Kategorie

Zabezpečte domov proti zlodějům

Romantika odemčených dveří už bohužel nepatří do českých měst našich dnů. Zabránit nezvané návštěvě v tom, aby se dostala dovnitř, můžete několika způsoby.

Živý plot je pro zloděje značnou překážkou

Pokud žijeme v rodinném domě, tak bychom měli mít zahradu kvalitně oplocenou. Nad vysokým, pevně upevněným plotem by měl být ostnatý drát. Pokud nechceme vypadat jako ve vězení, tak si před tento plot můžeme vysadit plot živý. Ten během pár let doroste a kromě estetického i skutečně obranného účinku se zbavíme „bachařského“ dojmu. Pletivo i zeď přeleze lapka snadno, ale kvalitní živý plot, v němž může vést i ostnatý drát (ale vůči zvířatům či ptactvu to není zrovna ohleduplné řešení), je překážkou takřka nepřekonatelnou.

Osudných 15 minut

Pozemek se dá obehnat též vysokou zdí, ale nevýhodou je značné finanční nákladnost a také se nejedná o nejlepší estetické řešení. U každé hranice pozemku, ať se jedná o klasický drátěný plot či zeď, by měla být uzamykatelná brána a branka. Poté je to jen o disciplíně a morálce, zda majitel nemovitosti vždy uzamkne. I když jde z domu jen na patnáct minut. Protože právě oněch patnáct minut může být kritických.
 

Nezvanou návštěvu překvapí bezpečnostní systém

Zloděj jde jen málokdy naslepo, ale je jisté, že za plot či vstupní dveře obydlí tak dobře nevidí. My můžeme chmatákovi připravit nepříjemné pastičky v podobě alarmů, zámků či dálkového spuštění elektronických zařízení. Systém bezpečnostních kruhů dokáže nezvané návštěvě nepříjemně zkomplikovat vstup do vaší nemovitosti.
 
První obrannou linii, kterou musí chmaták překonat, je oplocení, o němž se zmiňujeme výše. Ve chvíli, kdy se zloděj dostane na váš pozemek, může mít dva dojmy. Buď, že to půjde snadno, anebo že tady budou jenom problémy.

Pes je veliké bezpečnostní plus

V okruhu zahrady může být puštěný pes. Říkáte si „Bohužel, psa nemáme.“ A co vaši známí? Nepotřebují občas nechat svého psa proběhnout po zahradě?  Jen ať vám svého mazlíčka občas  půjčí. Pejsek může spát u garáže, ale zloděje jeho štěkot bezpečně odradí.

Dveře a okna v přízemí

Třetím okruhem by měly být dveře a okna ve spodní části domu a jeho zevní strana. Okna by měla být vždy uzavřená. Ve vyšších patrech se doporučuje mít otevřenou maximálně větračku. Zlodějíčka může překvapit fotobuňka, která automaticky sepne, projde-li někdo v blízkosti domu a spustí světlo. Na dveřích může být dostatečně zvýrazněná nálepka bezpečnostního zabezpečení (i když jej třeba nemáte). Okna mohou být zavřená za petlicemi anebo za jemným mřížováním.
 

Bezpečnostní zámek, alarm či chytrý spínač?

Pokud se lapkovi podaří překonat váš bezpečnostní zámek, tak jej jistě může překvapit alarm. Ten se může spustit ve chvíli otevření dveří a může fungovat na bázi spínače. Pokud nezvaný narušitel neví, kde spínač je, tak randál vyruší okolní sousedy a zlodějíček bude muset utéci. Podobné zabezpečení může také spustit televizi v domě a lupič nabude dojmu, že v něm není sám. V domě může být také elektronický zámek, který když do několika desítek vteřin neodblokujete, tak kromě hluku neprodleně informuje pult centrální ochrany a na místo dorazí během pár minut policie či bezpečnostní služba.

Uzamkněte pokoje

Velice taktické je mít při odjezdu na dovolenou vypnutou elektřinu (ne, máte-li alarm na elektřinu), aby si lapka nemohl posvítit. Než najde jističe, tak určitě ztratí částečně nervy. Pokud zloděj přesto překoná všechny okruhy, tak mu můžou ztížit pohyb po vašem domě či bytě uzamčené dveře jednotlivých pokojů. Také si nenechávejte cennosti, úspory a šekové knížky na jednom místě. Zloději podstrčte kopie kreditních karet.

Je zámek spolehlivý?

Překonat bezpečnostní zámek je pro šikovného, zkušeného vykradače bytů otázkou několika málo vteřin a bez dalších zabezpečovacích zařízení nemá příliš valný účinek. Pokud se bojíte nečekané návštěvy ve vaší přítomnosti, tak mějte na dveřích bezpečnostní řetízek. Ke zvýšení aktivní bezpečnosti osob v domě přispěje též kvalitní kukátko ve dveřích, případně výhled na branku. Nezapomeňte, že když se vám chce někdo vnutit,  prokazuje se třeba i služebním průkazem.
 
V případě vaší delší nepřítomnosti se dá zaplatit bezpečnostní agentura, která bude váš domov monitorovat a hlídat. Lze také krátkodobě nainstalovat kamery.
 

Když nejste doma

Nechte si pravidelně vybírat schránku od známých. Přeplněná schránka přímo volá na kolemjdoucí, že doma už dlouho nikdo nebyl.
Poproste známé, aby při zálivce květin vždy alespoň krátce rozsvítili, nebo nastavte časový spínač, který denně ve vybraných chvílích rozsvítí.
 
Nechlubte se, že odjíždíte na delší dobu mimo domov.
 
Cennosti ponechte doma  jen v bezpečně uzamknutém trezoru, jenž je pevně zabudován ve zdi či skříni. Jinak je uložte u důvěryhodných osob či v bance.
 
Odstraňte rohožku před vchodem. Zloděj si pod ní  může umístit "indikátor přítomnosti" a za den, dva se přijde podívat, zda jej někdo rozšlápl, nebo zda vchodem rozhodně nikdo neprocházel.
ab
ab
ab
ab
ab