Kategorie

Zahrada a její zazimování

Zahrada a její zazimování
Zima se kvapem blíží a ti, co nežijí v paneláku, stojí před velkou výzvou - zahrada a její zazimování. Jak na to?

Nejzákladnějším úkonem, který musíte udělat, je postarat se o trávník. Ten byste těsně před zimou měli naposledy posekat, zhruba na 4 až 6 centimetrů. Mimo to ho pečlivě vyhrabte od mechů a také shrabte všechno spadané listí. To můžete uložit například na kompost. Samotný trávník pak můžete ještě ošetřit přípravkem proti plevelům. Jakmile nastane zima, je vhodné na trávník vůbec nevstupovat, pokud teplota klesne pod nulu. Trávník se tím poláme a zničí.

Pokud na zahradě máte nějaké stromy, co s nimi? Právě před zimou je nejlepší doba na zbavení se starých či nemocných stromů, u těch ostatních pečlivě sesbírejte všechny zbylé plody. U citlivých stromků můžete nadzemní část obalit rohoží.

U květin to funguje podobně. Pokud jsou zničené, nemá smysl je dále udržovat. U citlivých rostlin vyndejte hlízu a zazimujte ji. U trvalek je ale vhodné rozlišovat, o jaký druh květiny přesně jde. Mnohé z nich totiž můžete nechat tak, jak jsou. Jedná se například o květiny typu třapatky, hvězdnice, zavitnutky nebo třapatkovky. Naopak květiny, které se doporučují seřezat až u země, jsou plamenky, které již na podzim často trpí.

U automatických závlah vypněte zdroj vody a všechny části systému zbavte zbytků (například jestli voda nezůstala v hadici a tak podobně). Pokud máte například zavlažovací počítač na nechráněném místě, vyndejte z něho alespoň baterii.

Stejně tak pokud máte na zahradě rybníček, i o ten je třeba se postarat, ačkoliv to nevyžaduje již tolik práce. Veškeré vodní plochy je dobré přikrýt sítí, která zachytí padající listí. To pak jednoduše můžete uložit na kompost a nemusíte ho složitě vyndávat z vody. Pokud máte vodní rostliny, vyjměte je (například lekníny) a nechte je v kyblících v teplejším prostoru.

ab
ab
ab
ab
ab