Kategorie

Zahrada v srpnu aneb Jaké úkoly před vás klade vaše zahrada právě v těchto dnech? Nač je třeba myslet, chcete-li mít zahrádku krásnou?

Jak správně provést řez živých plotů? Jak začít hnojit trávník na sklonku léta? Kdy prořezávat peckoviny? Připomeneme vám důležité práce na zahradě v srpnu, na které nesmíme zapomenout.
 
Rybíz i angrešt máme sklizen, výborná domácí šťáva z rybízu a malin je již uložena ve sklepě, co teď? Určitě sklidíme rané odrůdy jablek, následně pak hrušky, švestky, kterých letos pravda bude málo a slivovice tudíž taktéž a sklízíme také broskve a meruňky.
 

Kdy sklízet letní jablka a broskve

Ten správný okamžik pro sklizeň letních jablek a hrušek poznáme tak, že při uchopení ovoce a jeho mírném pootočení se nám oddělí i se stopkou. Když je poté rozkrojíme, semena uvnitř jsou hnědá. Na trhání broskví existuje taky fígl. Podívejme se na slupku broskve. Když zelená slupka začne prosvítat, začíná se broskev červenat a když ji zmáčkneme u stopky a ona lehce povolí, je hotovo a vypěstováno.
 

Zeleninová zahrada

Rajčata jsou ideální s mozarellou, v šopském salátu nebo třeba jen tak na pizze. Okurky zase v nálevu, v zavařovacích sklenicích a bezpečně uložené pro konzumaci v zimě. Rajčata a okurky – nakládačky, bychom měli otrhávat každý třetí den, aby plody nepřezrály. Cibuli a česnek můžeme zbavit suché natě a uložit na suché a chladnější místo k upotřebení v zimě. Už začátkem srpna můžeme vysévat špenát pro podzimní sklizeň v průběhu října.
 

Důležité práce na zahradě v srpnu

 

Prořezávání peckovin

Vhodná doba k prořezávání či proklestění peckovin, tzn. švestek, třešní, višní, apod. je v době sklizně peckovin nebo krátce po ní. Se zkracováním výhonů broskvoní je třeba počkat až do první poloviny září – zkrácené letorostky už neporostou a pupeny, kterou jsou nan nich, dokonale vyzrají.
 

Zavlažujeme, přihnojujeme a kosíme trávník

Zaléváme a zaléváme, pokud neprší. Taky hnojíme. Na začátku srpna hnojíme naplno, koncem měsíce musíme přestat s hnojením dusíkem. Je třeba rostliny začít hnojit draslíkem a fosforem, pomůže jim to přezimovat. Dusík dopřávejme jen letničkám. V srpnu je někdy ještě pěkně dusno a horko, proto opatrně při sekání trávníku. Příliš nízko posekaný trávník slunce spálí.
 

Tip! Odstraňujme odkvetlé květy a semeníky, podpoříme tím delší kvetení rostlin

 

Dělíme a přesazujeme odkvetlé trvalky

Dělíme a přesazujeme kosatce, lilie bílé a pivoňky – pokud to potřebují a vysazujeme nové. Květy mečíku řežeme do vázy, přesazujeme narcisy a koncem měsíce šafrány, vysazujeme dvouletky – topolovky, zimní fialy, macešky, pomněnky, sedmikrásky a další, doplňujeme skalku předpěstovanými sazeničkami
Živý plot z dřišťálu červeného; foto a info: www.sieberz.cz , bohatý katalog květin i okrasných dřevin
 

Vysazujeme cibule tulipánů a lilií

Zároveň vyčistíme oschlé cibule tulipánu a kromě cibulí botanických tulipánů vyřadíme všechny, které mají průměr pod 1,5 cm, protože už jsou nám k ničemu.
 

Provádíme řez živých plotů

Ideální doba je na přelomu července a srpna. Rostliny už v tu dobu ukončily růst a dalším důvodem, proč řezat živý plot je, že ptáci už vylétli z hnízd, můžeme řezat o 106 a nebudeme je rušit. Důkladně prořezat teď můžeme především silně rostoucí druhy, jako jsou zeravy, javor babyka, habr a buk lesní.
 
Nůžky na živý plot Accu Bosch; foto a info: www.bosch.cz
Při zkracování letorostů zároveň odstraňme listy napadené padlím, jímž často trpí zejména babyka. Jak postupovat při řezu živého plotu? Tyčky bychom měli mít zabodnuty do země po stranách plotu. Na ně napneme provaz ve výši, v jaké chceme mít živý plot maximálně vysoký. Pokud je plot dlouhý, je dobré provaz na několika místech upevnit, aby se neprověsil.
 
Nejlépe se stříhá přímo v rovině očí. Nejprve zkraťme plochy plotu ze stran, teprve až potom plot zkraťme seshora. Nakonec, mezi horní hranou a boční, uděláme šikminu zhruba 45 stupňů. Odřezky z živého plotu dejme na kompost. Následuje zálivka, hnojení, mulčování, živý plot poté můžeme podsadit jarními cibulovinami.
 

Na otázky redakce odpovídal pan Ing. Vlastimil Šindelář, zahradník.

www.zahradatepla.cz.

 
ab
ab
ab
ab
ab