Se závlahovým systémem rostliny dostanou právě tolik vláhy, kolik potřebují, a to navíc v ten správný čas. Rychle znatelné výsledky a úspora času přesvědčí i ty největší pochybovače.
Úspora času a na první pohled znatelné výsledky nejsou jedinou výhodou. V době, kdy se voda stává čím dál tím drahocennější surovinou, je na místě vyzvednout také fakt, že automatický závlahový systém s ní umí zacházet velmi úsporně a přitom efektivně.
Přednosti automatických závlah
- Systém pracuje za nás
Automatický zavlažovací systém za nás pravidelně vykonává práci, na které bychom při ručním zalévání strávili hodiny našeho volného času týdně. Systém se postará o naši zahradu i v době naší nepřítomnosti, takže můžeme odjet na dovolenou s klidným svědomím.
- Voda na příděl
Jednotlivé části zahrady mohou mít naprogramováno různé množství vody, kterou budou zalévány. Doporučované množství vody a optimální frekvenci zalévání Vám poskytne firma provádějící realizaci nebo zkušený zahradník.
- Noční zalévání
Zavlažování v noci nebo v časných ranních hodinách je příznivé jak pro rostliny, tak pro naši peněženku. Rostliny mnohem lépe snáší zavlažování v době, kdy slunce ještě nepálí a teploty nejsou tak vysoké. Zároveň je také až o třicet procent nižší odpar vody, čímž poklesne spotřeba. Používáme-li dvojí sazbu elektrické energie, je možné nastavit dobu zavlažování akorát do období platnosti levného pásma, tzv. nočního proudu.
- Stále upravená zahrada
Celá zahrada je nám v době nečinnosti systému k dispozici. Nikde se naválí hadice a postřikovače jsou schovány ve svých pouzdrech pod zemí.
- Vyšší tržní hodnota nemovitosti
Upravené prostředí domu a na první pohled krásná zahrada bezesporu ovlivní tržní cenu nemovitosti směrem vzhůru.
Rozdělení zahrady na sekce
Členité zahrady osázené různými druhy rostlin s různým požadavkem intenzity zálivky je vhodné rozdělit na několik sekcí. Tím zajistíme dodávky vždy jen takového množství vláhy, která je v určitém místě potřebná. Nedochází tak k přemokřování půdy a ke zbytečnému plýtvání vodou. Rozdělení systému na sekce je nutné také tehdy, pokud by například na celou plochu nestačilo použité čerpadlo, pokud by nedostačoval vodní zdroj nebo by nevyhovovala dimenze potrubí.
Údržba zavlažovacího systému během roku není nijak složitá. Během zalévání průběžně kontrolujeme závlahové dávky, zda odpovídají našim požadavkům. Závlahové dávky kolísají v průběhu roku na základě venkovní teploty.
Abychom mohli snadno korigovat délky zavlažovacího cyklu, je dobré používat takovou jednotku, která umožňuje procentuální úpravu délky zavlažovacího cyklu u všech sekcí najednou. Pro správné fungování systému je důležité udržovat filtry v čistotě. Ty se zanáší v závislosti na míře znečištění používané vody. Čistit bychom je měli obecně alespoň jedenkrát za tři až šest týdnů. Nedostatečně vyčištěný filtr výrazně snižuje výkon postřikovačů a snižuje účinnost závlahy.
Údržba v zimních měsících
Automatické závlahové systémy nejsou odolné vůči mrazu. Vzhledem k tomu, že jsou uloženy relativně mělce, v hloubce dvacet pět až třicet centimetrů, tedy v zámrzné hloubce, je třeba je po ukončení zavlažovací sezóny zazimovat, nejlépe profouknout rozvody stlačeným vzduchem. Na jaře se systém pouze znovu zavodní, prověří jeho funkčnost a je připraven k zalévání.