Kategorie

Zahrada na dosah ruky

Rtuť na teploměru stále neúprosně ukazuje pod mrazivou hranici a vy byste raději seděli s exotickým koktejlem v zelené oáze obklopeni barevnými a voňavými květinami? Může se to všechno zdát jako pohádka, která je v těchto chladných měsících reálná asi jako hodinky s vodotryskem, ale skutečnost je jiná. Vaše přání vyřeší zimní zahrada.
Zimní zahrada je ještě mladá slečna. Svůj vznik datuje teprve k začátku 20. století. Na počátku jejího zrodu stála obyčejná fasáda domu, před kterou jistý profesor Trombe postavil skleněný přístěnek. Byl to také on, kdo zjistil, že se mezi stěnou a sklem kumuluje teplo. To mu pak během zimy vyhřívalo interiér a v létě vpouštěním chladného vzduchu ochlazovalo místnosti. Na začátku byl prostor mezi fasádou a sklem úzký – jen asi 30 centimetrů. Později se však začala skleněná deska posouvat stále dále a vznikla zimní zahrada tak, jak ji známe dnes.

Potěšení ze zeleně si můžete dopřát i v zimě

Před startem

Asi nejdůležitější a nejzásadnější bude zajištění adekvátních podmínek pro vybudování zahrady. Už dopředu si sami rozvažte, zda dokážete podstatnou část domova „obětovat“ pro vybudování soukromé oázy. Jakmile si budete jistí, že vám nestojí nic v cestě, zjistěte, zda má váš domov potřebné prostory a podmínky pro stavbu.

Orientace zahrady na jih by měla zaručit dostatek potřebného světla

Umístění

Pokud chcete využívat zahradu k příjemnému odpočinku během zimních odpolední, je nejlepší koncipovat ji směrem na jih, popřípadě na jihozápad. Přesně tam totiž slunce v zimních měsících svítí nejintenzivněji, což je výhodné nejen pro vaši dobru náladu, ale i pro rostliny, které nebudou potřebovat speciální umělé osvětlení. Když vyberete místo, můžete rozbít prasátko a naplánovat stavební úpravy. Počítejte ale s vyšší investicí. Tepelně-izolační sklo totiž patří k nejdražším na trhu. Současně byste neměli zapomenout na reflexní a bezpečnostní fólii, která zabrání ve vstupu zlodějům. Nezapomínejte také na kvalitní dlažbu. Ta by měla odolávat vlhku, teplu i chladu.

Zimní zahrada může plnit i funkci společenské místnosti

Už jen posedět

Příjemně teplé podmínky v chladném období svědčí nejen rostlinám, ale především lidem. Ideální proto je, když zimní zahradu koncipujete jako jakousi společenskou místnost. Mezi vhodné vybavení pak určitě patří nábytek a rolety z exotických materiálů – ratanu, bambusu, proutí. V kombinaci s lehkými kovy a barevným textilem působí vkusně a stylově.
ab
ab
ab
ab
ab