Bohyně úrody otevírá svou bohatou náruč a vy můžete sklízet plody celoroční práce. Ale pro samé hodování nezapomínejte na péči. Zahrada se vám za ni bohatě odvděčí úrodou příští.
Nelze snad nenajít zahradu, na které by nebyla jabloň. Nejpopulárnější ovoce, plné vitamínů, s dlouhou trvanlivostí a nepřebernou škálou barev, vůní i chutí. Hlavní sklizeň zimních jablek je většinou kolem října, ale již během září začínají dozrávat. Poměrně dost jich během zrání popadá ze stromu. Je lepší je sebrat, i nezralá můžete zkompotovat, červivé či nahnilé pak vhoďte do kompostu. Pokud zůstanou na zemi, mohou se do nich pustit vosy, které se postupně s nižšími teplotami a úbytkem jídla stávají agresivnějšími. Na konci léta také můžete sklidit broskve a meruňky, pokud jste tak již neučinili. Letošní léto bylo horké a tak v níže položených oblastech dozrály neobvykle brzo. Stejně tak dozrávají i slívy a švestky, ze kterých jsou výborné koláče, kompoty a hlavně povidla. Končí také rybízová sezóna, sbírat můžete i angrešt. Podle nadmořské výšky dozrávají i ořechy.
S koncem léta se listy začínají nádherně vybarvovat
Podzimní prořezávání stromů
Očesáno, uklizeno? Nastal ten pravý čas pro první řez. U rybízů a angreštů ořežte starší plodící větve a nové, slabé výhonky. Prořežte keříky tak, aby větve nešly přes sebe a nekřížily se směrem do koruny. Oštípejte příliš dlouhé výhonky. A s citem - nechcete mu přece ukrátit život, ale jen výhonky. Stejně tak opatrně začněte prořezávat maliní, ostružiní, třešně, višně a další očesané peckoviny. A do třetice se podívejte pod nohy - okopejte jahody a oštípejte jim květy, protože by už stejně nestihly dozrát. Dozrávání čehokoliv, co máte na zahradě nedozrálého, můžete urychlit - přetažením fólie, nasazením kompotové sklenice. Zryjte zeleninové záhonky a pokud hnojíte, pak je ideální doba na zarytí příslušného hnojiva.
Dozrávající jablka jsou neklamným signálem počínajícího podzimu
Příprava zahrady na první mrazíky
Vegetační rok je cyklický a tak, s předstihem, myslete na jaro. Začněte sázet, co se musí uchytit před zimou. Postupně obalujte očesané stromky do ochranného pletiva, aby byly v zimě chráněny před okusem. Sníh a s ním někdy i zajíci přijdou rychle jak nečekaný host. Na větrných místech můžete kolem stromů navršit slámu nebo seno do výše cca 20 cm. Zryté záhonky posypte mulčovací kůrou - během podzimu a zimy se částečně rozloží, na jaře ji pak při sázení zaryjete a získáte výborné první hnojivo nových rostlinek. Ostříhejte uschlé květy a výhonky růží a jiných okrasných květin a podle potřeby je jemně přiřízněte, ať se rány stihnou zacelit, než přijde mráz.
Propriety, bez kterých se v tomto období neobejdete
Podzimní radosti
Zkrátka - zahrada vám právě teď nabízí to nejlepší a to nejzdravější. Dodejte svému tělu vitamíny, ozdobte dům květinami a nachytejte poslední paprsky sluníčka, budou se vám v zimě hodit.