Kategorie

Zahrádka na balkóně

Dva truhlíky nebo jeden květináč to nespraví. Chybí vám zahrádka, ale máte balkón? Dopřejte si svoji malou visutou zahradu plnou zeleně.
Málokdy je k vidění pěkná balkónová zahrádka, spíš jen pár truhlíků a někdy i plastový stolek se židlí. Není to málo?

Běžný obrázek „zařízeného“ balkónu. Chybí jen jeden jediný terakotový květináč s oleandrem nebo miska osázená netřesky

Balkónový relax

Proč se šidíme a nevyužijeme plochu, která k bytu patří? Vždyť kde jinde než doma načerpáme novou energii, optimismus a dobrou náladu. Zeleň a nenáročná výsadba dokáže vykouzlit iluzi ostrova kdesi ve Středomoří, jen šumění moře si budeme muset domyslet. Někdy stačí jen tyto rostlinky pohladit, přivonět a zavřít oči. Uklidňujícím dojmem působí voňavá visutá zahrádka sesazená do závěsných košů. Umístíme v nich bylinky, jako například šalvěj lékařskou, pelargónii vonnou, tymián, mateřídoušku, levanduli, rozmarýn, oregáno či smilek. Tak můžeme pěstovat a používat tymián s listem zeleným, žlutým nebo stříbrným. Vůně je buď tymiánová  nebo citrónová. Oregáno je mrazuvzdorné a jeho listy jsou žluté, zelené i panašované. A komu by se nehodil rozmarýn rostoucí do výšky, může si pořídit plazivý. Celek doplníme převislou „indiánskou mátou“ nebo pestrolistým břečťanem. Přímořskou atmosféru doladíme několika většími kameny položenými na podlaze. Pak je na balkóně příjemné strávit letní podvečer.

Balkóny větších rozměrů výrazně zvětšují obytnou plochu. Jde vlastně o další pokoj v přírodě, kde můžeme plně uplatnit svoji fantazii

Balkónek malý jako dlaň

Květiny pěstuje většina z nás na zahrádce. Co ale mají dělat ti, kteří zahrádku nemají? Někteří využívají pro tento účel balkóny a lodžie. Je to nouzové řešení a má jednu nevýhodu: plocha je malá a už není prostor pro nic jiného. Šikovný kutil si poradí – na stupňovitý stojánek lze umístit truhlíky s květinami, kaktusy či bonsajemi, bylinky (pažitka, petrželka, cibulka) v květináčích, ale i pokojové květiny.

Balkón věčně zelený

Pro zaneprázdněné lidi je výhodnější vzdát se klasických balkónovek, které jsou náročné na vláhu i živiny a potřebují neustálou péči. Řešením je několik velkých nádob osázených skalničkami v kombinaci s travinami a zakrslými jehličnany, popřípadě bonsajemi. Pokud vybereme vhodnou, mrazuvzdornou nádobu, můžeme tyto rostliny ponechat bez přesazování i několik let, protože jsou nenáročné na zeminu a vydrží i delší dobu bez zálivky.
ab
ab
ab
ab
ab