Chyby, které děláme nejčastěji
Nedostatek světla
Je jedním z prvořadých problémů způsobujících uhynutí naší rostlinky. Projevuje se blednutím listů a změnami jejich barvy (hlavně u rostlin s okrasnými velkými listy). Umístěme rostliny na okenní parapet tak, aby se nedotýkaly skla, a problém je vyřešen.
Suchý vzduch
Vlhkost ve vytápěném bytě se pohybuje maximálně kolem čtyřiceti procent, a to je pro rostliny, které mají zdárně přezimovat hodně málo. Listy mohou začít žloutnout a usychat. Optimální vlhkost vzduchu pro běžné pokojové rostliny je kolem šedesáti procent. Vyřešit problém můžeme díky pokojové fontánce, kterou umístíme do blízkosti rostlin, anebo díky drobným kamínkům, které zalijeme vodou. Na ně pak postavíme květníky, aby nestály ve vodě. Odpařovaná voda rostlinám prospěje, vlhkost je rázem vyšší.
Hnojení v zimě
Pokojové rostliny v zimě nehnojme vůbec. Nadbytečné živiny by rostliny nespotřebovaly. Přemíra minerálu zasoluje zeminu. Mohou růst slabé a zranitelné výhony, kořeny mohou hnít. Hnojí se zpravidla od jara do podzimu, kdy jsou rostliny aktivní. Hnojit by se mělo se zhruba jednou za dva týdny.
Přetopený pokoj
Přetopený pokoj nedělá rostlinám dobře, stačí jim teplota kolem dvaceti stupňů Celsia. Pokud rostliny díky teplu rostou, může se stát, že ji budete mít sice vysokou, ale slabou.
Zálivka
Záleží na teplotě v místnosti. Pokud je teplota nízká, stačí málo zálivky. Zde platí pravidlo, čím nižší je teplota v místnosti, tím více musíme omezit zálivku. Samozřejmě toto neplatí u rostlin, které máme po celý rok v pokoji. Důležité je nenechat vodu v misce pod květináčem déle jak dvě hodiny. Kořeny rostlin by mohly hnít.
Průvan
Pozor na průvan, rostliny nesmí být v mrazu v průvanu. Mohly by zhynout. Chyby jsou odstraněny, teď už hurá na dobrou kondici našich „pokojovek“. Hodně úspěchů.