Kategorie

Výstava Design do tmy doputovala až do Anglie

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se žije těm, kdo chodí s bílou holí nebo vodicím psem – tedy nevidomým, slabozrakým a všem, kdo mají nějaké zrakové postižení? Lenka Žižková se před dvěma lety rozhodla, že donutí nejen sebe ale i širokou veřejnost nad touto otázkou vážně přemýšlet.
Vznikl pozoruhodný projekt nazvaný Design do tmy, otevírající otázku postavení a vůbec přítomnosti designu ve světě slabozrakých a nevidomých. A protože zrakově postižení a nevidomí lidé se najdou všude (v každé populaci je jich odhadem  čtyři až osm procent), tato výstava dostala se s označením „putovní“ vydala na cestu kolem světa. Zatím se úspěšně představila v Praze, New Yorku, Budapešti a Bratislavě, v letošním roce putuje pod názvem Design Beyond Sight po Velké Británii. Po první úspěšné prezentaci ve skotském Edinburghu se dále představí:
  • 7. 9. - 10. 10. 2007 v Cardiffu (Cardiff University, School of Optometry and Vision Sciences, Carfiff School of Art and Design, Design Wales, Cardiff CF24)
  • 16. 10. - 2. 11. 2007 v Birminghamu (Queen Alexandra College, Birmingham B17)
K vidění (a to nejen očima – každý z vystavených exponátů si můžete pěkně „ohmatat“) jsou zde:
  • věci každodenní potřeby (haptické nádobí a skleničky, pomůcky pro stabilitu nádob …),
  • "zlepšováky" a vynálezy (nedobytný batoh, encyklopedie "Rozum do vrecka" …)
  • stolní hry pro nevidomé aj.
Co na tom, že některé nápady nejsou v běžném životě použitelné – je vidět, že se celá řada designerů z více než desítky vysokých i středních škol snažila vybudovat most mezi světem vidomých a nevidomých. A snaha se cení. Nakolik se jim to podařilo, ukáže čas.
ab
ab
ab
ab
ab