Kategorie

Vyrábějí ručně porcelánové vypínače a zásuvky

Designérka Lucie Javůrková vypráví, jak se dostala od užitné keramiky až k elektro produktům.

Běžným materiálem pro výrobu zásuvek a vypínačů je plast. Na trhu jsou i produkty dřevěné, skleněné nebo kovové, ale porcelánových je velice úzký výběr. Dnes vám představíme Lucii, která se to chystá změnit.

Jak vás napadlo vyrábět vypínače a zásuvky z porcelánu?

Výrobou keramiky a designem se zabývám již od roku 1999. Vyráběla jsem umělecké předměty víceméně pro přátele na přání, bez prezentace. A užitnou keramiku v tradiční pražské keramické dílně KERAT. Ale poslední roky se stále agresivnějším nástupem produktů z Číny klesal i prodej tradiční české užitné keramiky. Když jsme si s přítelem koupili byt a začali rekonstruovat, tak jsem při výběru vypínačů a zásuvek chtěla porcelánové. A protože byl moc malý výběr designů, řekla jsem si, že je vyrobím.

Tak jste je vyrobila a nyní prodáváte?

Cesta tak jednoduchá zdaleka nebyla. Ani záměr nebyl takový. Původně jsem navrhovala zásuvky a vypínače k nám domů. Asi po půlroce vývoje mi povídá přítel: „To je super. Pojďme je prodávat. Na trhu takové nejsou.“

Jak dlouho tedy trval vývoj produktu?

Od nápadu, až do začátku prodeje to trvalo více než 4 roky. Cesta byla trnitá. U keramiky obecně je velký problém s rozměry. Produkty jak schnou se vám doslova zmenšují v ruce. Dodržet veškeré rozměry je velice těžké. Navíc první rok vývoje byla slepá cesta. Pracovala jsem s keramickou hlínou, která se při následných testech ukázala jako měkká. Zásuvka se nám oštípala vždy u otvorů pro vidlice zástrčky. Musela jsem přejít na porcelán.

A co formální schválení produktu do prodeje?

To je samostatná kapitola. Stála nás mnoho sil a také ústupků z navrženého designu. Produkty původně vypadaly docela jinak.

Co vás čeká nyní?

Nyní rekonstruujeme novou dílnu a vybíráme zaměstnance. Ruční výroba potřebuje šikovné ruce. Ve volných chvílích pracujeme na procesech výroby, dalších designech a samozřejmě vyřizujeme objednávky.

Pracujete na designech? Nemáte jich dost?

Nyní máme tři základní řady a inzerujeme 10 barev. Barev máme ve skutečnosti 40. Takže u nás může zákazník získat více než 5000 unikátních designů. Zdá se to dost, ale trh je v oboru v současné době zakrnělý. Chceme ukázat, že to jde i jinak. Proto máme řadu Individual, kde můžeme produkty upravovat na míru, pomalovat, zdobit zlatem nebo navrhnout design podle povahy stavby.

Pro koho jsou vaše produkty?

Naše produkty jsou pro lidi, kteří hledají opravdový design a kvalitu. Naše motto zní: „Ruka umělce dodává kvalitu, kterou sebelepší stroj neposkytuje.“ Když pominu designy a barvy, ruční práce je naší hlavní devizou. Tu nikdo jiný nenabídne. Lidé často našim produktům říkají retro. My říkáme, že je ještě nikdy nikdo nevyráběl. Naše barvy a designy nikdo nenabízel. Jako první vyrábíme hranatou řadu vypínačů a zásuvek z porcelánu. Ty plastové jsou z dnešního pohledu retro. Naše zásuvky a vypínače jsou moderní, z krásného ušlechtilého materiálu.

Ručně chcete vyrábět navždy?

Mechanizaci se snažím maximálně vyhýbat.

Značka vašich produktů je Mulier. Jak vznikla?

Mulier vznikl organicky postupem času během vývoje produktu. Chceme být opravdoví. Vše si tvoříme sami, bez nákupu obrázků na serverech a podobné uměle tvořené propagace. Vše musí být opravdové tak, jako naše produkty.

Jak se staráte o vaše klienty?

O velkou část osobně. Pouze když někdo chce 2 – 3 kusy do kuchyně, tak to nelze. Ale u zákazníků, kteří si berou Mulier pro celou stavbu, je osobní přístup často důležitý. Řešíme barvy, úpravy na míru i přístroje podle projektové dokumentace. Není vypínač jako vypínač. Co umělecká část vaší osobnosti nestrádá? Nestrádá. V rámci programu individual tvoříme stále nové designy, které následně podle ohlasů dokážeme zařadit do produkce. Laborujeme s glazurami a také produkty ručně malujeme. Umělecké vyžití mám široké.

Jaké novinky připravujete?

Právě začínáme prodávat nové páčkové tlačítko. Jde o tlačítko, které vypadá jako kachní zobák. Máme z něj velkou radost a umíme ho montovat ke všem modelům jedno i dvou vypínačů Mulier. Připravujeme také dětskou pojistku z porcelánu, kterou právě testujeme pro prodej.

ab
ab
ab
ab
ab