Až k 80 procentům zranění u dětí dochází právě v domácím prostředí. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé zóny, na to, jaká rizika představují a jak je co nejúčinněji eliminovat.
Kuchyně
Zřejmě nejvíce nebezpečí číhá v kuchyni. Horká voda z kohoutku, převržený šálek kávy či čaje, horká polévka. Zásada je pokládat vše dostatečně vysoko a daleko od okraje pracovní plochy či desky stolu. Na jídelní stůl nepatří ani ubrus, jehož okraje přesahují dolů. Je to snadný způsob, jak na sebe něco strhnout. K dalším nástrahám kuchyňského prostředí patří ostré předměty, čistící prostředky a igelitové sáčky. U prvně jmenovaných platí zásada přesunout vše ostré (nože, nůžky, struhadla apod.) z dolních zásuvek do horních a ty zároveň zabezpečit zarážkou, což je účelná a zároveň poměrně levná plastová pomůcka. Čistící prostředky a chemikálie uchováváme jen v horních, dobře uzamykatelných skříňkách. Svůj účel ale splní jen tedy, pokud v nich není klíč. Igelitové pytlíky a tašky mohou být nebezpečné kvůli udušení. Stačí ale na nich udělat uzel, aby je dítě nemohlo přetáhnout přes hlavu. Volně stojící elektrické spotřebiče a kuchyňské roboty nenecháváme v síti, čímž zamezíme jejich nechtěnému spuštění. Po použití vždy vytáhneme kabel ze zástrčky. Skříňky, případně lednici lze z vnější strany zabezpečit bezpečnostní páskou ze samolepící folie nebo plastovým uzávěrem. Jsou to opět korunové investice.
Kde hrozí popálení
• Nebezpečí popálenin představují dvířka u starších nebo levnějších typů pečících trub. Při pečení se přehřívají a to, že jsou právě v úrovni pohybu dítěte, je činí dvojnásob nebezpečnými. Volit bychom proto měli typy se zdokonalenou tepelnou izolací a nejlépe i s tzv. bezpečnostní pojistkou (dítě dvířka vlastními silami neotevře). • Při vaření používáme raději zadní část varné plochy sporáku. Pokud vaříme na přední plotně nebo hořáku, pozor na přesahující rukojeti u nádobí (zejména u pánve). Účinnou ochranou proti popálení, stržení a případnému opaření může být ochranný kryt na varnou desku. • A do třetice vodovodní baterie. Riziko opaření horkou vodou je i v tomto případě vysoké. Problém může vyřešit páková mísící baterie, která umožňuje nastavení teploty vody podle potřeby, optimálně na 50 ° C.
Koupelna
První zásada je nikdy a za žádných okolností nenechávat dítě samotné, jestliže se koupe. Může se utopit i v pár centimetrech vody. Rovněž stačí pouhé tři vteřiny k tomu, aby dítě utrpělo popáleniny třetího stupně při teplotě vody kolem 60°C. Takže i tady jsou na místě mísící pákové baterie s přednastavitelnou teplotou. • Ostré předměty, fény, kulmy, elektrické holící strojky ukládáme do dobře uzamykatelných skříněk a zásuvek. • V koupelnách bývají i domácí lékárničky. Pokud dítě užívá některé léky, nikdy je nepřirovnáváme k bonbonům. Raději se sami vyhýbáme užívání léků před zraky ratolestí, děti totiž rády dospělé napodobují. Léky uchováváme na zcela nedostupném místě. • Doporučuje se nepoužívat do záchodové mísy barevné gely či pevné WC bloky. Jsou velmi lákavé, přitom velmi toxické.
Dětský pokoj
Mohlo by se zdát, že tady nic nehrozí. Dětský nábytek i doplňky jsou výrobci navrhovány a vyráběny s ohledem na potřeby a plné bezpečí dětí. To však platí, pokud vysoké skříně či knihovny zabezpečíme proti převržení (někteří výrobci vybavují nábytek pevnou textilní páskou, která se připevní ke stěně). • Všechny elektrické zásuvky, nejen ty v dětském pokoji, zaslepíme ochrannými kryty. • Velmi potřebné bývají blokády dveří. Existuje několik typů. Některé brání úplnému pohybu (nejlépe u dveří se skleněnou výplní) nebo jde o blokády ve tvaru podkovy, jež se nasazuje na hranu dveří. Pohybu nezabrání, nicméně eliminuje možnost, že si dítě přiskřípne prsty. • Při větrání okno otvíráme maximálně na 10 cm. To platí o všech oknech v bytě či domě. Stačí k tomu plastová větrací pojistka, kterou mají v sortimentu domácí potřeby. A je naivní se domnívat, že pádu z okna zabrání síť proti hmyzu. Jejím účelem je udržet hmyz vně, nikoliv dítě uvnitř. • Ostré hrany nábytku otupíme plastovou ochranou rohů.
Ostatní obytné části
Řadu výše zmíněných opatření lze uplatnit kdekoliv. K tomu je však třeba připočíst další, jestliže je některá z místností vybavena krbem či kamny. Dokáží sice zpříjemnit atmosféru chladných zimních večerů, děti by se od nich však měly držet co nejdále. K tomu slouží tzv. prostorové zábrany. Upevňují se na stěnu systémem clip-off, takže je lze podle libosti snadno připevnit nebo odstranit. Dají se rovněž skládat a existují i cestovní verze pro ty, kdo vyjíždějí na chaty. Tyto prostorové zábrany mohou zároveň sloužit pro balkónové dveře, francouzská okna, schodiště, venkovní krby apod.
Několik posledních rad
• Pozor na dlouhé elektrické šňůry pro riziko zakopnutí, případně uškrcení. • Malé koberečky zabezpečíme proti posunu oboustrannou lepící páskou nebo protiskluzovou podložkou. • Jedovaté pokojové rostliny k dětem nepatří. Nemusí při požití některých jejich částí způsobit otravu, přesto mohou nepříjemně poleptat kůži a sliznici.