Kategorie

Výnosy z investování do realit v Evropě

Zájem o investice do realit se v Evropě zřejmě udrží i v dalších letech, investoři si ale budou více vybírat mezi jednotlivými lokalitami. Napsal to americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ), který však upozorňuje, že na některých místech nelze počítat s vysokým zhodnocením. Jako příklad uvedl kanceláře v Praze.
 

V roce 2005 byla více než polovina investic v evropských realitách soustředěna na deseti největších trzích, včetně Londýna a Paříže. V průběhu loňského roku ale objem investic na těchto trzích klesl na třetinu, protože vývoj přinutil investory posoudit i jiné možnosti.

Střední a východní Evropa stále ještě láká

"V hlavních městech střední a východní Evropy je obrovská poptávka, takže investoři těžko nacházejí dost volných prostor," řekl expert na střední a východní Evropu ve vídeňské pobočce realitní společnosti Richard Ellis Andreas Ridder. Loni se ve střední a východní Evropě prodaly nemovitosti za 12,7 miliardy eur (asi 363 miliard Kč) a z toho asi 34 procent připadlo na nemovitosti mimo hlavní města. Letos se podle Riddera dá očekávat prodej nemovitostí za 15 miliard eur a na menší města připadne větší podíl než loni.

Výnosy z realit ve střední Evropě pomale klesají

"Výnosy na vyspělejších trzích střední Evropy, jako je Maďarsko, Polsko a Česká republika, ale rychle klesají na úroveň západní Evropy," nabádá k opatrnosti ředitel výzkumu evropského trhu realit ve společnosti Aberdeen Property Investors Alessandro Bronda. To už prý nutí investory k zamyšlení, zda má vůbec smysl v těchto lokalitách investovat, když stejného výnosu lze dosáhnout v západní Evropě, kde je trh stabilnější.

Kanceláře a nákupní centra – dobrá volba

Britská poradenská společnost Experian Group pořádala ve Frankfurtu na téma evropského realitního sektoru konferenci a došla k závěru, že největší potenciál k růstu mají kanceláře a nákupní centra, ovšem ne všude. Experian registruje zájem o kanceláře na trzích, které dosud ležely mimo hlavní trasy. To je třeba turecký Izmir, polské Katovice, ukrajinská metropole Kyjev nebo ruský Volgograd.

Praha, Düsseldorf, Milán, téměř shodné výnosy

V Praze se výnos z pronájmu nejlepších kanceláří podle poradenské společnosti Cushman & Wakefield pohybuje kolem 5,5 procenta ročně, zatímco u nákupních center je to 5,75 procenta. To je zhruba stejně jako v německém Düsseldorfu, kde výnos z pronájmu nejlepších kanceláří a nákupních center v současné době činí shodně 5,75 procenta. Ale například v Miláně je to pouze o jeden procentní bod méně.

ab
ab
ab
ab
ab