Kategorie

Vyrábíme slaměná "péefka"

Nyní po celodenním shonu je vhodný čas zapomenout na neumytá okna, neupečené cukroví a věnovat se raději něčemu příjemnějšímu. Nemáme na mysli sledování oblíbeného televizního seriálu, ale činnosti čistě vánoční, které se mohou zúčastnit všichni, děti i vnoučata. Udělejte si pěkné slaměné ozdoby nebo originální novoročenky.

Slaměná hvězda

Na slaměnou hvězdičku potřebujeme: slámu, žehličku, béžovou nit a ostré nůžky. Ze stébel nejprve vystříháme kolínka, sloupneme vrchní vrstvu a stébla namočíme do horké vody. Po půlhodině můžeme začít slámu žehlit. (Žehličku je lepší použít starší, protože se při žehlení špiní). Teplotu nastavíme na nejvyšší stupeň a na hladkém prkénku slámu sežehlíme buď naplocho, nebo stéblo rozřízneme podélně nožem a slámu rozžehlíme. Tak si připravíme různě široké slaměné proužky, z nichž vybereme stejně dlouhé, které na koncích sestřihneme do špičky nebo je ozdobně nastřihneme. Potom vždy čtyři nebo šest proužků k sobě naplocho svážeme nití. Takto uvázané polotovary poskládáme tak, aby slaměná hvězdička byla co nejbohatší. Nakonec složenou hvězdičku na středu prošijeme dvěma stehy a k jednomu stéblu připevníme očko na zavěšení. Zručnější mohou místo pracného vázání nití pracovat s lepicí pistolí. Ostatně, tu využijí k připevnění slaměných hvězdiček na větévku, adventní věnec nebo girlandu.

Není problém, abyste si podobné slaměné ozdoby vyráběli sami

Novoročenky za pár minut

Dětská fantazie a osobitý vkus je ideální kombinací k vytváření neobvyklých přáníček, jmenovek na sváteční stůl, či kartiček na označení dárků. Slaměnými hvězdičkami mohou vyzdobit i novoročenky.

Šablony ornamentů na podomácku vyráběné novoročenky

Jdeme na to...

Postup je velmi snadný: Karton přeložíme na půl, (buď na výšku nebo na šířku), a na přední stranu přilepíme ornament nebo obrázek. Slaměné ornamenty nejlépe vyniknou na bílém či modrém kartonu. (Stylizovaný vánoční stromek je vystřižený z modrotisku). K lepení je vhodné kancelářské lepidlo na papír, které textilií pronikne, ale nezanechá na povrchu "mapy". Stromek je na špičce ozdoben malou slaměnou hvězdičkou. Pak karton založíme mezi pevné desky a necháme zatížený zaschnout. Jiné zdobení zůstává na naší fantazii. Drobnými slaměnými hvězdičkami polepíme celou plochu kartonu nebo se pokusíme o jednoduché sněhové vločky, čtyřlístek nebo tradiční podkovičku. Nakonec na vnitřní stránku napíšeme přání pěkně od srdce, vložíme do obálky. A to nejdůležitější: nezapomeňte péefku včas odeslat!

Podobně anebo úplně jinak může vypadat VAŠE vlastní "péefko"

ab
ab
ab
ab
ab