Kategorie

Výjimečné domy v galerii Jaroslava Fragnera

Jedenadvacet výjimečných domů se v těchto dnech představuje na půdě pražské galerie Jaroslava Fragnera. Výstava rodinných domů nebo obytných jednotek, realizovaných v posledních patnácti letech je rozhodně zajímavou ukázkou různých alternativ moderního bydlení…
Tak jako móda, i architektura bydlení může představovat různorodou škálu individuálních vkusů, které jsou "šité" přímo na míru majitelům domů. Výborným příkladem je výběr jedenadvaceti výjimečných domů pocházejících z různých koutů světa,  který je výsledkem komunikace přibližně s padesátkou architektonických kanceláří.

Výjimečné domy jsou i u nás

Českou republiku zastupují tři stavby: dům "Plecháč" od OK Planu v Humpolci, dále rodinný dům ateliéru HŠH Architekti pro manžele Psczolkovy v Berouně a ateliérové bydlení pro manželskou dvojici fotografů v Semilech od architektů z Archteamu. Mezi další zajímavé realizace patří minimální obytné jednotky, a to "Dům Ruksak" od německého umělce Stephana Eberstadta a mobilní obyvatelný kiosek "Fred" od  Oskara Leo Kaufmanna, které nabízejí šikovná a zároveň kreativní řešení nedostatku obytného prostoru.

Nejen k bydlení, ale i pro rekreaci

Naopak, za prostorově luxusní variantu je považována vila Un Studia s názvem Vila NM, která má funkci netradičního, rekreačního bydlení. Za zmínku jistě stojí také domy od japonské kanceláře Shigeru Ban Architects, které představují dva zcela odlišné přístupy k řešení rodinného bydlení nebo pozoruhodné rekreační bydlení "Dům-věž", navržené kanceláří Marlon Blackwell Architect pro rodinu Keenanových. Jediným nerealizovaným projektem je dům "Medúza", kalkulující s postupným prostoupením domácnosti všudypřítomnou technikou  s ohledem na ochranu životního prostředí. Výstava je určitě zajímavým tipem pro všechny milovníky architektury bydlení, zvlášť nadšence nekonvenčních řešení. Kdy a kde? Výstavu připravilo brněnské Centrum architektury a můžete si ji prohlédnout do  26.8. 2007 v galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze.
ab
ab
ab
ab
ab