Kategorie

Zahrada v říjnu - na co je třeba myslet?

Podle pranostiky jsou si říjen a březen rovné ve všem - lezavo, mlha a zima. Pospěšte si s uklízením úrody, aby ji mráz nesklidil za vás.

Pokojové rostliny

Až budete stěhovat pokojové květiny domů ze zahrady, můžete zjistit, že se domů prostě nevejdou. Přerostlé a vytáhlé dracény a fíkusy pak nezbývá než bez milosti seříznout. Odřezává se vrcholek, který opět zasadíme a necháme zakořenit. Po takovém radikálním řezu na kmínku opět obrazí. Pokojovým rostlinám, které reagují na krácení dne tvorbou poupat (například vánoční hvězdě) prospějeme zakrytím papírovým kornoutem.

Balkónové rostliny

Také z balkónů odstěhujte rostliny v nádobách i truhlících. Oleandry, azalky, vavříny, aukuby i brsleny nejlépe přezimují v chladné místnosti při stálé teplotě od 2 do 4 ˚C. Kdo má na zahrádce klasické hluboké pařeniště, má vyhráno. Truhlíky a mobilní zeleň se založí po úroveň květináče a přikryjí okny. Přes zimu pařeniště občas vyvětrejte.

Zeleninové záhony

Říjen je doslova a do písmene zelným měsícem. Sklízí se bílé i červené zelí k uskladnění nebo k nakládání. Vlhké podzimní počasí je nejpříznivější dobou pro dorůstání kořenů, proto se sklizní kořenové zeleniny nepospíchejte a počkejte až na konec měsíce. Mezitím je možné sklidit letní pórek a zbytky plodových zelenin. Před mrazem je nutné rovněž schovat papriky a rajčata ze skleníku, zatímco můžete pod sklo ještě celý říjen vysévat salát, cibuli na zeleno či ředkvičku. Kořenovou zeleninu skliďte pokud možno za sucha a nať ponechejte, aby kořeny nevadly. Díky tomu budete mít čerstvou zeleninu ještě o Vánocích. Kadeřávek je lepší  několikrát přejít nočním mrazem, zelenina tak zjemní a získá na chuti. Salát k přezimování ze zářijového výsevu vysaďte v polovině října do brázd deset centimetrů hlubokých, aby rostliny byly chráněny před zimním větrem. Zářijové výsevy mrkve chraňte před mrazem nejlépe dvojitou vrstvou chvojí. Koncem měsíce vyryjte křen, protože ze zmrzlé půdy už kořen nedostanete. Křen ihned zpracujte nebo jej založte do vlhkého písku do sklepa.

Na vinici

Vhodnější termín k výsadbě vinné révy nelze vybrat. Podzimní podmínky jsou pro ujmutí sazenic lepší než na jaře: Je dostatek vláhy, a proto nehrozí zaschnutí. Sazenice se před výsadbou celá přes noc namočí. Jamku vyryjte na šířku rýče a tak hlubokou, jak dlouhá je sazenice. Na dno položte jemný, dobře proleželý kompost. Před výsadbou výhon zkraťtte nejvýše na dvě viditelná očka, hlavní kořeny asi na šířku dlaně, vedlejší kořeny odstraňte úplně. Pak sazenici vložte do jamky tak, aby letorost se dvěma očky směřoval vzhůru. Místo srůstu po naroubování má být asi ve výšce okolního povrchu půdy. Jamku je nutné částečně zasypat, utužit přišlápnutím a okamžitě zalít. Poté přihrňte zbytek zeminy tak, aby se nad celou sazenicí vytvořil kopeček a půdou byla zakryta i očka.

Ovocné stromy

Zimní odrůdy jablek a hrušek skliďte citlivým oddělením plodu z větvičky. Pro uskladnění vyberte jen kvalitní plody, ostatní zpracujte podle potřeby. Ovoce neskladujte společně s bramborami ani se zeleninou. V druhé polovině měsíce je čas nas výsadbu nových stromků. Před výsadbou upravíme kořeny i nadzemní část a nezapomeneme na fixaci stromku k vhodné opoře. Při výsadbě dáme pozor na štěpované místo na kmínku, které má být nad zemí. Není-li zahrádka oplocena, obalíme kmínek pletivem nebo jiným chráničem proti okusu zvěří. V místech výskytu hryzců se kořeny chrání košem z pletiva, který po vysazení  stromku vyčnívá nad úroveň půdy.

Okrasná část zahrady

Říjen je rovněž měsícem výsadby okrasných dřevin, především stálezelených a jehličnanů a také opadavých listnáčů na tvarované živé ploty. Máte-li v úmyslu mít příští rok pěkně porostlou pergolu můžeme sázet popínavé dřeviny, například loniceru nebo loubinec. Keřové růže z podzimní výsadby se dobře ujímají. Nadzemí část i kořeny mírně zakrátíme, odstraníme poškozené části a sázíme do jamky tak, aby bylo štěpování na kořenovém krčku 5 cm pod úrovní záhonu. Volné kořeny prosypeme zeminou promíchanou s kompostem. Půdu přihrneme, přišlápneme, zalijeme a po vsáknutí vody znovu doplníme zeminou.

ab
ab
ab
ab
ab