Kategorie

Zahrada na podzim: Na co byste neměli zapomenout

Aby vám zahrada na jaře opět vykvetla do krásy, na podzim ji věnujte dostatečnou péči. Poradíme, jak na to.

Podzim je nejlepší čas pro sázení dřevin

Sázení dřevin, ať už jehličnanů či listnatých keřů, je nejlepší v podzimním období. Sází se přibližně půl metru od sebe s celým kořenovým balem. Keřům v době po vysazení dopřejte častější zálivku.
Na co je nutné na podzim pamatovat? • Bylinky na záhonech a v truhlících ostříhejte, svažte a zavěste v suchém prostředí. • Máte-li na zahradě pokojové rostliny, je nejvyšší čas přemístit je domů. • Na podzim můžete začít sázet jarní květiny. • Zahradní nábytek očistěte, ošetřete a přeneste domů, vodu z bazénu vypusťte a bazén vyčistěte. • Některé rostliny jsou k prvním mrazíkům náchylné, mějte proto v záloze vhodný obalový materiál. • Připravte krmítka pro ptáky, naplňte je ořechy, semeny nebo směsí ptačího zobu.
Všechny druhy dřevin lze využít pro vytvoření živého plotu. Některé druhy plot vytvoří během dvou let, jiným to trvá dvojnásobně dlouho (např. dřišťál červenolistý). Aby plnil živý plot svůj účel, vyberte správnou odrůdu. Zasaďte keře túje, dřišťálu, nebo tisu. Podzimní plody na zahradě (Zdroj: sundstrom, www.sxc.hu)

Keře a vysoké dřeviny

Podzimní květiny a okrasné dřeviny se mohou postarat o krásnou a barevnou zahradu i na podzim. Pokud se vám po barvách léta stýská, využijte rostlin, jejichž plody, květy či listy na zahradě vykouzlí nezaměnitelný kolorit. Z barev některých z nich se můžete těšit již v létě, většina se ale plně dobarvuje až na podzim. K takovým patří například keře šípků, malé javory nebo dřišťál červenolistý. Jiřiny můžete vybírat z 20 tisíc druhů. (Zdroj: Trijnie, www.sxc.hu)

Čas na česání ovoce a sběr zeleniny

Od poloviny září do konce října je pravý čas pro sběr ovoce a zeleniny ze zahrady. Ovoce opatrně otrhejte ze stromu, dávejte přitom pozor na otřesy. Uskladněte je do bedýnek a uložte na chladnější místo. Ovoce ze stromů česejte opatrně. (Zdroj: gabriel77, www.sxc.hu) Zeleninu sesbírejte ze záhonů a rovněž ji uskladněte nebo ji zakonzervujte. Před uskladněním ji nechte pár dní vyschnout, aby vám nezačala v bedýnkách plesnivět. Zeleninu, která přezimuje, můžete přesadit na teplejší místo, třeba do skleníku nebo do hlubokých truhlíků, které nestojí venku.

Dýně skliďte před prvními přízemními mrazíky

Začátkem podzimu, tedy koncem září, již nastává čas pro sklizeň dýní. Sklidit je musíte ještě před prvními přízemními mrazíky, plody jsou příliš choulostivé. Máte-li bohatou úrodu a víte, že dýně nespotřebujete, můžete je uskladnit. Okrasné dýně můžete využít jako dekoraci. (Zdroj: coralsea, www.sxc.hu) V místnosti, kde se teplota vzduchu pohybuje okolo 15 stupňů, dýně vydrží 3 – 4 měsíce. Nejlépe jim bude, zavěsíte-li je do samostatných sítí, neměly by se dotýkat. Před tím je však nechte pár dní schnout na místě, kde je přibližně 25 stupňů Celsia.

Pro bohatší úrodu začněte hnojit na podzim

Květiny, dřeviny i ovocné keříky můžete na podzim připravit na dlouhou zimu včasným a přiměřeným hnojením. Tak zajistíte rostlinám dostatečnou míru živin, mohou regenerovat, odpočívat a v plodném období vás odmění bohatou úrodou. Listí nepalte, bude se vám hodit na kompost (Zdroj: juliaf, www.sxc.hu) Rostliny hnojte opatrně a hnojiva raději volte menší množství. Vždy je rozprostřete okolo rostlin tak, aby se dostalo zejména ke kořínkům, nikoli ke stonku či ke kmeni. Po vhodných hnojivech se poptejte v zahradnictví, tam najdete hnojiva přímo určena pro různé druhy květin i dřevin.

Naposledy posekejte trávník

Náročné zimní období nečeká jen rostliny na záhonech a keře, ale i trávník, který naposledy posekejte. Před příchodem zimy by trávník měl ještě trochu povyrůst, nenechávejte ho příliš krátký. Nezapomeňte na krmítko pro ptáky. (Zdroj: alitaylor, www.sxc.hu) Posekanou trávu společně s opadaným listím a zbytky listů ze sklizené zeleniny shrabejte a tuto směs uložte na kompost.
ab
ab
ab
ab
ab