Kategorie

Vybrat rohožku není věda. Nebo ano?

Víte, proč se Američané doma nepřezouvají? Naučili se totiž opravdu využívat rohožku, která je pro nás pořád trochu opomíjeným detailem.
Češi si neumí představit, že by v domácnosti chodili obutí. Správná rohožka přitom dokáže zachytit až 80 % všech nečistot, které na botách přivlečeme domů. Je jasné, že nám pak tento obdélníkový kousek dokáže hravě ulehčit při úklidu, a dokonce nám zajistí i daleko zdravější domácnost.

Proč je tak důležitá

Bohužel, české domácnosti velice podceňují efektivitu kvalitních rohožových systémů, které dokážou skutečně zajistit čistotu domu nebo bytu. Ve většině případů tak každá druhá rodina místo kvalitní rohože sežene před dveře jen nějakou její náhradu – v lepším případě rohož nekvalitní, v tom horším pak gumové plásty pokryté obyčejným hadrem. Takový systém ale na špínu vyzraje jen stěží. Často si lidé vybírají rohožku také podle barvy a celkového vzhledu, což zastiňuje jejich představy o praktičnosti a materiálu, který je pro správnou funkčnost nejdůležitějším aspektem. Pamatujme ale na jedno – čím více ušetříme za rohožky, tím více utratíme za čistící prostředky, které budeme k udržení čistoty v domácnosti potřebovat. Však na to už přišla řada zahraničních firem, které mají v naší republice široké zastoupení. Při vstupech do jejich obchodních prostor stále častěji narážíme na rozsáhlý systém rohoží – je jasné, že firmy chtějí na úklidech ušetřit.

Prostory jsou tak nejen čistější, ale i bezpečnější – rohože v obchodních centrech či kancelářských budovách kromě nečistot zachytí i přebytečnou vlhkost z obuvi, a tím zabraňují uklouznutí. S ušmudlanou a kluzkou podlahou zřejmě dobrý dojem na své zákazníky neuděláte.

Rohož v první linii – před vchodem

Venkovní rohože se značně odlišují od těch, které máme přímo před vstupem do místnosti nebo bytové jednotky. Tyto rohože bývají daleko silnější a odolnější, protože musí zdárně čelit měnícímu se počasí a vlivům střídajících se teplot. Nejčastěji se venku setkáváme s rohožemi, které jsou zapuštěny v rámu nebo přímo v dlažbě. Aby venkovní rohož skutečně odolala náročným podmínkám a silné zátěži, musí být vytvořena ze speciálních materiálů. Nejlépe se tady hodí rohože z recyklovaného polypropylénu nebo betonu plněného sekanými vlákny. Nesmí to být žádné "příjemné" materiály, protože rohož tu má za úkol odstranit nejhrubší špínu z podrážek bot, tedy hlínu, jemné kamení, bláto za deštivého počasí nebo sníh v zimě. Takové předložky musí být trvanlivé, nerozbitné a neošoupatelné, přičemž platí, že čím delší rohožku pořídíte, tím efektivnější bude – pokud na ní totiž uděláte více kroků, zbavíte se i více nečistot.

Rohožka uvnitř

Kvalitní vnitřní rohož by měla být samozřejmě také vysoce odolná, což předpokládá i kvalitní materiály, ze kterých je vyrobena. Nejčastěji se využívají syntetická vlákna nebo guma, v posledních několika letech se na trhu staly oblíbenými i výrobky z přírodních materiálů – juty, bambusu nebo i kokosu. Vnitřní rohože nemusejí být tolik propracované jako venkovní, a to proto, že se u nich předpokládá jakási minimální spolupráce s uživateli – tedy ono typické manuální otření bot, pomocí kterého si přicházející zbaví boty i posledních jemných nečistot a prachu. I tak dokonalý systém dvou rohoží stále ještě nestačí k tomu, abychom se přiblížili ke žhavému trendu ze zámoří. Abychom i my v českém prostředí nemuseli návštěvy navlékat do vlastnoručně pletených papučí a mohli je nechat ve své obuvi, měli bychom pořídit ještě vysoce jemné rohože do haly, které by odstranily i poslední nečistoty. Myslete ale přitom na to, že je potřeba se o jakýkoliv rohožový systém pravidelně a poctivě starat, jinak totiž ztratí podstatnou část ze své kvality a funkčnosti.

ab
ab
ab
ab
ab