Kategorie

Výhody pojízdného nábytku, III. díl - Kuchyně

Kuchyním vrátila poslední léta jejich původní účel, opět jsou nazývány srdcem bytu, centrem domova či rodinné pohody. Ale ať už máme kuchyni uspořádanou podle těch nejmodernějších a nejlepších ergonomických pravidel, jen málokde se tolik nachodíme, jako právě zde. Řešením jsou kolečka. Ne ovšem na kolečkových bruslích, ale na nábytku.
Je samozřejmé, že potřeba prostoru při vaření se mění nejen podle typu jídla, které připravujeme, ale také s počtem strávníků. Pokud se u vás často schází celá rodina včetně babiček a dědečků, pak se vám nějaké skříňky navíc jistě budou hodit. Mít je však v kuchyni stále, by nebylo praktické. Odkládací stoly či skříňky bývají proto často skládací, výsuvné kontejnery mohou mít místo horní odkládací plochy tepelnou nebo grilovací desku. Mohou také obsahovat to, co právě potřebujeme při větším vaření, lze na ně cokoli odložit, případně vše rychle a snadno převézt na jiné místo či zasunout do jiného kusu nábytku.

Mobilní skřínka – využijete ji při vaření i při servírování

Není kolečko jako kolečko

Pokud se rozhodneme pro pojízdný nábytek, měli bychom vědět, že ne každé kolečko se hodí pro jakýkoli povrch. Existují kolečka pryžová, kovová, dřevěná, gumová, skleněná nebo z kombinovaných materiálů. Když vybíráme kolečka nebo mobilní nábytek jako celek, měli bychom dodržovat několik zásad. Především – tvrdá kolečka nepatří na tvrdý povrch (tedy kovová nejsou vhodná na plovoucí podlahy), na koberci udělají naopak velmi dobrou službu. Důležitý je také průměr koleček a šíře, tyto rozměry jsou dány především zátěží nábytku. Platí, že čím větší je zátěž, tím robustnější by měla být kolečka. Dnes už se běžně používají kolečka opatřená brzdami, která činí mobilní nábytek stabilnějším.

Kolečka vybírejte podle typu podlahové krytiny

Řešení pro malé kuchyně

Pro kuchyně s malým pracovním prostorem jsou mobilní a variabilní kusy nábytku velice dobrým řešením. Pod pracovní desku můžeme umístit hned několik skříněk, stolků nebo větší či menší odkládací plochu. Po stranách pojízdných kuchyňských stolků mohou být i kapsáře, do kterých dáme vše, co potřebujeme mít po ruce, které však v případě nutnosti nebrání sklopení či složení stolku. Pojízdné kontejnery, které právě nepotřebujeme, můžeme odsunout stranou a získat tak nový pracovní prostor.

Čím je nábytek masivnější, tím odolnější a větší musí mít kolečka

Rady při výběru  nábytku na kolečkách: • vždy platí tvrdé kolečko na měkký povrch a opačně • pokud chceme kolečka s aretací, brzdy musí být z bezpečnostních důvodů z kvalitních materiálů • čím masivnější je nábytek, tím odolnější a větší musí mít kolečka • kvalita koleček a hybného mechanismu jsou dány kvalitou použitého materiálu • větší průměr koleček zajišťuje plynulejší pohyb na delší vzdálenosti • pokud kupujeme nábytek na kolečkách, měly by být zajištěny i servis a výměna poškozených koleček
ab
ab
ab
ab
ab