Kategorie

Zahradní bazén - pořídit, či nepořídit?

Unavují vás veřejná koupaliště a přeplněné akvaparky? Pak by možná mohlo být řešením pořídit si na zahradě vlastní bazén… Ale vyplatí se vám?
Pokud jste majiteli zahrady nebo jiného „vhodného pozemku“, možná už vás napadlo, že byste si mohli pořídit vlastní bazén. Jde však o investici na několik (desítek) let, takže byste měli nejdříve pečlivě zvážit všechna pro i proti a rovněž dostupné možnosti, které se nabízejí. Nafukovací bazény jsou suverénně nejlevnější, ale také nejméně využitelnou variantou. Není řeč pouze o ceně. Měli byste si především rozmyslet, kdo bude bazén používat a k čemu. Jinak bude vypadat bazén pro malé děti a naprosto jinak bazén pro plavce. Dalším samostatným problémem je výběr materiálu. I tady je možností pochopitelně hned několik.

Kdo bude bazén využívat?

Pokud máte menší děti, kvůli nimž jste se rozhodli bazén pořídit, nabízí se hned několik otázek. Je nutné brát v úvahu především jejich věk, výšku, případně plavecké dovednosti a to, jaký mají obecně vztah k vodě. Má váš bazén sloužit dětem k běžnému dovádění a všestrannému vyžití? Nebo chcete, aby v něm intenzivně plavaly? Celé rodině může bazén dopomoci k relaxaci a uvolnění v parném létě. Podle našich nároků a požadavků je však třeba přizpůsobit velikost a tvar bazénu. Velký bazén s vysokým zastřešením budí dojem luxusu. (Zdroj: All-pictures.biz) Prvotní pozornost při plánování vlastního bazénu byste měli věnovat tvaru. Pro využití plochy je ideální obdélník. Další tvary jsou podřízeny spíše estetickým požadavkům a jejich zakrytí hladiny nebo zastřešení se prodraží. U velmi oblíbeného oválu byste měli zvolit o půl metru větší bazén než při obdélníku, čímž částečně nahradíte zaoblené chybějící rohy. Nejméně vhodný je kruhový bazén, obzvlášť s ohledem na plavecké využití. Například kruh o průměru šest metrů obsahuje stejný objem vody jako obdélník o rozměrech osm krát tři a půl metru, jehož využití je podstatně zajímavější.

Z čeho bazén postavit?

První možností je beton. Jeho výraznou výhodou je dlouhá životnost a odolnost vůči mechanickému namáhání. Má téměř neomezenou variabilitu tvaru a ze všech typů bazénů je zde nejširší výběr barevných odstínů, což umožňuje dokonale sladit bazén s okolním prostranstvím. Na druhou stranu však musíte vzít na vědomí, že bude déle trvat jeho stavba a rovněž bude poměrně nákladný. Jako další možnost se nabízí fóliové montované bazény. Do obvodového pláště bazénu, vymodelovaného ocelovým plechem se speciálním nátěrem (nebo případně plastovými prefabrikáty) a postaveného na betonovou desku, je zavěšena snadno opravitelná fólie. Montáž tohoto typu bazénu je poměrně jednoduchá a rychlá. Navíc i pořizovací cena je příznivější. Na druhou stranu nejsou tyto bazény příliš variabilní, co se týká tvaru, a budete své požadavky muset přizpůsobit nabídce výrobců. Relaxační funkce se bazénu rozhodně upřít nedá. (Zdroj: m_bartosch, FreeDigitalPhotos.net) Třetím typem bazénů jsou takzvané laminátové vany, které se dováží již hotové na stavbu. Zhotovený laminátový bazén je na místě uložen na předem připravenou betonovou desku a poté zafixován suchou nebo polosuchou betonovou směsí. Montáž laminátového bazénu je jednoduchá. Výhodou je, že je celý z jednoho kusu materiálu vysoké pevnosti. Na druhé straně je tento bazén těžkou opravitelný při jakémkoliv poškození. Lze si vybrat jen z typů dodávaných výrobcem a o výběru barevného odstínu si můžete nechat pouze zdát. Posledním a nejméně náročným je jistě bazén nafukovací, obvykle kruhového tvaru. Neoddiskutovatelnou výhodou takového „brouzdaliště“ je skutečnost, že si je může skutečně dovolit téměř každý. Navíc je dokáže složit i větší dítě. Stačí nafouknout horní lem bazénu a dovnitř napustit vodu. Vzhledem k poměrně malému objemu vody se však v parném létě v takovém bazénku příliš neosvěžíte, protože se velice rychle prohřeje. Ale jako místo k odpočinku a relaxaci jistě poslouží velice dobře i tak.

Pořízením bazénu to nekončí…

Pokud jste přesvědčeni o tom, že pouze pořídíte bazén, a pak už si budete jen užívat pohody a klidu, jste na omylu. Péče o vlastní bazén stojí nejen čas, ale i peníze. Pokud se chcete celou sezonu koupat v čisté průzračné vodě, neobejdete se bez dalších doplňků a přípravků na čištění. S čištěním vody a distribucí čisticích prostředků vám pomůže písková filtrace. Nejenže budete mít křišťálově čistou vodu, ale na filtraci můžete napojit i bazénový vysavač, solární ohřev nebo tepelné čerpadlo. Nezapomeňte, že bazén pro vodní hrátky musí vypadat jinak než bazén plavecký. S prověřenou bazénovou chemií, která má veškeré zdravotní a hygienické atesty, si můžete být jistí, že voda ve vašem bazénu zůstane čistá. Při nákupu chemických přípravků do vašeho bazénu neslevujte, protože cena klesá často na úkor kvality a naprosté zdravotní nezávadnosti. Dno i stěny bazénu zbavíte dokonale nečistot pomocí bazénového vysavače. Dnes už jsou běžné i takové typy, které vysávají samy (tedy bez vašeho fyzického přičinění). Další vhodnou investicí je automatická dávkovací stanice bazénových chemikálií. Ta vám zaručí zdravou a nezávadnou vodu, aniž byste museli dělat rozbory nebo něco měřit a kontrolovat.

Jaké jsou další možnosti?

Další doplňky už nejsou přímo nezbytné, ale nikdy není od věci mít trochu přehled. Pokud si tedy chcete dopřát jakýsi nadstandard, popřemýšlejte o bazénovém protiproudu. Ten vám totiž umožní plavat proti proudu, jehož sílu a směr lze regulovat. Ve výsledku tedy nepotřebujete ani nijak velký bazén k tomu, abyste si mohli intenzivně zaplavat. Chytrým a poměrně nenáročným pomocníkem vám může být takzvaná solární plachta, která se umístí na hladinu bazénu. Zatímco přes den násobí účinky slunečního záření a tím vodu v bazénu ohřívá, při chladnější noci naopak zamezí tepelným ztrátám. U zapuštěných bazénů lze využít speciálních navijáků (i automatických), které výrazně usnadní práci. Se správným vybavením se mohou z bazénu těšit i ti nejmenší. (Zdroj: Dani Hall, FreePhotosBank.com) Zastřešení bazénu sice patří mezi dražší položky, ale efektivně zabraňuje znečišťování vody. Navíc dost významně prodlužuje koupací sezonu, a to i na šest měsíců v roce. Voda pod „střechou“ totiž zbytečně nechladne a navíc se můžete koupat i v nepříznivém počasí. Pokud se rozhodnete pořídit si ke svému bazénu solární ohřev, vězte, že za slunečných dnů dokáže solární systém zdarma zvýšit teplotu vody v bazénu i o šest stupňů.

Vlastní bazén, nebo veřejné koupaliště?

Ano, mít na zahradě vlastní bazén má jistě mnoho nesporných výhod, ale každá investice by měla být řádně zvážena. Ať už se nakonec rozhodnete tak, či onak, mějte na paměti, že pořizovací cenou bazénu vaše výdaje nekončí, ale spíše začínají…
ab
ab
ab
ab
ab