Aby voda venkovních bazénů zůstala průzračná a čistá, je třeba se o ni pravidelně starat. Přinášíme vám proto přehled prostředků, se kterými čištění zvládnete rychle a bez pomoci profesionálů.
Zahradní bazény jsou v letním období příjemnou možností, jak zchladit celé tělo a vyhnout se tak přehřátí organismu. Stojatá voda ale přináší řadu potíží, jako například množení mikroorganismů, tvoření řas a zákalů. Voda v bazénu, kterou nebudeme čistit, začne zapáchat a za několik týdnů nebude vhodná ani na zalévání záhonů. Můžeme tomu ale předejít pravidelnou péčí, která nezabere víc, než 30 minut týdně.
Prevence je účinnější a levnější
Nejlepší je začít ještě před tím, než poprvé napustíme vodu. Vnitřní část bazénu musí být úplně čistá, bez zbytečného prachu, spadaného listí, kamínků apod., poté už nic nebrání jeho napuštění. Cesta k bazénu by měla být dlážděná, ponecháte-li tuto část travnatou, nejspíš budete mít brzy hlínu i stébla trávy ve vodě.
Prevence je při čištění bazénu účinnější.
V blízkosti bazénu nesázejte stromy ani listnaté keře, vyhnete se tak popadaným listům nebo květům na vodní hladině. V koupací sezóně se čištění bazénu věnujte denně, zabere to jen pár minut. Velkým pomocníkem je také zahradní sprcha, která vás zbaví mastného opalovacího krému dřív, než skočíte do bazénu. Jestliže se delší dobu nekoupete, používejte krycí plachty, které zachytí velké množství nečistot.
Filtrační jednotka do každého bazénu
Filtrační jednotka by měla být součástí vybavení každého zahradního bazénu. Nejčastěji se využívá písková filtrace, jejíž čerpadlo žene znečištěnou vodu přes filtr obsahující vrstvu písku. Ten zachytí větší částice a může tak docela dobře nahradit bazénové vysavače. Kdo chce ale mít v bazénu křišťálovou vodu bez sebemenšího smítka, bez vysavače se neobejde.
Čištění s bazénovým vysavačem
Chcete-li do čištění bazénů a vody investovat co nejméně, zapomeňte na automatické vysavače a poohlédněte se po mechanických přístrojích. Jejich cena začíná na 400 Kč a zachytává hrubé nečistoty. Některé typy vyžadují propojení s pískovou filtrací, jiné pracují nezávisle na filtračním okruhu. Bazénové vysavače se připojí k zahradní hadici, která vhání proud vody k hubici vysavače a tím zvíří vodu na dně bazénu. Voda s nečistotami putuje do pískové filtrace nebo do samostatného filtru vysavače, kde se nečistoty zachytí.
Poloautomatický vysavač se rovněž napojuje na filtrační okruh, čištění bude provádět sám bez vaší pomoci. Můžete ho pořídit už za necelých pět tisíc korun. Automatické vysavače mají samostatný filtr, zabudovaný uvnitř přístroje, kde se voda přefiltruje a nečistoty zůstanou uvnitř. Cena automatických vysavačů se sice pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun, mají ale jednu výhodu. Můžete je naprogramovat například na noční čištění a hned ráno po probuzení si tak zaplavete v dokonale čisté vodě. Sběr spadaného listí, květů a jiných nečistot lze uskutečnit i za pomoci obyčejných síťek. Ty ale nepomohou s čištěním řas, které se časem usadí na všech stěnách bazénu.
Chemické čištění vody je nezbytné
Čištění chemickými přípravky je stejně důležité, jako odstraňování větších nečistot. Bazénové vysavače nebo filtrační jednotky přítomné mikroorganismy ve vodě zničit nedokážou, proto je nezbytné přistoupit k bazénové chemii. K nejběžnějším čisticím prostředkům patří chlor, který je k dostání už i v tabletách.
Tablety se rozpouštějí ve vodě zvolna a čistí ji několik dnů, než se úplně rozpustí. Než se ale vrhnete na tuto variantu, je třeba změřit pH vody. Tato hodnota by se měla pohybovat mezi 6,5 – 7,6. Někteří prodejci doporučují tuto hodnotu držet mezi 6,5 – 7,0 a to proto, že je desinfekce chlorových tablet mnohem účinnější, než když je pH vody vyšší. Rovnoměrné dávkování tabletami chloru docílíte s plovoucím dávkovačem, u kterého je možná jeho regulace.
Elektrolýza - šetrnější, ale dražší
Pokud si můžete dovolit investovat vyšší částku (nejméně 30 tisíc Kč), pak investujte do čištění elektrolýzou. Do vody v bazénu se přidává sůl, kterou elektrolýza přemění na plynný chlór, jenž likviduje bakterie a řasy.
Sběr spadaného listí a nečistot je jenom základ.
Sůl se do vody přidá pouze jednou, nedochází k jejímu odpařování nebo jinému úbytku. Doplnění je nutné jen při obnově vody v bazénu nebo při prvním napouštění koupací sezóny. Elektrolýzou soli vznikají také další plyny, jako je kyslík a ozón. Máte-li doma astmatika, nejdříve se poraďte s lékařem. Vyšší koncentrace ozónu je pro astmatiky nevhodná.
foto: Thinkstockphoto