Kategorie

Vybíráte realitku? Hodí se obezřetnost

Prodáváte, kupujete, pronajímáte nebo pronájem hledáte, a zároveň nemáte čas vyřizovat veškeré náležitosti sami? Pak se nejspíš svěříte do rukou realitní kanceláři.
I když nemáte času nazbyt, najděte si aspoň chvíli a věnujte ji výběru realitní kanceláře. Prověřte si ji – ptejte se svých známých a kolegů v práci – většina z nás se někdy s nějakou realitní kanceláří setkala. Fakt, že v regionu nebo městě působí již několik let, nemusí být automatickým doporučením kvalitních služeb.
 
 
V provizi realitní kanceláře by měl být zahrnut právní servis včetně vypracování smlouvy přímo na míru potřebám prodávajícího a kupujícího, asistence při prohlídkách nemovitosti, inzerce nemovitosti a vyhledávání potenciálních kupců. Provizi platí v případě prodeje kupující, v případě pronájmů podle dohody pronajímatel nebo nájemce - mohou se případně o placení provize i podělit. 

Neklamné příznaky kvality realitní kanceláře

Zaprvé to je profesionální a zcela seriózní přístup. Například, pokud makléř slíbí, že se ozve druhý den ve tři hodiny odpoledne, ve smluvenou dobu vám zvoní telefon. A pokud měl dodat více informací, ale do určené doby je nemá – zavolá, aby se omluvil. Dokáže si sám zajistit výpis z katastru nemovitostí a neobtěžuje vás s každou maličkostí. Dobrou známkou je i fakt, že si nemovitost – zejména pokud se jedná o prodej – dojde prohlédnout ještě dříve, než přivede první zájemce. A může vám doporučit jemné změny – jako je vytrhání plevele mezi dlaždicemi terasy, výměna silnější žárovky v předsíni nebo domluvení pravidelných návštěv, pokud v domě nikdo nebydlí. Viditelně udržovaná nemovitost totiž dává najevo, že stojí za péči - přestože je prodávána. 

Oblek neznamená serióznost

Fakt, že makléř za vámi přijde v džínech a košili neznamená, že není dobrým obchodníkem. Oblek svou uniformitou naopak často maskuje nedostatky a špatně padnoucí střih je varovným signálem. Realitní agent by před vámi neměl nic skrývat – na všechny otázky odpovídat přímo a nevykrucovat se. V provizi, kterou si realitní kancelář přidává k ceně nemovitosti (a platí ji kupující, případně nájemce), jsou zpravidla zahrnuty služby právníka, který je buď součástí realitní kanceláře nebo s ní úzce spoluprácuje. Nebojte se zeptat na jeho jméno a vyžádejte si kupní smlouvu. I když není šita přímo na míru vaší nemovitosti, její styl a detaily mnoho napoví. 

Otázka exkluzivity

Záleží na typu domu nebo bytu. Na standardní byt nebo dům, který prodáváte a o kterém víte, že je jedním z několika podobných v té samé lokalitě, není vhodné exkluzivitu uzavírat. Nedozvíte se totiž o klientech, které mají ostatní realitní kanceláře a snížíte i počet inzercí. Naopak u nemovitostí, které vysoce vynikají nad průměr, je vhodnější exkluzivitu uzavřít – s takovou realitní kanceláří, která se specializuje na přesně určenou skupinu a nejvhodnější typ kupujících.

ab
ab
ab
ab
ab