežádoucí tepelné vodivosti. Výsledkem je kovový nábytek, který v horku nepálí a v zimě nestudí. Výrobce uvádí, že touto cestou vzniká ochranná vrstva asi desetkrát silnější, než je tomu v případě práškového lakování. A navíc, pokud dojde k mechanickému poškození této speciální vrstvy a na obnažené kovové plošce vznikne koroze, koroze se nerozšíří dál. Tato speciální povrchová vrstva dokáže korozi ohraničit a nepustí ji, aby napadla i okolí, jak je tomu například u elektrostaticky nanášených práškových barev.

Kov není jen těžká ocel

Požadavky na hmotnost nábytku jsou zřejmé, čím lehčí, tím lepší. Těžké kusy kovového nábytku jsou dnes spíše výjimkou, ne-li minulostí. Dnešní výrobky překvapí svojí lehkostí. Přestože na první pohled mohou být vnímány jako těžké, opak je pravdou. Moderní kovový nábytek pro zahrady může být vyroben z mnoha kovových materiálů. Jedná se například o odlehčené ocelové trubky, různé tenkostěnné profily nebo hliník. Hmotnost kovové židle nebo stolu je ve srovnání s hmotností podobného výrobku vyrobeného ze dřeva výrazně nižší.

Kov v kombinaci s dalšími materiály

Kovový nábytek vypadá velmi působivě i v kombinaci s dalšími materiály. Oblíbená je kombinace se dřevem nebo se speciálním síťovinovým výpletem. Tento výplet je velmi praktický. Je příjemný a pohodlný, snadno se vytvaruje podle těla. Slunce jeho teplotu neovlivní, a tak se nemusíme být, že bychom si popálili citlivá místa. Síťovinový povrch, tak jako každé síto, okamžitě propouští vodu, dále nepřitahuje prach a je velmi odolný. Zajímavostí je, že tento materiál, ze kterého je síťovina vyrobena, se používá jako základ na skluznice lyží, které již musí něco snést.  Jednou z prvních firem, která na trh přinesla kombinaci kovů se síťovinou, byla francouzská firma Lexon.

Péče

Kovový zahradní nábytek nepotřebuje téměř žádnou péči. Díky povrchové úpravě je odolný vůči dešti a povětrnostním vlivům. Je uzpůsoben k celoročnímu pobytu venku. Pokud chceme jeho životnost prodloužit, je lepší, pokud ho schováme do místnosti, kde se příliš nemění vzdušná vlhkost. Postačí však, pokud ho venku přikryjeme plachtou. Nesnažíme se ho však dostat do neprodyšného obalu, který by sloužil jako skleník. Povrch nemusíme ničím ošetřovat, zcela postačí, pokud ho budeme udržovat v čistotě. Základní údržbou je tedy omytí nábytku běžnými saponáty a vodou. Pokud se na výrobku vytvoří menší oděrka, většinou se dá ještě spravit. Výrobci disponují jakousi tužkou, která vzniklý nedostatek odstraní.

Všude, kde je třeba kvality

Zahradní nábytek není využíván pouze v zahradách, na terasách a balkonech, ale s oblibou je používán i v zahradních restauracích, motorestech, hotelích, kempech či u benzinových pump.
ab
ab
ab
ab
ab