Jak použít lidské vlasy proti lesní zvěři? Proč je lepší ovocné stromy sázet na podzim? Jak se postarat o listopadky, jak uklidit zahradní rybníček, jak ošetřit rostlinky, které jsme nestihli ochránit od prvního listopadového mrazíku? Kdy jsou zralé vlašské ořechy a co všechno je v listopadu potřeba udělat?
K výsadbě ovocných stromků si připravte lidské vlasy
Ne, nedivte se! Představte si následující situaci. Půjdete ke kadeřníkovi a paní, která sedí vedle na křesle najednou seskočí a bude si do pytlíku sbírat své ostříhané vlasy, obzvlášť teď
na podzim, když je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Hned vám odpovíme, proč to dělá. Vysadila ovocné stromky, jabloně, hrušky, apod. Tyto kousky vlasů vloží do silonové punčošky a připevní na větvičky křehkých stromů. Je to skvělá ochrana nejen před divočáky, ale také před srnami a jinou lesní zvěří. Ucítí lidský pach a stromek neokoušou a nezničí.
Výsadba ovocných stromů na podzim je lepší
Stromky se dají sázet, dokud nezamrzne půda. Podle slov zahradního architekta Vlastimila Šindeláře je půda v listopadu ještě poměrně teplá. Teplo z léta se drží v zemi, vůbec nic tedy nebrání tomu, během listopadu sázet. Ovšem, pokud nebude mrznout. Navíc je výsadba na podzim pro ovocné stromy lepší. Během zimy bude pršet, bude sníh, bude dost vláhy a kořeny stromů začnou růst už brzy na jaře, ještě když je povrch půdy zmrzlý nebo pod sněhem. O toto bychom se ošidili, když strom zasadíme na jaře. Navíc pokud ho zasadíme teď na podzim, lépe poroste.
Co udělat se spadaným listím?
Shrabané listí můžeme využít buď jako kryt pro trvalky nebo je můžeme zkompostovat. Shrabané listí by nemělo zůstat na trávníku, protože rostliny pod ním jsou mnohem více náchylné k onemocnění.
Uklízíme zahradní rybník
Nejdůležitější ze všeho při přípravě rybníčku na podzim je, aby ve vodě neplavalo listí. Listí se totiž rozkládá a spotřebovává kyslík a uvolňuje jedovaté plyny, a ty jsou nebezpečné pro ryby a jiné drobné vodní živočichy. Proto je dobré nad vodní hladinu napnout síť. Dále je důležité odstranit odumřelé části rostlin a vláknité řasy. Jednou za rok je nutné ze dna rybníčku odčerpat
kal, nejlépe pomocí vysavače kalu. Když jsou ve vodě ryby, mohou přezimovat u dna, pokud je rybníček hlubší než 80 cm.
Aby listopadky byly krásné
Pokud máme listopadky na zahradě, přízemní mrazíky jim nevadí. Listopadkám vadí, když klesne teplota víc pod bod mrazu, a také podzimní mlhy a mrholení. Květy poté začnou hnít, plesnivět a zhnědnou. S tím už se nedá nic udělat. Snad jenom, aby se hniloba nerozšířila, odkvetlé květy je dobré odstříhat. Konkrétně chryzantémuje zapotřebí zkrátit, přihrnout ji zeminou a nechat ji do jara být. Chryzantéma do jara obrazí a pak krásně vykvete. Za mrazivých nocí je přikryjme netkanou textilií.
Pokud jsme některé rostliny pěstovali ve skleníku, mysleme na to, že tyto rostliny určitě nesnesou nízké venkovní teploty, proto je musíme při větších mrazech přestěhovat do domu.
Mráz poničil rostlinky, co teď ?
Může se stát, že se zapomeneme a mráz poničí rostlinky, které máme venku. Co teď s nimi? Rostliny musíme přestěhovat do domu a rovnou je postavit na místo, kde budou zimovat.
Nesmíme je dát na mezi místo, to by jim mohlo přivodit stres, ze kterého by se nemusely vzpamatovat. Přesazovat nebo zastřihovat není nutné, pokud mají rostliny odumřelé listy, stačí je odstranit. Zalévejme jen mírně, je možné, že mráz poškodil i konce kořenů. Jestli rostlina přežila, zjistíme až na jaře. To ukáže až čerstvý výhon.
Kdy jsou ořechy zralé a jak je uskladnit
Když se otevírá zelená slupka a uvolní se ořech, jsou vlašské ořechy ideálně zralé. Vyloupeme je ze skořápek, necháme dva až tři týdny doschnout při teplotě 22 stupňů Celsia, a pak je můžeme uložit do připravených pytlíků či síťovek na cibuli. Zásadně nejezte ořechy, které mají hořkou chuť. Příčinou může být aflatoxin, karcinogenní produkt plísní.
Podzimní hnojení
V těchto dnech kolem sv. Martina už hnojení není aktuální, protože nic neporoste. Pokud bychom teď pohnojili, neuškodíme tak rostlinám, ale spíš sobě. Zbytečně vyhodíme peníze. Živiny se totiž spláchnout a tím, že rostliny přes zimu nerostou, živiny nevyužijí.
Zahrada a listopad
Nejdůležitější je uvést zahrádku do stavu, aby na jaře mohla začít růst. Zahrada se musí uklidit, už nesečeme trávu, můžeme ostříhat keře, ale ne ty, které kvetou brzy na jaře. Můžeme sestřihnout na polovinu růže, a pak je na jaře dostřihnout.