Kategorie

Z rušného sídliště do klidu venkova

Především rodiny s dětmi často dospívají do stádia, kdy je život v bytě už nepohodlný a nabízí se stěhování za město. Co byste měli zvážit, než přistoupíte k tomuto kroku?

Postavit dům, zasadit strom ... ale jak začít?

Jak ale dům postavit? Vůbec to není snadný úkol. Navíc, když stavíte poprvé a bez zkušeností. Nabízí se listování časopisy, katalogy, návštěvy veletrhů, porady s přáteli, s rodiči. Přesto se vám může zdát, že stavba, která by splnila vaše sny a nároky, neexistuje. Zapomněli jsme ale na projektanty. Ti jsou schopni dodat individuálně upravený projekt, který se nakonec ukáže tím nejlepším řešením.
 

Poučení:

Patříte-li mezi nováčky ve stavebnictví, nesnažte se na optimální řešení vašeho domu snů přijít sami. Přestože trh nabízí ohromné množství variant bydlení v rodinném domě, jen málokterý laik dokáže v katalogu najít dům, který bude vyhovovat nárokům celé rodiny. Veletrhy, internet, časopisy určitě potřebujete pro inspiraci, ale skutečný domov snů zpravidla najdete až po poradě s odborníky.
 
 

Zloději nikdy nespí

Realizace vaší stavby může probíhat bezproblémově. Každý večer se vracíte do svého panelového bytu s vědomím, že termín stěhování je den ode dne bližší a bližší. Uleháte a přes všechny bolesti znaveného těla se těšíte, až zase zítra…Jenomže. Nákup dveří a oken, které jste si v rámci finančních úspor v průběhu stavby zabezpečili sami, se nevyplatil. Na druhý den dorazíte k domku snů a stavební otvory, které byly ještě včera osazeny, zejí prázdnotou.
 
A to mělo přijít na řadu začištění. Zbývá jediné. Aby stavba mohla pokračovat, musíte sáhnout do svých úspor a nakoupit okna i dveře znovu. Vlastní vinou. Stavba na polosamotě vždy bude lákavým zdrojem stavebních prvků a materiálu pro nepoctivé nenechavce. A když si ji dostatečně nezabezpečíte, je pravděpodobnost odcizení větší. Nepodceňujte zloděje. Lehkovážnost vás může stát desítky tisíc korun.

Poučení:

Nikdy nenechávejte stavbu bez dozoru přes noc. Raději poproste rodiče, prarodiče či přátele v penzi o hlídání nebo rovnou najměte bezpečnostní službu.
 

Zařizujeme interiér domu

Kuchyň, koupelna, obývací pokoj…nemusíte mít hned jasno v tom, jak bude celkový interiér domu vypadat. Vaše zkušenosti z malometrážního bytu, i když jistě vkusně zařízeného, nemusí stačit. Opět začínáte listovat. Katalogy, kamarádky, kamarádi, známí, je velice těžké si vybrat. Navíc ten vám řekne trend je takový, druhý zase makový. Nezapomeňte, vy investujete, vaše úspory interiér spolkne, hlavně vám se musí líbit, ne kamarádce ani komu jinému.
 

Poučení:

Využijte služeb designéra. Zařizování vašeho domu je nádherná a radostná událost, ale velkoprostorové bydlení je na zařizování mnohem náročnější než pár stěn v panelových domech. A i v tomto případě platí, že v jednoduchosti je krása. Když budete na pochybách, nechte si vytvořit 3D vizualizaci prostoru ve více variantách, mnohé firmy ji poskytují při objednání služeb zdarma.
 
 

Řemeslníky kontrolovat!

Řemeslných prací se v domě bude provádět více než dost. Řemeslné práce se rovnají mnoha dnům stráveným mezi řemeslníky, mnoha diskuzím, které povedeme. Jednou o způsobu práce, podruhé o kvalitě, potřetí o způsobu platby. Ne vždy se setkají vzájemné sympatie. A pak se může stát, že spáry budou vyplněny cementem namísto spárovací hmoty, prořezy budou provedeny neefektivně s velkým množstvím odpadu a sokly budou obloženy jaksi nepřijatelně.
 

Poučení:

O kvalitě najatých řemeslníků se nejprve přesvědčte v jiném objektu, nebo je při realizačních pracích ve vašem domě hlídejte. Rčení o zlatých českých ručičkách je jistě lichotivé, ale nepočítejte s tím, že každý řemeslník, na něhož narazíte, ty zlaté ručičky opravdu má.
ab
ab
ab
ab
ab