Kategorie

Vytápění koupelny je v zimě zvlášť důležité

To, že koupelně nevěnujeme přílišnou pozornost, a že ji často ani nepovažujeme za obytnou místnost, vyplývá z historie. V dávných dobách se totiž koupelny vůbec nevytápěly, protože horko nejvíce vydávala vodní lázeň, kterou si lidé dopřávali.

Dnes je ale možností vytápění nespočet, a to i těch dostupných, které vám zútulní vaši koupelnu ještě dříve, než se ponoříte do horké vany. Pokud se rozhodnete investovat do tepelného zvelebování vaší koupelny, máte hned několik možností. Přestože je současným trendem především podlahové vytápění, lidé se často uchylují k pořízení tzv. tepelných žebříků. A jaké jsou výhody?

Podlahové vytápění

Realizace podlahového vytápění je nejjednodušší v okamžiku, kdy nemáte koupelnu úplně hotovou, nebo plánujete renovaci. Podlahové vytápění je totiž nutné instalovat pod spodní vrstvu podlahy, tedy i pod kachličky. Nejvhodnější je v tomto případě zvolit elektrické vytápění, které tvoří drobné tenké elektrické rohože. Ty jednak nenavyšují podlahu a jednak se dají poměrně přesně regulovat pomocí termostatu. Nové termostaty pak dokonce umožňují nastavit topidlo na konkrétní hodinu a teplotu, takže když víte, v kolik si večer po návratu z práce budete dávat lázeň, můžete si koupelnové prostory vyhřát dopředu.

Panelová soustava

Teplonosným médiem je v tomto případě voda a teplotu si regulujete stejně jako u běžného radiátoru – tedy pootočením uzávěru. Celý panel musí být napojený na zdroj tepla, tím může být jak plynový kotel, tak třeba elektrická energie, která bude vodu v trubkách ohřívat. Problémem je, že se topidlo musí zabudovat do stěn nebo podlahy, aby trubky nebyly vidět. Navíc si vyžádají i daleko více prostoru než pouhé podlahové vytápění, založené na elektřině. Nevýhoda stavební úpravy je pak zřejmá – koupelnu musíte rozkopat.

Na co nezapomenout?1. Řádně si rozmyslete, jestli pořídíte čistě elektrický radiátor, nebo rozvodový, napojený na ústřední topení. 2. Vyměřte prostor, kam chcete radiátor v koupelně instalovat. Rozměry vám poslouží ke zjištění potřebného výkonu a hloubka radiátoru vám pomůže odhadnout, nakolik zasáhne nové vytápění interiér vaší koupelny. 3. Provozní teplota samotného tělesa se pohybuje často až kolem 120°C. V případě, že bude topidlo příliš zasahovat do prostoru, hrozí, že se o něj dříve nebo později popálíte Vypočtěte si potřebný výkon. Pokud se jedná o prostory, které nemají jiný zdroj tepla, poslouží vám dobře topidla s výkonem od 6 000 do 8 000 W. Nižší výkony se pak výborně hodí do koupelen, kde potřebujete vytápění posílit. Nezapomínejte také, že výkon snižuje použitý materiál. Jen oblíbená chromová topidla mají svůj výkon snížený až o 20%.

Žebříkové topidlo

Žebříkové topidlo je nejjednodušším řešením. Tento typ prakticky nahradil  v minulosti známá elektrická topidla, která se instalovala především v koupelnách bytového jádra paneláků. Pracuje tedy rovněž s elektřinou. Jedná se o plastem izolované topné tyče, které fungují na principu termostatu. Novější modely pak dokáží, stejně jako topidla podlahová, zahájit vytápění i s předstihem. Stačí jen nastavit hodinu a koupelnu budete mít vyhřátou, ještě než do ní ráno vejdete. Tento typ je napájen přímo ze sítě a lze jej díky tomu instalovat prakticky kamkoliv. Moderní verze se pak většinou instalují na zeď a současně tak slouží jako sušák na ručníky. Ceny takovýchto přímotopů se pohybují od dvou tisíc až ke čtyřem tisícům korun. Závisí totiž na příslušném výkonu přístroje, který je potřeba odvodit od velikosti vaší koupelny. Přitom platí, že na internetu pořídíte topidla vždycky levněji.

ab
ab
ab
ab
ab