Vysavač DELONGHI Aqualand WFF 1800 PET; foto: www.datart.cz
Mokré vysávání nezaměňujte s vysáváním přes vodní filtr
Co vlastně znamená „mokré vysávání“? Termín mokré vysávání se používá pro dvě odlišné věci a při koupi vysavače je dobré je odlišit.
- Mokrým vysáváním je označováno vysávání pomocí vysavače s vodním filtrem. Vysavače na tzv. mokré vysávání fungují tedy na principu vodního filtru, přes který nasávaný vzduch s prachem proudí.
- Mokrým vysáváním se ale někdy označuje také vysávání tekutin. Vysavače, které jsou schopné vysávat i tekutiny ale nutně nemusejí vodní filtr obsahovat. To je důležité mít při koupi vysavače na paměti a dle specifikací přístroje si ověřit, zda kupujete skutečně to, co chcete.
Vysavač Philps FC6844; foto: www.datart.cz
Vysavače s vodním filtrem
Jaké jsou výhody vodního filtru? Nepotřebujete prachové sáčky, filtrace pomocí vody je účinnější. Pokud je vodní filtr v provozu, funguje současně i jako zvlhčovač a osvěžovač vzduchu. Manipulace s vysavačem fungujícím na principu vodního filtru je velice jednoduchá – stačí nalít vodu. Princip vysavače s vodním filtrem je podobný jako u suchého bezsáčkového vysavače. Nasávaný vzduch s prachem projde hadicí do nádoby s vodou, pod hladinu. Zde dojde k oddělení nečistot ze vzduchu tím, že se smáčejí. Vzduch pak proudí dále a nečistoty, které nezůstanou ve vodě zachytí výstupní filtr. Často jde o filtr omyvatelný. Při nákupu vysavače s vodním filtrem vybírejte takový vysavač, který umožňuje jednoduchou manipulaci s nádobou na vodu, aby obsluha byla co nejjednodušší. Po skončení vysávání je totiž zapotřebí vodu s nečistotami z nádoby vylít, aby se zamezilo tvorbě bakterií a plísní. Nádobu na vodu je pak třeba vymýt a nechat vyschnout. Tento proces by snad mohl být jedinou nevýhodou mokrého vysávání. Kromě vodního filtru může být ve vysavači u některých typů nainstalován i standardní prachový sáček a tím je umožněno volit si suché, nebo mokré vysávání dle typu úklidu. Např. pro drobný denní úklid se hodí suché vysávání, kdežto pro vysávání celého bytu se hodí použít vodní filtr.
Vysavač ETA 2404 90367; foto: www.datart.cz
Velkou výhodou principu vysavačů s vodním filtrem je bezesporu velice nízká nebo téměř nulová prašnost. Vodní filtry velice spolehlivě zadržují prach a jsou tak vhodné zejména pro domácnosti, kde se pohybují alergici či lidé s dýchacími obtížemi. Vysavače pro mokré vysávání lze použít na vysávání jakýchkoliv podlahových krytin. Vhodné jsou jak na dřevěné či laminátové podlahy, tak na dlaždice či linoleum. Hadice, kartáče i nástavce jsou totiž stejné jako u běžného sáčkového vysavače.
Mokré vysávání: vyčistit můžete i pohovku
Uvažujete o vysavači pro mokré vysávání? Nebudete litovat. Vysavače určené pro mokré vysávání fungují navíc také jako čističe na bytové textilie. Koberec, pohovku či čalounění s ním bez problémů a bez velké námahy vyčistíte. Přístroje jsou schopné čištěnou textilii našamponovat, mechanicky vyčistit a případně i vytepovat.
Pomocí mokrého vysávání vyčistíte snadno podlahu i pohovku; foto: Archiv magazínu Svět bydlení
Stavíte dům a hodil by se Vám centrální vysavač? I v takovém případě můžete nadále o mokrém vysávání uvažovat. Mnoho výrobců nabízí centrální vysavače, které fungují právě na principu vodního filtru – např. Husky. Spojení technologií vodního filtru a centrálně umístěného vysavače Vám v mnohém usnadní Vaše domácí práce. S jedním nástavcem můžete velice snadno vysávat i čistit vše, na co narazíte. Jste k nečistotě v domácnosti nekompromisní? Velké zázraky při úklidu dosáhnete s parním čističem! Parní čistič je přístroj, který pod tlakem vyrábí páru horkou až 120°C. Touto párou lze v domácnosti čistit vše, co takto vysokou teplotu snese - podlahy, obklady, sanitární keramiku, kuchyňskou linku apod. Parní vysavač je v podstatě parní čistič doplněný o hadici s hubicí, kterou lze odsávat páru a parou narušené nebo rozpuštěné nečistoty.
Parní čistič Concept CP1001 Steamer; foto: www.datart.cz
Parní čističe a vysavače pro důkladný úklid
Parní čistič (vysavač) zahrnuje kromě základního přístroje velké množství příslušenství. Kromě podlahových hubic to jsou i nástavce na čištění nábytku, čalounění, oken, různé kartáče, kartáčky a trysky na čištění spár dlažby nebo obložení a další. Základem parního čističe je bojler, ve kterém je pára produkována. Jedná se o elektricky ohřívanou nádobu, která je částečně naplněná vodou. Když chcete čistič použít, stačí nalít vodu, přístroj zapnout a počkat, až se vyvine dostatečný tlak páry. Ten bývá kolem 4-6 barů. Parní čističe jsou jednokomorové a dvoukomorové. Před nákupem je dobré tento parametr dobře zvážit. Podle typu čističe se totiž odvíjí jeho vlastnosti a celkový výkon.
Parní vysavač Palson 30484 Vapormatik; foto: www.datart.cz
- Jednokomorový parní čistič funguje tak, že se voda nalévá přímo do bojleru. Ten po uzavření spustí ohřev. Při používání voda v bojleru ubývá. Jakmile dojde, je potřeba přístroj vypnout, odpustit přebytečnou páru a chvíli počkat, až bojler mírně vychladne. Pak lze doplnit novou vodu a pokračovat. Doplnění vody může trvat i desítky minut, záleží na provedení přístroje.
- Dvoukomorový parní čistič obsahuje kromě bojleru ještě zásobní nádrž na vodu, kterou lze doplňovat průběžně po celou dobu práce, bez přestávek a rizika manipulace s horkou vodou nebo párou. Bojler si udržuje po celou dobu činnosti konstantní hladinu vody a tím je zajištěno i konstantní množství a kvalita páry.