Vážení čtenáři, v novém roce vás vítáme s čerstvým vydáním trochu jiného kalendária než jste byli zvyklí. V úvodní části vás budeme seznamovat se zajímavostmi z rostlinné říše, akcemi pro zahrádkáře či horkými novinkami, které se objeví na trhu.
Další část je již věnována rostlinám v bytě a samozřejmě nechybí ani kapitola věnovaná okrasné zahradě. Na závěr jsou zahradní práce shrnuty v přehledných bodech. Věříme, že i v nové podobě bude zahradní kalendárium vaším věrným pomocníkem.
Nově objevené tropické rostliny na výstavě
Již podruhé botanická zahrada v Praze Tróji pořádá; jedinečnou výstavu pro veřejnost Palmové dny, která měla v loňském roce veliký úspěch. V tropickém skleníku Fata Morgana bude od osmého do dvacátéhosedmého ledna 30 druhů cykasů a 75 druhů palem a jejich semen i plodů.
Z nejvzácnějších druhů se poprvé veřejnosti představí pouštní palma Medemia argun, v loňském roce objevený madagaskarský druh Beccariophoenix alfredii a některé druhy palem z rodu Dypsis.
Z cykasů bude představen vzácný panamský druh Zamia skinneri nebo v roce 1997 popsaný čínský Cycas debaoensis s dělenými listy.O víkendech je každou celou hodinu od 10 do 15 zajištěna prohlídka s vyškoleným průvodcem.
Nenechte si ujít
Návštěvníci si budou moci opět koupit semena 20 druhů palem a 5 druhů cykasů spolu s návodem k jejich výsevu. V prodeji budou také semenáčky palem z rodu Dypsis, která je nejrozšířenějším druhem palem na Madagaskaru.
Ve své domovině je zastoupena více než sto druhy. U nás se poměrně snadno pěstuje. Jako teplomilná palma potřebuje umístění na plném slunci, ale krátkodobě snese i mírné zastínění. Ideální je teplota minimálně nad osmnáct stupňů. Substrát pro madagaskarskou palmu musí být bohatý na živiny a vlhký. Proto vyžaduje častou zálivku, ale je třeba dát pozor na přelití.
Zelená domácnost
Čtyřlístek pro štěstí již svou sváteční úlohu splnil. Oxalis však nemusíte vyhazovat a příští rok kupovat jiný. Pokud rostlina v teple vydržela bez újmy na vzhledu přeneste ji na chladnější místo, třeba i někam do tmavšího kouta a postupně ji přestaňte zalévat. Listy sice uschnou, ale to nevadí. V zemi jsou totiž hlízky, které zatáhnou a rostlina si odpočine. Na jaře opět začněte čtyřlístek zalévat a jakmile obrazí přihnojte jednou až dvakrát měsíčně. Přes léto může být rostlina na osluněném okně. Potřebuje ale hodně zalévat.
I ostatní pokojové rostliny většinou odpočívají, i když některé právě nasazují na květ. Například kala (Calla), které vyhovuje teplota do 15°C. Vyšší teplota způsobí opad poupat a kala nekvete. Právě nyní potřebuje bohatou zálivku a spolu s ní jednou týdně přihnojení. Pamatujte na pestrolisté rostliny, které při nedostatku světla zelenají a ztrácí své typické vybarvení. A kdo má po Vánocích doma kvetoucí čemeřici je lepší ji přemístit do chladna a na jaře vysadit na zahradu.
Něco zeleného nemusí v kuchyni chybět ani v lednu kdy je čerstvé zeleniny nedostatek. Řeřicha má velmi krátkou vegetační dobu, už za týden až deset dnů od zasetí můžeme sklízet její nať. Pěstujeme ji v bytě na okně, kde je teplota alespoň 15 °C. Semeno vysejeme na široko do květináče naplněného běžným zahradním substrátem nebo kompostem. Zasypávat semínka není třeba. Květináč postavíme do misky s vodou, aby zůstal substrát stále vlhký. Během týdne se objeví první lístky, které postupně odřezáváme těsně nad zemí. Rostlinky již znovu neobrazí, proto výsevy opakujeme. Stejně vypěstujeme i aromatickou nať kerblíku.
Okrasná zahrada
V lednu je období největšího klidu na zahradě. Kde není sníh, zkontrolujeme skalničky a trvalky jestli je nevytáhl mráz, opravujeme a brousíme nářadí, případně prohlédneme uskladněný dřevěný nábytek, kterému vlhko neprospěje.
Ve sklípku s uskladněným ovocem a zeleninou uděláme důkladnou inventuru a poškozené plody vyhodíme. Tam, kde může sněhová pokrývka polámat větve stromů a keřů včas sníh setřásáme.
Zahradníkův diář
-
Pokojové rostliny chráníme před průvanem
-
Listy v suchém a teplém prostředí občas rosíme nebo rostliny sprchujeme vlažnou vodou
-
Rychlíme zelené natě petržele, celeru a vyséváme řeřichu a kerblík
-
Kontrolujeme stav uskladněných cibulí a hlíz
-
V ovocném sadu začneme s průklestem zahuštěných korun jádrovin
-
Když nemrzne zmladíme přerostlý živý plot z listnáčů.
-
Jakmile poleví holomrazy zalijeme stálezelené keře, jehličnany i listnáče
-
Zkontrolujeme záhony trvalek a skalku. Rostlinky povytažené mrazem přitlačíme zpět do půdy. Choulostivé trvalky chráníme před popálením zimním sluncem lehkou pokrývkou z chvojí
-
Připravíme stromy na předjarní postřik proti škůdcům. Opatrně odstraníme škrabkou starou borku, mechy a lišejníky na podloženou plachtu a odpad pak spálíme
-
Přikrmujeme drobné ptactvo