Kategorie

Zahradní jezírka - přírodní vodní nádrže zkrášlí každou zahradu

Pokud uvažujete o pořízení vodní nádrže určené ke koupání, jistě zvažujete, jestli zvolit umělou a chemickou cestu a pořídit si klasický bazén, nebo dáte přednost přírodnější variantě v podobě koupacího jezírka. V dnešním článku se budeme věnovat tomuto relativně novému trendu.

Zahradní jezírka, koupací jezírka, či přírodní bazény

Zaharadní jezírka - těmito slovy označujeme přírodní vodní nádrže, kde zásadní rozdíl mezi nimi a klasickým bazénem je v přístupu k chemickým prostředkům. Jelikož veškerý život na zemi „pochází“ z vody, je jasné, že bez chemických prostředků není možné udržet vodu v bazénu, či jakoukoliv jinou vodní plochu průzračně čistou, protože voda je prostředím, ve kterém se bakterie a sinice dobře množí. Bez chemie jsme v boji proti řasám malí páni. Lidé, kteří dávají přednost přírodnějšímu koupání, přišli s alternativou zahradních jezírek.

Přírodní koupací jezírko

Ze zahraničí se tento nový trend v zahradě dostává i k nám a na českých zahradách se zahradní jezírka objevují stále častěji. Chemické prostředky v koupacích jezírcích z části nahrazují rostliny, které jsou osázeny v tzv. mělké (čistící) části jezírka a filtrace kde se bakterie z vody zachycují. Rostliny fungují jako přírodní čistička. Živiny z vody, které jsou „vhodnou potravou“ pro řasy a sinice, využívají ve svůj prospěch k růstu a tím tak částečně zabraňují v jejich množení. Kromě čistící funkce okolí koupacích prostor zkrášlují a navíc výrazně přispívají k soukromí okolo jezírka.

Firma Jezírka Banat s.r.o.

Na zahradní jezírka se specializuje i firma Jezírka Banat s.r.o. z Olomouce. Dá se říct, že každá firma, která se realizací zahradních jezírek zabývá, má jiný styl a postup, jakým jezírka staví. Firma Jezírka Banat s.r.o. využívá komponenty od předních světových firem, které mají osvědčené patnáctiletou praxí a zaručeně fungují. Filtrace je základním komponentem pro udržení čistého jezírka. Existuje několik možností zapojení filtrací a firma Jezírka Banat s.r.o. má v tomto směru mnoho co nabídnout. Od gravitačního zapojení, které přináší výhody v možnosti použití úsporných čerpadel, úspory elektřiny díky nulovému převýšení a tím i nízkých provozních nákladů, přes tlakové zapojení, kde je ale nutné použít silnější čerpadlo. Dále čerpadlové zapojení, či čerpadlové zapojení s šachtou, u kterého je velice snadná jak montáž, tak údržba samotného filtru, jelikož je na povrchu. Navíc může být umístěná dále od jezírka, takže vizuálně nevadí. Firma Jezírka Banat s.r.o. Vám „ušije“ jezírko na míru Vaší zahrady se zárukou dlouhodobé spokojenosti.

Jak jezírko funguje?

Zahradní jezírko je rozděleno na dvě části. Koupací část (hluboká asi 1,5 – 1,8m) a mělčí filtrační část. Na velikost plochy se v podstatě meze nekladou, ale musí být úměrná ploše filtrační a výkonnosti čerpadla a filtrace. Dno jezírka je pokryto jezírkovou fólií, pod kterou je geotextilie proti protržení případnými nerovnostmi. Koloběh vody začíná nasáváním vody z jezírka. Voda je čerpána dle způsobu zapojení do filtrace. U kvalitních filtrací se nejdříve odstraní mechanické nečistoty v tzv. odstředivce – vortexová komora (např. u filtrací Tripond Center Vortex od firmy Tripond). Další částí je biologická filtrace, kde jsou umístěny nitrifikační bakterie, které se živí dusíkem ve vodě, který způsobuje její „zelenání“. Pokud chceme mít jistotu, že voda v jezírku bude opravdu čistá, je možné zapojit před filtraci ještě UV C lampu. Ta shlukuje jednobuněčné řasy do větších celků, a ty se pak snadněji zachytí ve filtraci. Při použití UV C lamp tak voda zůstává křišťálově čistá i v těch největších vedrech. Z filtrace pak odchází čistá voda zpět do jezírka. Je ovšem důležité, aby ve vodě byl dostatek kyslíků nutný pro život nitrifikačních bakterií. Okysličení vody, se zajistí tak, že necháme vytékající čistou vodu stékat po přepadových kamenech, a vytvoříme jakýsi „vodopád“.

Rada na závěr

Pokud se rozhodnete pro stavbu koupacího jezírka, věnujte pozornost firmě, které svěříte své nemalé peníze. Před celou stavbou vždy prokonzultujte veškeré záležitosti s odborníkem. Další informace a ukázky práce si firmy Jezírka Banat s.r.o. můžete prohlédnout na webowých stránkách uvedené pod článkem.
Foto, info: www.jezirka.info
ab
ab
ab
ab
ab