Kategorie

Zahradní domek i kůlna na nářadí

Do bedny na nářadí se sekačka, křovinořez a motorová pila už stejně nevejdou, tak proč si nepořídit malý domek, kam hravě uložíte i zahradní nábytek?

Než zahájíte stavbu, pořiďte si razítka

Ať se rozhodnete postavit kůlnu, přístřešek nebo si koupit hotový domek na nářadí nezapomeňte pošimrat úředního šimla. Pro drobné stavby na zahradě totiž platí ustanovení stavebního zákona, v němž je zakotvena povinnost požádat příslušný stavební úřad o vydání územně plánovací informace  či územního rozhodnutí. Oboje může nahradit územní souhlas obecního úřadu s rozšířenou působností. Přitom neuškodí, v rámci dobrých sousedských vztahů, seznámit všechny sousedy kde bude na pozemku stavba umístěna a jak daleko bude stát od jejich plotu a tento souhlas si nechat písemně potvrdit, aby posléze nedocházelo ke zbytečným dohadům.

Hurá, máme základy!

Když si pořídíte domek na nářadí o podlahové ploše do dvou čtverečních metrů nemusíte základy nijak moc řešit. Před vlastní stavbou či montáží domku je nutné mít připravené podloží vyrovnané do roviny podle vodováhy. Jako podloží poslouží hutněné štěrkové lože, dlaždice uložené do kamenného lože, zámková dlažba či betonová deska. Až už zvolíme jakékoli základy základů, vždy si jejich provedení zajišťujeme sami. A to i v případě máme-li objednaný domek i s montáží. Firma jednotlivé díly pouze dopraví na místo a smontuje.

Dřevěnka, nebo plechovka?

Co se týče materiálu zahradních domků výběr je stále stejný. V nabídce výrobců zahradních domků převažují standardní dřevostavby s panelovými stěnami z vysušeného a opracovaného smrkového řeziva, bez impregnace a povrchové úpravy. Jedno nebo dvojkřídlé dveře jsou plné nebo, s oknem z plexi nebo zasklením, (sklo však není součástí domku), podlaha je z neošetřených palubek a střecha je kryta pískovanou lepenkou. Domky jsou neizolované se sílou stěny od 14 do 21 mm. Takový dřevěný domek na nářadí o užitné ploše 2,2  metru pořídíme za osm tisíc, prostornější o šesti a půl metrech plochy za „lidových“ 28 000 korun. K tomu si lze objednat montáž za další tři tisíce. Kdo netrvá na přírodním vzhledu nebo preferuje účelnost před estetikou, může si pořídit plechový zahradní domek z ocelového, žárově pozinkovaného plechu s práškovým nástřikem. Typ Duramax Riverton  s podlahovou plochou 2,5 m2, se širokými dvoukřídlými posuvnými dveřmi umožňuje pohodlný vjezd s kolečkem nebo čímkoli objemnějším. Jeho předností je snadná a rychlá montáž, která zabere zhruba jedno odpoledne. Jediné co musíme udělat je domek umístit na připravený rovný povrch, protože domek nemá podlahu. Zato je pevný, téměř bezúdržbový a kdykoliv přemístitelný.

Stavbu kůlny zvládne i laik

Samozřejmě, že montáž si můžete vždy objednat pokud se na stavbu necítíte, ale pak si připravte alespoň tři tisíce navíc. Ke standardnímu „balíku“, v němž je domek připraven pro zákazníka jako stavebnice, je přiložen podrobný montážní postup. Většinou nebudete potřebovat ani žádné speciální nářadí. Vystačíte s kladivem a gumovou palicí, štípacími kleštěmi, ruční pilkou, šroubovákem, skládacím metrem vodováhou a olovnicí. A štaflemi. A jak při stavbě postupovat? Nejdříve si připravíte podloží na které začnete montovat jednoduchý základový rošt. Potom již stavíte stěny, uložíte rámy oken a dveří nakonec domek dokončíte střechou a případně podlahou. Montáž podlahových palubek se začíná od zadní  stěny a pokračuje se směrem dopředu . Písková střešní lepenka se pokládá od kraje střechy směrem ke hřebeni, kdy pásy překrýváme jeden přes druhý cca. o 10 cm. Protože okapy obvykle chybí, nahrazujeme je takzvanou okapničkou, kterou vytvoříme alespoň dvoucentimetrovým přesahem lepenky na okraji střechy. A to je vše.

Nátěr podle vašeho výběru

Všechny dřevěné domky na nářadí jsou do obchodní sítě dodávány v neošetřeném (přírodním) stavu, což je určitá výhoda, protože snadno přizpůsobíme novostavbu danému prostředí. Po skončení montáže domku je nutné stavbu neprodleně opatřit nátěrem, minimálně jedenkrát impregnačním proti  dřevokaznému hmyzu, plísním a proti dřevokazným houbám a dvakrát lazurovacím lakem na dřevo.Na podlahu je vhodné zvolit odolný zátěžový lak. V dalších letech provádíme další nátěry domku úměrně stavu opotřebení původního nátěru.

ab
ab
ab
ab
ab