Kategorie

Zahradní besídky a altánky zkrášlí léto

I když je zlatá doba zahradních altánků a besídek patrně pryč, přesto si tyto drobné stavbičky v menším měřítku stále nacházejí cestu i do středně velkých zahrad, kde svým majitelům poskytují příjemné posezení.
Zastřešené drobné zahradní stavby mají tu výhodu, že poskytují svým majitelům posezení prakticky přímo v zeleni a nabízejí útočiště i v případě náhlého zhoršení počasí. Zároveň se stávají významným výtvarným prvkem v celkové koncepci zahrady. Obecně ovšem platí, že stavbu jakéhokoli druhu je třeba dobře promyslet a ještě před započetím stavebních prací je vhodné zanést ji v odpovídajícím měřítku také do plánku zahrady.

Otevřená besídka s houpačkou je šitá na míru všem romantikům

Důležitá je volba vhodného místa

Podobně jako u pergol a jiného zahradního mobiliáře i zde platí, že je při volbě vhodné zahradní stavbičky třeba sáhnout po takové, která bude plně vyhovovat našim potřebám a zároveň nenaruší naši koncepci zahrady, ale vhodně ji podtrhne. Rozhodující pro výsledný dojem je především volba vhodného stanoviště a materiálu. Za stanoviště vybíráme dostatečně slunné místo nejlépe v závětří, v pěkném koutu zahrady, odkud se nabízí zajímavé výhledy na naše výpěstky, a které je pokud možno zároveň skryto zrakům kolemjdoucích a poskytuje dostatečnou intimitu.

Altán Chopin poskytuje díky plné zadní stěně větší soukromí. Foto: Jagram

Jaký typ stavby zvolit?

Pokud můžeme sáhnout k velkorysejšímu typu přístřešku a máme-li dostatečně velkou zahradu, lze zvolit pavilon, který se svou konstrukcí podobá zahradnímu domku. Pavilon je ze všech stran uzavřený, svým návštěvníkům umožňuje výhled do okolí přes skleněnou výplň, kterou je v ideálním případě opatřen do všech stran. Do zahrady mnohem snáze zakomponujeme altán, který zde plní obdobnou funkci jako pavilon. Na rozdíl od svého nákladnějšího kolegy je do stran buď zcela otevřený nebo je na bocích opatřen laťkovým mřížovím. Ačkoli rozličných druhů altánků existuje celá řada, nejčastěji se v zahradách středních velikostí setkáváme spíše s otevřenými konstrukcemi menších rozměrů, krytými malou stříškou. Pro stavbu altánů se využívá především dřevo, je však možné setkat se také se sezónními trubkovými, kovovými či plastovými konstrukcemi. Velmi zajímavým ozvláštněním zahrady jsou zcela otevřené stavby s trelážovými podpěrami, které svým majitelům neposkytují přílišnou ochranu před rozmary počasí, vyniknou však v kombinaci s popínavými rostlinami jako zajímavý a velmi efektní doplněk.

Trelážové altány jsou především potěchou pro oko, před nepřízní počasí nás neochrání. Foto: Jagram

S jakými investicemi musíme počítat?

Pokud nepatříte mezi nejzdatnější kutily, není nic ztraceno. Specializovaná zahradní centra dnes nabízejí širokou škálu zahradních altánků či pavilonů. Při volbě architektonicky náročnější stavby je však třeba počítat s investicí od 50-ti tisíc nahoru, pokud se spokojíte s altánkem menších rozměrů, pořídíte kvalitní konstrukci do 30-ti tisíc. V každém případě pokud se rozhodnete pro vhodný druh zahradního altánku pro vaši zahradu, dodáte jí tak nezaměnitelný ráz o odlišíte ji tak od ostatních zahrad. Zároveň si vytvoříte příjemný koutek vhodný nejenom k posezení s přáteli, ale i příjemnému snění uprostřed zeleně.
ab
ab
ab
ab
ab