Kategorie

Výhody žaluzií z přírodních materiálů

Jak si ochránit svoje soukromí a čím se bránit proti zvědavým pohledům zvenčí? Přece jednoduchým a moderním způsobem, který vytlačuje kdysi oblíbené závěsy – okenními žaluziemi.

Současný výběr žaluzií různých dekorů, barev a odstínů je nesrovnatelný s dřívějšími plastovými lamelami nevábného designu. Nejčastěji používané materiály žaluzií jsou kromě tradičního PVC přírodní materiály, které dodají interiéru punc osobitosti, tradice a komfortu. Většina žaluzií jsou v podstatě bezúdržbová zařízení. Lamely se podle materiálu čistí suchou cestou vysavačem nebo si na vyčištění objednáme specializovanou firmu.

Bambus vydrží všechno

Užitné vlastnosti a neobvyklý design jsou hlavními přednostmi žaluzií z lepeného bambusu. Velmi odolný bambus je pevný a přitom extrémně pružný, stálobarevný a odolný vůči UV záření. Jeho další předností je, že nepřijímá vlhkost, a proto, na rozdíl od dřeva, nehrozí kroucení či jiné tvarové změny. Bambusové žaluzie lze tedy bez obav použít pro zastínění bazénů, koupelen nebo jiných místností se zvýšenou vlhkostí. Žaluzie je též možno využít pro specifické dělení interiérů.

Souznění s přírodou

Nádherná kresba žaluzií z přírodního dřeva navodí neopakovatelnou atmosféru harmonie, komfortu a útulnosti. Klasickým materiálem dřevěných lamel je pro své skvělé vlastnosti lípa; zajímavou variantou jsou i tropické dřeviny s atypickou kresbou, například teak, mahagon nebo cedr. Spotřebitelé žádají lamely z dřevěných tkanin, které si na rozdíl od klasického dřeva drží stabilní tvar. Vnější provedení je velmi účinným přirozeným termoizolantem. Díky této vlastnosti napomáhají zajistit příjemné klima v interiéru s maximálním zastíněním i během dne. Další výhodou je, že zabezpečují a chrání rámy oken před klimatickými vlivy. Vynikající estetický dojem a tvarová přizpůsobivost, to jsou hlavní trumfy tkaniny ze štípaných afrických dřevin. Dřevěné tkaniny lze použít pro různá stínící zařízení v interiéru i exteriéru, jako panely japonských posuvných stěn, navíjecí roletu nebo římskou skládanou roletu.

Bavlna chladí i hřeje

Historicky snad nejstarší stínící zařízení, které je stále oblíbené pro svoji jednoduchost a barevnou variabilitu, jsou látkové žaluzie. Jsou vyráběny převážně z bavlny, ale aby textilie odolaly UV záření i zašpinění, dostávají látky speciální úpravu povrchu, na který je nanesena kvalitní apretura oddalující jejich stárnutí a blednutí. Bavlna tak ve směsi s polyesterem, akrylem či polyetylénem a dalšími polymery vykazuje vyšší zatemňující schopnosti a tepelnou reflexi. Díky těmto vlastnostem ovlivní volba barvy a struktury látky interiér po stránce světelné propustnosti. V tomto ohledu jsou ideálním doplňkem interiéru žaluzie ze skládané tkaniny s různým stupněm průsvitnosti, která dodá interiéru nádech neotřelosti. Velmi žádané jsou tkaniny, které mají z venkovní strany napařenou tenkou hliníkovou vrstvičku. Hlavní předností takové úpravy tkaniny je zvýšená ochrana před tepelným slunečním zářením. Antistatická úprava, podle druhu materiálu, umožňuje běžné čištění na sucho nebo ručně mokrou cestou.

Žaluzie dovnitř, nebo ven?

Exteriérové žaluzie jednak brání průhledu do interiéru a jednak umožňují prostor zároveň větrat i stínit. Jejich hlavní přednost uživatelé spatřují v pocitu bezpečí a vnímají venkovní žaluzie i jako ochranu proti vloupání. Životnost exteriérových žaluzií výrobci prodloužili díky speciálním povětrnostním čidlům, které žaluzie v případě extrémních povětrnostních podmínek vytáhnou. Konstrukce oken je chráněna a tím se prodlužuje jejich životnost. Interiérové žaluzie chrání především soukromí, v létě zabraňují přehřátí místnosti a v zimě zamezí zbytečnému úniku tepla.

Vodorovně, nebo svisle?

Horizontální žaluzie patří dnes k nezbytným doplňkům mnohých interiérů i exteriérů, a to hlavně díky své polyfunkčnosti: ochraňují proti slunečním paprskům a regulují světlo v místnosti. Vertikální žaluzie se mohou stát moderním doplňkem vašeho interiéru. Mají výtečnou schopnost skloubit funkčnost s dekorativností. Lze je použít zejména k dělení prosklených prostor v rodinných domech a bytech.

ab
ab
ab
ab
ab