Kategorie

Využijte alobal pětkrát jinak

Do hliníkové fólie obvykle balíme potraviny a občas ji využijeme při pečení. Možnosti jejího využití ale sahají mnohem dál. Lze ji tvarovat, využít její tepelnou odolnost a případně ji i recyklovat pro další použití.

Pomocník pro rychlé žehlení

Existují povlaky na žehlicí prkna, které v součinnosti s žehličkou zahřívají látku zespodu a tak urychlují žehlení. Jejich kvalita a účinnost je ale kolísavá - mnozí mají pocit, že běžně dostupné potahy žehlicích prken práci nijak zvlášť neusnadňují. Než zkusíte do takového vybavení investovat, sáhněte do kredence pro zapomenutou roli alobalu. Ten splní v zásadě tu samou funkci, zahřeje se a žehlení tak vlastně bude oboustranné. Nemusíte se přitom bát, že látku spálíte. To by se mohlo stát jenom v případě, kdy nastavíte žehličku na nepřiměřeně vysokou teplotu. Alobalový "potah" může zůstat na části žehlicího prkna permanentně, ale zvlášť se hodí na menší, stolní prkna a rukávníky.

Ochrana vypínačů při malování

Vypínače, elektrické zásuvky, kliky dveří... Jakmile začnete malovat a natírat, zjstíte, že je v bytě spousta drobností, které nemůžete jen tak odstranit, ale přitom je chcete ochránit před barvou. V takovém případě vám přijde velmi vhod hliníková fólie, kterou díky její tvárnosti zakryjete všechna podobná místa lépe než igelitem nebo lepicí páskou.

Aby bylo krytí skutečně důkladná, zasuňte okraj alobalu za hranu vypínače nebo kliky. Můžete si snadno pomoci například špičatým dřevěným párátkem, případně menší špachtlí, kterou pravděpodobně budete mít po ruce. Pro jistotu použijte několik vrstev fólie, kdyby se první protrhla.

Čištění (nejen) litinového nádobí

Je známo, že litinové nádobí vydrží věky a často přežije své majitele. Otázka ale je, zda po vás potomci zdědí zachovalou a dobře udržovanou litinovou pánev, nebo kus kovu se zbytky připálených večeří za několik posledních dekád. Na jejich čištění se někdy používá drátěnka, ta ovšem stojí víc peněz a po vydrhnutí jedné řádně zašpiněné pánve bývá na vyhození. Naproti tomu kulička nahrubo zmuchlaného alobalu nestojí téměř nic a poslouží velmi podobně jako drátěnka. Tato metoda funguje i na zapékací mísy ze skla nebo jakékoli další materiály, které snesou drsnější čištění.

Proti statické elektřině v prádle

Máte doma sušičku prádla? Pak už jste pravděpodobně řešili problém se statickou elektřinou, která v textiliích po sušení zůstává. Prodávají se speciální ubrousky nebo jiné přípravky, které vás tohoto problému zbaví, ale stejně jako u předchozích bodů, i tady je řešení na dosah ruky. Opět stačí alobal zmuchlat do kuličky a jednoduše vložit mezi prádlo před sušením - už žádná statická elektřina! Oproti zvlášť kupovaným přípravkům jsou kuličky z hliníkové fólie také ekologičtější, protože je můžete používat opakovaně.

Napařování citlivých tkanin

A ještě jednou spojení alobalu s žehličkou, tentokrát ve prospěch choulostivějších textilií. Materiály jako hedvábí nebo vlna se často nedají žehlit, sklady na nich je lepší odstraňovat opatrným napařováním. Při správně obezřetném postupu to ale může chvilku trvat. Hliníková fólie i tady pomůže horko odrazit a zvýšit účinnost napařování. Položte oděv na žehlicí prkno potažené alobalem a opatrně jej napařujte. Žehličkou ideálně miřte na textil z boku, abyste jej případně nepoškodili kapající horkou vodou.

ab
ab
ab
ab
ab