Kategorie

Zahradní kalendárium na duben

Když se můj dvacetiletý syn podivoval sousedově hrušni, že nemá jeden jediný zelený lísteček, bylo mi vše jasné. Botanikou nedotčený potomek totiž neví, že hrušeň raší a kvete z ovocných dřevin jako poslední. Zato meruňka si letos ze sněhové nadílky nic nedělá a vesele kvete. A proč ne? K aprílu přece žertování patří.

Na škůdce platí smršť

Věčný boj se škůdci zná každý zahrádkář. Jeden nedá dopustit na chemický postřik, jiný hází potvůrky do kbelíku s vodou a jiný je ničí tabákovým výluhem. Inu, každý má svou metodu, ale ta, která byla vynalezena teprve nedávno je opravdovou revolucí. Vědci přišli na nový způsob jak porost zamořený mandelinkou bramborovou škůdce zbavit. Jednoduše použijí něco jako vysavač a kompresor dohromady. Přístroj pracuje s přetlakovým proudem vzduchu, který odfukuje brouky i larvy z trsu brambor, a ti spadnou do sběrných žlabů umístěných na rámu stroje v meziřádkách. Po naplnění žlabů se škůdci na okraji parcely ze žlabů nasypou třeba do vysokých kádí anebo plastových pytlů. Pak už zbývá brouky nějakým způsobem zlikvidovat. Ale i na to vědci mysleli. Podtlakovým ventilátorem se brouci a larvy nasají a dalším ventilátorem pod velkým tlakem jsou vyfouknuti do vzduchu. Zničení škůdců je prý účinné a navíc ekologické. Nestálo by to za úvahu využít na zahrádce třeba starý vysavač? Ba ne, to je aprílový vtip, ale nakonec proč ne. Zkusit se má všechno – hlavně, že to na záškodníky zabere!

Zelená domácnost

Navzdory spoustě práce si má zahrádkář najít čas na inspiraci, na to co se kde „šustne“, aby věděl co je na trhu nového a čím může svoji zahradu obohatit a vylepšit. Není nic ideálnějšího než navštívit některou z jarních výstav, s nimiž se doslova roztrhl pytel. A aby toho nebylo málo, konají se ve stejném termínu hned dvě najednou. Jarní etapa Flory Olomouc spojená se zahradnickými trhy slaví letos padesáté jubileum, od vůbec první české květinové výstavy, která se konala v parkovém areálu dnešního Výstaviště. Od 24. až do 27. dubna nebude chybět impozantní expozice  z rozkvetlých cibulovin nazvaná Krajina snů ani tradiční floristická show, která se bude týkat právě oslav padesátin a padesátníků vůbec. Tady můžete načerpat spoustu inspirace na originální kytice a vazby k životnímu jubileu. Bohatý výběr sadby, sazenic a zahrádkářských pomůcek i mechanizace je na olomouckém výstavišti již samozřejmostí. Ve stejném termínu v jarních barvách rozkvete Výstaviště v Lysé nad Labem. Výstavu jarních cibulovin Narcis 2008 - s pestrobarevnými aranžmá z rozkvetlých narcisů, tulipánů a dalších jarních květin, doplní okrasné dřeviny a bonsaje. Zahradnické trhy jsou součástí výstavy a tak se opět setkáte se specializovanou poradnou Českého zahrádkářského svazu na cibuloviny, poradenskou službou Lukon Bulbs, zahradnictvím Lukon Glads nebo manželi Krulichovými specializovanými na trvalky, bylinky a koření. Jak je dobrým zvykem, na výstavišti v Lysé bude vystavovatelů i prodejců daleko víc, proto využijte volnou vstupenku, která platí po stažení a vytištění i v černobílém provedení.

Okrasná zahrada

Jaro je nejvhodnější čas pro obnovu a založení trávníku. Kdo se ptá  a proč ne na podzim, když tráva roste pořád je odpověď velmi stručná: po zimě je v půdě dostatek vláhy a semeno dobře vzchází. Před setím povrch půdy jemně zkypříme. Sejeme ručně za bezvětrného a suchého počasí (nikoliv po dešti, když je půda rozmoklá) v množství 30 až 50 gramů na metr čtvereční. (Dávku můžeme zhruba o třetinu zvýšit na menší plochy a na okraje trávníku). Aby byl výsev co nejpravidelnější, rozdělíme si osivo na dvě části a vysejeme je nadvakrát křížem. Semena zasekáme do země železnými hráběmi  a  potom půdu utužíme válcem nebo šlapacími prkénky. Po zasetí má být půda stále přiměřeně vlhká, aby semeno dobře a brzy  vzklíčilo. Trávník poprvé sečeme, jakmile dosáhne výšky osmi až deseti centimetrů. Pokud se jedná o trávník již založený a vzrostlý s nízkými cibulovinami, sečeme jej až když zežloutnou (zatáhnou) nadzemní části květin. Na výsev letniček do volné půdy máme čas až do května. Semena vyséváme do jemně připravené půdy naširoko, do špetek, nejčastěji však do řádků vzdálených od sebe 20 až40 centimetrů. Hloubku setí volíme podle velikosti semene. Drobná semena vůbec nezahrnujeme, pouze je přitlačíme prkénkem a opatrně zaléváme, spíš mlžíme. Do lehké půdy sejeme řidčeji, do těžké hustěji, ale vždy tak, aby vzešlé výsevy nebyly přehoustlé, jinak porost musíme včas jednotit, aby nebyly rostlinky vytáhlé. Přímo na záhon sejeme zvonek, chrpy, měsíček, zářivku, stračku, mák, bytel (cypřišek), kopretiny, černuchu, a šruchu. Na obruby se hodí lobelka, nestařec, gazánie a tařice či iberka.. S výsevy aksamitníků (tagetes) počkáme  až na konec dubna.  

Zahradníkův diář

  • Začínáme řezat peckoviny, jestliže jsme to nestihli v předchozím roce po sklizni. A pokud bylo koncem března ještě chladno, pokračujeme s výsadbou slabě narašených broskvoní, meruněk a vinné révy.
  • Na zeleninové zahradě se věnujeme  předpěstování sadby
  • Pokud počasí nedovolilo výsev zeleniny do volné půdy, je třeba to dohnat.
  • Koncem měsíce vysazujeme do skleníku rajčata, papriku, lilek a cukety. V teplejších oblastech lze vysévat některé teplomilné zeleniny (okurky, cukety) do volné půdy, ale pro jistotu je zakryjeme pórofólií nebo netkanou textilií.
  • Konec dubna je ideální čas na vysázení naklíčených brambor.
  • Na okrasné zahradě se věnujeme trvalkovým záhonům. Rostliny očistíme od suchých částí, okolí nakypříme a přidáme, kompost.
  • Vysazujeme listnaté a jehličnaté keře s balem a za sucha řádně zaléváme.
  • Vyčistíme a připravíme na sezónu jezírko a začneme přikrmovat rybky.
  • Trávník, který jsme vyčistili a přihnojili, je třeba začít sekat.
ab
ab
ab
ab
ab