Kategorie

Vyznáte se v materiálech domácího textilu?

Vyznáte se v materiálech domácího textilu?
Zkuste se ve svém bytě rozhlédnout. Zjistíte, že bytový textil je zásadní částí vašeho interiéru. Vedle látek, které tvoří potahy sedaček, si lidské oko hodně všímá závěsů a záclon, pak tu jsou ještě ubrusy, prostírání, polštáře, potahy židlí, přehozy a v neposlední řadě také koberce.

Současné trendy v bytových textiliích nabízejí širokou paletu módních směrů. Z pouhého bytového doplňku se stává interiérová dominanta, téměř umělecké dílo, které dokáže  navodit  pocit pohody a příjemného prostředí. Významné světové textilní společnosti vycházejí ze svých, mnohdy již více než stoletých tradic, které se rozvíjejí a inovují díky moderním technologiím. Produkují vlastní módní kolekce látek, složené z dezénů, které se navrhují jen pro ně. Vytvářejí obvykle několik kolekcí vzájemně se doplňujících tak, aby se z nich dal vytvořit vkusný a moderní interiér, a to jak v barvách aktuálních, tak klasických. Přiklánějí se ovšem také k trendům, které přinášejí veletrhy bytového textilu.

Materiály

V módních trendech mají své místo jak přírodní, tak syntetické materiály a jejich směsi. Důraz se klade na jejich snadnou údržbu. Moderní technologie proto nabízejí příjemné struktury s nešpinivou teflonovou povrchovou úpravou, nemačkavost a nehořlavost. V základním sortimentu se pak vedle stroze vyhlížejících funkcionalistických látek objevují i kolekce se středomořskou a rustikální tematikou, hedvábné textilie se stylovými orientálními vzory, lesklé voály i velury. Vše je zkomponováno tak, aby si vybral i ten nejnáročnější zákazník a z kolekcí potahových a dekoračních látek i záclon si vytvořil útulný a harmonický domov.

Malý lexikon používaných výrazů v oblasti textilií

Lyonské hedvábí - historie lyonského hedvábí sahá až do 17. století, kdy se za Ludvíka XII. začaly v Lyonu vyrábět první potahové textilie. Tyto tkaniny byly z pravého hedvábí, nejprve s velkými nepravidelnými vzory, později s drobnými vzory ve vertikálních pruzích. Současná výroba lyonského hedvábí je založena na původních barvách a vzorech, přírodní hedvábí je však nahrazováno syntetickými materiály. Vzory jsou, a pravděpodobně i v budoucnu zůstanou, neměnné. Životnost je uváděna 20 let - a to při každodenním užívání! Pravé hedvábí se vyrábí z vlákna z kokonů bource morušového – v nejrůznějších strukturách se hodí také pro bytové účely (dobře se mísí s bavlnou i lnem) Žakárové textilie je všeobecný název pro tkaniny nebo pleteniny vyráběné na strojích se speciálním ústrojím, které umožňuje vytvářet velkoplošné vzory. Žakárovou technikou je možno vytvořit nepřeberné množství dekorů ve velkém množství barev a odstínů. Buklé je tkanina, které je tkána takovým způsobem, aby vznikal uzlíkovitý, kličkovitý nebo hrubě zrnitý vzhled textilie. Tyto tkaniny jsou momentálně velmi žádané. Brokát  je tkanina z jemného přírodního nebo umělého hedvábí, tkaná žakárovou technikou se stříbrným nebo zlatým dracounem. Dracoun je hedvábná nit obtočená plochým zlatým nebo stříbrným drátkem. Chintz je bavlněná potištěná tkanina s východními vzory s motivy květin a ptáků, se speciální lesklou úpravou, odpuzující špínu, měla by se čistit chemicky, žehlit bez páry a nepřekládat. Damašek je oboustranná žakárová tkanina s velkým vzorem na podkladu, vyráběná z bavlny, hedvábí, vlny či směsi. Podle druhu se používá na lůžkoviny, potahy a závěsy. Holland  je pevné lněné (roletové) plátno ztužené olejem či šelakem. Krajkovina  je vzdušná, průhledná textilie v různé úpravě jednoduchých i bohatých vzorků, nejčastěji z bavlny nebo ze směsi bavlny a polyesteru. Len je přírodní rostlinné vlákno, z něhož se tkají plátna různé hustoty – záclony i pevné potahové látky. Velmi odolný, dobře se zpracovává a mísí například s bavlnou. Samet - známá  textilie s řezaným, hustým krátkým vlasem, vyrobená buďto z hedvábí nebo bavlny, viskózy a umělých vláken. Plyše jsou tkaniny s jemným vlasovým povrchem. Můžou být hladké nebo plastické. Velmi hustý a delší vlas je příjemný na dotek, zvláště je-li vyroben z jemných vláken. Tkaniny s kratším vlasem bývají nazývány také potahové samety. Mikroplyš je vytvořená speciálním netkaným způsobem. Syntetické vlákno se při něm nanáší v elektrostatickém poli na podkladovou tkaninu. Zenit používání mikroplyše je však již za námi. Voál  je závojová, velmi jemná tkanina v plátnové vazbě, používaná na transparentní záclony a lehké závěsy, v poslední době velmi módní. Žinylková tkanina je měkká, objemná textilie v plátnové nebo perlinkové vazbě, s vyšším vlasem, bývá používána na závěsy.

ab
ab
ab
ab
ab