Kategorie

Zahradní jezírka s vodou, která jiskří

(komerční sdělení) Bazénů a zahradních jezírek je u nás hodně, v přepočtu na obyvatele jsme prý dokonce na čelním místě. Mít alespoň malý kousek vlastní vodní plochy je krásné, a kdo tomuto kouzlu již podlehl, jistě souhlasí.
Ne všechna domácí jezírka ale splňují představy svých majitelů. Je potřeba vědět, jak a s jakými přípravky udržet v jezírku křišťálově čistou, zdravou vodu. Výbornou zprávou je, že dnes již existují přípravky na bázi bakterií a enzymů, které jsou přírodní, skvěle fungují a přitom jsou šetrné k prostředí i zdraví lidí.

Jak udržet zahradní jezírko krásné a zdravé?

V první řadě je důležité mít jezírko dobře postavené – nejlépe odborníky – aby dobře fungovalo. Je nutné zohlednit poměr koupací a břehové čistící zóny, osadit vše správnými rostlinami, zajistit dostatečné provzdušnění, používat vhodný podklad na dno. Firmy, které to umějí, se sdružují do Svazu zakládání zeleně: www.jezirka-biobazeny.cz/cs/. Obvyklým problémem je vyšší pH vody. Často se musí snižovat. Při tom je ale nutné vzít v úvahu hodnotu uhličitanové tvrdosti vody – pokud je  nízká, pH se po aplikaci přípravku mění velmi rychle, pokud je vysoká, je nutné naopak zvýšit dávkování. Při regulaci pH vody v jezírku se doporučuje s ohledem na vodní organismy neměnit pH v průběhu 24 hodin o více než 1,0.

K čemu jsou v jezírku dobré bakterie?

Jako podpůrný prostředek zajišťující správnou funkci jezírka se používají bakterie. Po napuštění vody do jezírka se urychluje nastavení biologické rovnováhy právě díky nim. Pokud je voda v jezírku starší, bakterie „zleniví“ a je doporučeno neustále doplňovat nové, které zajistí správnou funkci jezírka a podpoří samočisticí biologickou rovnováhu vody. Pokud něco není v pořádku, voda zezelená nebo přebují řasy. Pak je vhodné sáhnout jednorázově po přípravku, který z vody vysráží fosfor, tedy živiny pro řasy. Řasy tak uhynou a sedají ke dnu. Poté se odfiltrují, odsají nebo seberou ze dna a voda je opět průzračná. Pro jezírka, s vysokým vnosem fosforu, například poblíž hnojených trávníků nebo s vysokým rizikem náletů organiky ve formě listí ze stromů, pylu a podobně, se jako prevence před růstem řas používá sorbent ve formě polštářků, který je umístěn ve filtraci a průběžně z vody fosfor vychytává. Takovou funkci také dobře vykoná v době, kdy ještě vodní rostliny nejsou ve vegetačním období a kdy jejich spotřeba fosforu není vysoká. Více informací naleznete na stránkách obchodu www.bakterie-enzymy.cz výrobce prostředků pro zdravá jezírka, společnosti PROXIM, www.proxim-pu.cz.
ab
ab
ab
ab
ab